برای کنترل فشار خون بالا چه کار کنیم؟ ، 7 توصیه ساده برای کنترل فشار خون

به گزارش مجله خبری تیرول، فشار خون در اغلب موارد نشانه خاصی ندارد، اما در صورتی که درمان نشود، به عروق و اعضای حیاتی بدن آسیب می زند. به همین علت باید سعی کنید که فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشید.

برای کنترل فشار خون بالا چه کار کنیم؟ ، 7 توصیه ساده برای کنترل فشار خون

به گزارش خبرنگاران، فشار خون از آن بیماری هایی نیست که بتوانید یک بار آن را درمان کنید و بعد با خیال آسوده پی کار و زندگی تان بروید. این بیماری برای همواره احتیاج به مراقبت و توجه دارد. از طرفی مصرف دارو، تنها بخشی از درمان بیماری فشار خون است. اگر به این بیماری دچار هستید باید سبک و سیاق زندگی تان را هم تغییر دهید.

بر اساس اعلام گروه آموزش و ارتقای سلامت، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، برای آنکه فشار خون تان را برای همواره تحت کنترل داشته باشید، به این توصیه ها عمل کنید:

تغذیه تان را اصلاح کنید

باید به یک برنامه غذایی هدف دار و مخصوص بیماران مبتلا به فشار خون رو بیاورید. برترین رویکرد غذایی برای شما، مصرف میوه، سبزی، حبوبات و مواد غذایی سبوس دار و لبنیات کم چرب است. مصرف پتاسیم را هم باید بیشتر کنید. پتاسیم در بعضی میوه ها و سبزی ها مثل موز، آلوخشک، انگور، هویج، بادمجان و ... وجود دارد. درمقابل، مصرف نمک (سدیم) را باید به حداقل برسانید. همین طور مصرف چربی، مخصوصا چربی اشباع شده را کم کنید. چربی اشباع در گوشت قرمز، شیرپرچرب، خامه و کره به فراوانی یافت می گردد.

وزن تان را کم کنید

اگر اضافه وزن دارید حتما باید وزن کم کنید. حتی کاهش وزن به مقدار دو کیلوگرم هم اثر فوق العاده ای بر فشارخون تان خواهد داشت. ورزش هم یادتان نرود.

استرس و اضطراب را از خود دور کنید

بیش از میزان کار نکنید. فکرهای منفی و مزاحم را دور بریزید. سعی کنید روابط محبت آمیز خود را با دیگران توسعه بدهید و شکیبا و خوش بین باشید. خواب کافی را نباید فراموش کنید و تا جایی که می توانید استرس و اضطراب را از خود دور کنید و تمرین کنید که همواره آرام و عمیق نفس بکشید.

فشار خون خود را در خانه میزان بگیرید

این کار باید طبق یک روال ثابت انجام گیرد. میزان گیری فشار خون در خانه، این فایده را دارد که فشار خون میزان گیری شده به اندازۀ واقعی آن، بسیار نزدیک است و تحت استرس و خستگی افزایش نیافته است.

دور الکل و سیگار خط بکشید

مصرف الکل بر قلب اثر می گذارد و باعث افزایش فشارخون می گردد. سیگار نیز به دیواره شریان ها صدمه شدیدی می زند و روند سفت شدن آن ها را تسریع می نماید. قطع مصرف این دو، برای کنترل بهتر فشار خون لازم است.

به طور مرتب نزد پزشک بروید

در درمان بیماری فشارخون، یک تیم درمانی دونفره وجود دارد که اعضای آن را، شما و پزشک تان تشکیل می دهید. پس تک روی نکنید و هرگز خودسرانه دارو نخورید یا دارویتان را قطع نکنید.

داروهایتان را درست مصرف کنید

دارو را طبق دستور و راس ساعت مقرر مصرف کنید. اگر عوارض دارو یا هزینه های تامین آن، آزار دهنده است، خودسرانه دارویتان را قطع نکنید. این کار حتما باید زیر نظر پزشک باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 بهمن 1401 بروزرسانی: 21 بهمن 1401 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2269

به "برای کنترل فشار خون بالا چه کار کنیم؟ ، 7 توصیه ساده برای کنترل فشار خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای کنترل فشار خون بالا چه کار کنیم؟ ، 7 توصیه ساده برای کنترل فشار خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید