آمریکا کنترل سه پایگاه و فرودگاه قندهار را به دولت افغانستان واگذار می کند

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، منابع امنیتی به خبرگزاری های افغانستان گفته اند که انتظار می رود تا دو هفته آینده، ایالات متحده آمریکا کنترل سه پایگاه نظامی و یک فرودگاه را به نیروهای افغان واگذار کند.

آمریکا کنترل سه پایگاه و فرودگاه قندهار را به دولت افغانستان واگذار می کند

به نقل از ایندیپندنت، واگذاری کنترل پایگاه های نظامی مهم در جنوب کشور بخشی از برنامه خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان است

فرایند تخلیه پایگاه های نظامی، بنا بر دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر خروج کامل نیروهای آمریکایی تا 11 ماه سپتامبر سال جاری، انجام می شود.

منابع خبری به تلویزیون آریانا گفته اند که علاوه بر فرودگاه قندهار، کنترل پایگاه های نظامی شورابک در هلمند، ایگرز در کابل و کوپ در شهرستان چاک استان میدان وردک نیر در فهرست واگذاری قرار دارند.

کمیته مشترک نیروهای امنیتی افغان و نظامیان آمریکایی عضو ماموریت حمایت قاطع، زیر نظر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، به اجرای مسوولانه فرایند انتقال موظف شده اند.

این فرودگاه و سه پایگاه، در حملات آمریکا علیه طالبان و مبارزه با شورش در این کشور نقش مهمی داشته اند و بیشتر نیروهای آمریکایی در زمان اوج حضور ایالات متحده در افغانستان نیز در همین پایگاه ها مستقر بوده اند.

آمریکا این نیروها را براساس توافقنامه صلح دوحه با طالبان از مناطق آشوب زده جنوب تخلیه می کند تا راه را برای خروج کامل نظامیان این کشور از افغانستان تا 11 سپتامبر هموار کند.

همزمان، مقام های افغان تایید کرده اند که ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا س آی ای، هفته پیش برای بحث و بررسی فرایند خروج نظامیان آمریکایی به افغانستان سفر و با مقام های این کشور دیدار کرده است. موضوع اصلی سفر برنز، بررسی فعالیت س آی ای پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است تا ارزیابی کند مبارزه با تروریسم چه سمت و سویی خواهد یافت.

آمریکا پیش تر نیز مدیریت دو واحد نیروهای ویژه امنیتی را به دولت افغانستان سپرده بود. نیروهای ویژه ضدتروریسم افغانستان در شش واحد تنظیم شده اند که زیر نظر س آی ای فعالیت می کنند اما اکنون دو واحد این نیروهای آزموده، به اداره امنیت ملی افغانستان واگذار شده است.

همزمان، گزارش ها حاکی از آن است که نیروهای آمریکایی برای تخلیه سایر پایگاه های خود تا 11 سپتامبر نیز آماده می شوند.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، از شرایط اصلی طالبان برای گفت وگو با دولت افغانستان برای رسیدن به یک توافق جامع صلح و آتش بس است.

انتظار می رود در آینده نزدیک و بعد از ماه رمضان، نشست صلح افغانستان در استانبول برگزار شود و گروه طالبان و دولت افغانستان درباره چارچوب دولت آینده، آتش بس و نقشه راه صلح گفت وگو کنند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1674

به "آمریکا کنترل سه پایگاه و فرودگاه قندهار را به دولت افغانستان واگذار می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا کنترل سه پایگاه و فرودگاه قندهار را به دولت افغانستان واگذار می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید