تپه اشکانی کرمانشاه محل جولان قاچاقچیان

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، تاریخ اعلام شده برای این اقدام غیرفرهنگی 12 فروردین 1399 است، یعنی روزها و شب هایی که قرار است همه مردم برای قطع زنجیره انتشار ویروس کرونا، درخانه بمانند اما حفاران غیرمجاز بدون توجه به هشدارها، منفعت طلبی خود را در اولویت قرار می دهند، اما به نظر می رسد با آگاهی فعالان میراثی منطقه و نیروی انتظامی از آسیب زیاد به تپه تاریخی لرینی در این روستا در اسلام آباد غرب جلوگیری می گردد، هر چند فقط یکی دو نفر از مجرمان تا کنون دستگیر شده اند.

تپه اشکانی کرمانشاه محل جولان قاچاقچیان

علیرضا برشاهی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با تائید اتفاق اتفاق افتاده، می گوید: این اتفاق مانند دیگر حفاری های غیرمجاز با هدف سودجویی و پیدا کردن آثار و اشیا تاریخی در روستا لرینی اسلام آباد غرب اتفاق افتاده است. متاسفانه این شایعه به طور دائم مطرح می گردد که در دل تپه ها گنج است و بسیاری از افراد به طمع پیدا کردن آن به حفاری غیرمجاز اقدام می نمایند که فقط منجر به آسیب زدن به محوطه های تاریخی می گردد.

وی اما هوشیاری انجمن های میراث فرهنگی روستا لُرینی را عاملی برای جلوگیری از وارد شدن آسیب زیاد به این محوطه می داند و می گوید: همکاران میراث فرهنگی در بازدیدی که چند روز قبل از وقوع اتفاق از این محوطه داشتند در صحبت با فعالان میراثی این گوشزد را داشته اند که احتمال حضور قاچاقچیان آثار تاریخی در منطقه هست و به همین دلیل آن ها خوشبختانه به موقع رسیدند و جلوی تخریب بیشتر در تپه را گرفتند.

او با اشاره به وجود حدود 4200 تپه و محوطه تاریخی در روستاهای کرمانشاه که معمولا سکونت گاهی از گذشته بوده اند و به دلایل طبیعی از بین رفته یا غیرقابل سکونت شده اند، ادامه می دهد: در آن موقع مردم به دلایل مختلف مانند سیل، زلزله، آتش سوزی، جنگ یا بیماری مجبور به ترک محل سکونتگاه های خود می شدند، اما راستا دوری برای سکونت بعدی خود درنظر نمی گرفتند. آن ها بیشتر در نزدیکی همان مکان گذشته مستقر می شدند. از سوی دیگر خانه های قدیمی نخست متروکه شده و به مرور طی صدها سال به تپه تبدیل می شوند، هر چند وسایل باقی مانده در آن فضاها نیز به مرور به طور کامل از بین رفته یا دراثر حادثه ای مانند زلزله شکسته می شوند.

به گفته معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، این تپه ها بیشتر از نظر مطالعات باستان شناسی و پیدا کردن فرهنگ، نوع زندگی، معیشت مردم و خوراک آن ها برای باستان شناسان اهمیت دارد.

او اضافه می نماید: با حضور نیروی انتظامی در همان زمان اتفاق، راننده لودر و راننده یکی از ماشین هایی که در منطقه بودند دستگیر شدند اما بقیه اعضا تیم متواری شدند که بقیه نیز قطعا تحت تعقیب هستند.

وی با بیان این که تپه تاریخی لرینی متاسفانه به دلیل اتفاق اتفاق افتاده آسیب مختصری دیده است، ادامه می دهد: اما خوشبختانه آسیب به حدی نیست که دیگر قابل مطالعه نباشد. هنوز بخش های زیادی از آن باقی مانده اند که باستان شناسان می توانند آنالیز های زیادی روی آن انجام دهند و نتایج خوبی نیز به دست آورند.

برشاهی با تاکید بر این که معین قدمت دقیق این تپه تاریخی را باید بعد از انجام حفاری های باستان شناسی اعلام نمود، اظهار می نماید: با توجه به گستردگی داده ها و سفال های پراکنده ای که روی محوطه به دست آمده اند در حال حاضر قدمت این تپه را به دوره اشکانی تخمین می زنند.

ایسنا

منبع: گردشبان
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 964

به "تپه اشکانی کرمانشاه محل جولان قاچاقچیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه اشکانی کرمانشاه محل جولان قاچاقچیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید