خبرنگاران کاهش تعداد پرداخت های الکترونیکی پس از شیوع کرونا

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، تهران- خبرنگاران- تعداد تراکنش های شبکه پرداخت کشور (کارتخوان، موبایلی و اینترنتی) در اسفند 98 که شیوع کرونا شتاب گرفت، کاهش داشته که علت اصلی آن را می توان در تعطیلی مشاغل و اصناف پر مشتری مانند رستوران ها، سینماها و ... جستجو کرد.

خبرنگاران کاهش تعداد پرداخت های الکترونیکی پس از شیوع کرونا

آنالیز جداول آماری شبکه الکترونیکی پرداخت کارت کشور نشان می دهد در اسفند ماه1398 تعداد دو میلیارد و 280 میلیون تراکنش به ارزش 328 هزار و 170 میلیارد تومان در شبکه پرداخت کارت کشور اجرا شده که از نظر تعداد تراکنش نسبت به بهمن 1398 حدود 1.37 درصد (معادل 31 میلیون و 580 هزار و 762 تراکنش) کاهش یافته است.

ارزش تراکنش های شبکه پرداخت کشور در اسفند 98 نسبت به بهمن همان سال رشد 1.22 درصدی را ثبت نموده است.

در بهمن 1398 تعداد دو میلیارد و 312 میلیون تراکنش به ارزش 324 هزار و 230 میلیارد تومان به وسیله شبکه پرداخت اجرا شده بود.

کاهش 1.37 درصدی تعداد تراکنش های شبکه پرداخت در حالی اتفاق افتاده که در اسفند 98 به دلیل شیوع کرونا، محدودیت هایی در استفاده از اسکناس و پول نقد ایجاد شده و همچنین تبلیغ گسترده ای برای استفاده از کارتخوان و سایر روش های پرداخت غیر حضوری انجام شد.

پیگیری های مجله سرگرمی و تفریحی نشان می دهد که علت تعداد تراکنش ها، تعطیل شدن بعضی اصناف و مشاغل به علت شیوع کرونا در اسفندماه بوده است.

به عنوان مثال، رستوران ها، فست فودها، سینماها و مراکز فرهنگی و ... با استفاده از کارتخوان، بخش قابل توجهی از تراکنش ها را به خود اختصاص می دادند، اما پس از شیوع کرونا، میزان مراجعه و استفاده از این دسته از کالاها و خدمات به تدریج کاهش یافت و سپس متوقف شد.

البته با توجه به تشویق استفاده از خریدهای اینترنتی در هفته های اخیر، احتمالا میزان تراکنش های الکترونیکی به تدریج رو به افزایش گذاشته و فرایند صعودی بیابد.

رشد 11 درصدی در کارنامه یکساله

اگرچه میزان تراکنش های شبکه پرداخت در اسفند 98 نسبت به ماه قبل خود کاهش داشته اما آنالیز آمار یکساله نشان دهنده رشد قابل توجه در این بخش است.

جداول آماری شبکه الکترونیکی پرداخت کارت کشور (شاپرک(نشان می دهد تعداد تراکنش های شبکه پرداخت در اسفند 98 نسبت به اسفند 97 رشد 2.8 درصدی داشته است.

مبلغ و ارزش تراکنش های شبکه پرداخت نیز در دوره مورد آنالیز نشانده دهنده رشد 11.6 درصدی در کارنامه یکساله آن است.

در اسفند 97 تعداد دو میلیارد و 218 میلیون تراکنش به ارزش 293 هزار و 922 میلیارد تومان در شبکه پرداخت الکترونیکی کشور اجرا شده بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 خرداد 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 968

به "خبرنگاران کاهش تعداد پرداخت های الکترونیکی پس از شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کاهش تعداد پرداخت های الکترونیکی پس از شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید