حمایت 10 میلیون یورویی برای احیای تالاب های بین المللی هامون

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، دکتر احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از حمایت 10 میلیون یورویی اتحادیه اروپا و برنامه توسعه ملل متحد در احیای تالاب های بین المللی هامون خبر داد.

حمایت 10 میلیون یورویی برای احیای تالاب های بین المللی هامون

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، معاون محیط زیست دریایی و تالاب ها ضمن ابراز خرسندی از اختصاص 10 میلیون یورو توسط اتحادیه اروپا جهت اجرای پروژه ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت های جایگزین جوامع محلی در حوضه آبریز تالاب های بین المللی هامون واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان، از امضای سند همکاری پنج ساله بین معاونت دریایی و برنامه توسعه ملل متحد خبر داد.

وی ضمن بیان عدم برگزاری مراسم رسمی امضای سند به دلیل انتشار ویروس کووید 19، از شروع به کار دفتر پروژه برای اجرایی کردن اهداف آن خبر داد.

وی افزود: سند این پروژه در نتیجه تلاش های اجرا شده در دهه های اخیر توسط سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه های بین المللی از جمله طرح حفاظت از تالاب های ایران و منارید و اجرای طرح ها و گزارش های متعددی با همکاری مجموعه های ملی و بین المللی تهیه شده است.

معاون سازمان با تشکر از تلاش های اخیر وزارت امور خارجه برای تسهیل روابط بین المللی بین ایران و اتحادیه اروپا، ابراز امیدواری کرد که این پروژه بتواند فرصت های همکاری نزدیک با کشور همسایه افغانستان و ایجاد معیشت های جایگزین را برای به حداقل رساندن فشارها بر منابع آب و خاک و احیای اکوسیستم تالاب فراهم آورد.

دکتر لاهیجان زاده بیان نمود که تمرکز این پروژه بر ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت های جایگزین جوامع محلی است و بر اساس سه جزء اصلی زیر طراحی و تبیین شده است:

1- افزایش ظرفیت و هماهنگی بین نهادهای محلی جهت بهبود مدیریت تالاب هامون

2- مدیریت پایدار آب و سرزمین

3- کشاورزی مطابق با اقلیم و معیشت های جایگزین

وی همچنین گفت: اجرایی شدن اهداف این پروژه مربوط به هماهنگی و مشارکت تمامی ذینفعان و بخش ها است. شرکای اصلی این پروژه وزارت امور خارجه، وزارت کشور، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کار در سطح ملی و استانداری سیستان و بلوچستان در سطح استانی هستند.

متاسفانه شرایط تالاب های هامون به دلایل مختلف از جمله خشکسالی دستخوش تغییرات نامطلوبی شد. از آنجا که فعالیت اصلی ساکنان منطقه اغلب به کشاورزی، دامپروری، صیادی و تولید صنایع دستی وابسته به تالاب است، اثرات منفی دوره های بلندمدت خشکسالی بر شرایط اقتصادی - اجتماعی و محیط زیستی منطقه عبارتند از:

از بین رفتن فعالیت های عمده اقتصادی و در نتیجه بالارفتن سطح بیکاری و فقر در جامعه

بالا رفتن ریسک امنیت غذایی در منطقه

افزایش مهاجرت

افزایش دوره های طوفان شن در منطقه و در نتیجه بالا رفتن نرخ بیماری های تنفسی و قلبی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1008

به "حمایت 10 میلیون یورویی برای احیای تالاب های بین المللی هامون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت 10 میلیون یورویی برای احیای تالاب های بین المللی هامون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید