اینسایت واکنش میان گرد و غبار و باد را در مریخ رصد کرد

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی به نقل از دیلی میل، طوفان گرد و غبار در سال 2018 میلادی به خاتمه مأموریت کاوشگر فرصت در سیاره سرخ منجر شد.

اینسایت واکنش میان گرد و غبار و باد را در مریخ رصد کرد

اما به هرحال باد و گردوغبار بخشی از رویدادهایی هستند که در سیاره سرخ اتفاق می افتند.

این در حالی است که به نظر می رسد لندر اینسایت ناسا که چندماه قبل در سیاره سرخ فرود آمد، از این رویدادها نجات یافته است. پس از تجمیع گردو غبار روی پنل های خورشیدی این لندر، وزش بادهای مریخی تا اندازه ای این گردوغبار را پاک کرد و این امر به طور موقت سطح انرژی لندر را افزایش داد.

از سوی دیگر لندر مذکور با یاری حسگرهای آب و هوا شناسی برای نخستین بار واکنش های میان گردوغبار و باد در مریخ را رصد نموده است. به این ترتیب با آنالیز اطلاعات ثبت شده، دانشمندان چشم اندازی جدید برای مأموریت های اکتشافی آینده به دست می آورند.

البته لندر اینسایت از زمان حضور در مریخ با حوادث بزرگی روبرو نشده است. پس از وزش گردبادی در مریخ قابلیت فراوری انرژی یکی از پنل های خورشیدی آن 0.7 و دیگری 2.7 درصد افزایش یافت. این درحالی است که لندر آمار و اطلاعاتی دست اول از این رویداد در مریخ ثبت نموده است.

رالف لورنز یکی از دانشمندان تیم اینسایت می گوید: البته وزش بادها تفاوت زیادی در میزان انرژی فراوری ئنل ها ایجاد نکرد. اما ثبت اطلاعات مربوط به واکنش های میان باد و گردو غبار در مریخ بسیار جالب است. این اطلاعات به ما یاری می نماید دریابیم با وزش چه میزان باد، گرد و غبار از روی سطح مریخ بلند می گردد.

طبق اطلاعات حسگر APSSاینسایت طی گردبادی که در یکم فوریه در مریخ روی داد، جهت باد 180 درجه تغییر کرد. بیشترین سرعت باد در این رویداد 20 متر بر ثانیه بوده است.

آیمریک اسپیگا یکی از دانشمندان شرکت کننده در پروژه اینسایت می گوید: سریع ترین بادی که اینسایت به طور مستقیم در مریخ رصد نموده با سرعت 28 متر بر ثانیه وزیده است. بنابراین گردبادی که باد را از روی پنل های خورشیدی مریخ زدوده، قدرتمند بوده است.

بدون گردباد سرعت بادها در مریخ معمولاً بین 2 تا 10 متر بر ثانیه است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 206

به "اینسایت واکنش میان گرد و غبار و باد را در مریخ رصد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینسایت واکنش میان گرد و غبار و باد را در مریخ رصد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید