افزایش 30 درصدی قیمت شیرخام، کارخانه های لبنیاتی تحت فشارند

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی از افزایش هزینه های تولید چون شیرخام، حمل و نقل، بسته بندی و چربی سخن گفت و با اشاره به اینکه قیمت گذاری دستوری شرکت های لبنیاتی را تحت فشار قرار داده است، گفت:قیمت مصوب شیرخام 3100 تومان است اما تا به امروز نه تنها این قیمت در خرید و فروش شیر خام رعایت نشده بلکه 30 درصد هم افزایش یافته است و شرکت های لبنی شیر خام را با قیمت بیش از 4000تومان از دامداران خریداری می کنند.

افزایش 30 درصدی قیمت شیرخام، کارخانه های لبنیاتی تحت فشارند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمدرضا بنی طبا با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار 26 شهریور مصوبه ای را ابلاغ کرد که به فوریت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با توجه به افزایش هزینه نهاده های دامی برای محصولات لبنی و شیر خام قیمت گذاری جدیدی کند، اظهار کرد: از آن زمان تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است و این در حالیست که هزینه های تولید همچنان رو به افزایش است.

وی ادامه داد: قیمت مصوب شیرخام 3100 تومان است اما تا به امروز نه تنها این قیمت در خرید و فروش شیر خام رعایت نشده بلکه 30 درصد هم افزایش یافته است و شرکت های لبنی شیر خام را با قیمت بیش از 4000تومان از دامداران خریداری می کنند. دامداران نیز معتقدند که قیمت تمام شده شیرخام برای آنها بیشتر از قیمت مصوب دولتی است.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی شرح داد: هزینه های حمل و نقل 40 درصد افزایش یافته است. قیمت مواد پتروشیمی طی 6 ماه با 50 درصد رشد روبرو شده است. همچنین قیمت مصوب چربی هر یک دهم درصد 50 تومان است که در بازار با قیمت بیش از 70 تومان معامله می شود. کاغذ بسته بندی تتراپک در بازار یافت نمی شود و اگر هم پیدا شود بسیار گران است و با وجود این شرایط قیمت لبنیات همچنان سرکوب می شود.

بنی طبا در ادامه گفت: صنایع لبنی طی دوماه گذشته بارها با سازمان حمایت و تنظیم بازار مکاتباتی داشتند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند ولی توجهی نمی شود و کارخانه های لبنی تحت فشار هستند.

وی با بیان اینکه 10 محصول لبنی که ستاد تنظیم بازار برآنها قیمت گذاری کرده و 80 درصد تولیدات کارخانه ها را شامل می شود، شرکت ها را به مرز ضرر و زیان رسانده، گفت: اگر قیمت ها اصلاح نشود کارخانه های لبنی قدرت تولید خود را از دست می دهند و با این شرایط دیگر امکان تولید وجود نخواهد داشت.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: برای مثال شیرکم چرب 1.5 درصدی یک لیتری 5600 تومان قیمت گذاری شده در حالی که قیمت تمام شده آن حدود 7000 تومان می شود.

وی در سرانجام گفت:وقتی گوشت یا مرغ گران شود کسی تولید کننده یا شرکت خاصی را مقصر گرانی نمی داند اما در صنعت لبنیات همواره به نادرستی شرکت های تولید کننده در جایگاه متهم قرار می گیرند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1333

به "افزایش 30 درصدی قیمت شیرخام، کارخانه های لبنیاتی تحت فشارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 30 درصدی قیمت شیرخام، کارخانه های لبنیاتی تحت فشارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید