5 مورد از بهترین بالگردهای روسی در تمام دوران

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، در طول عمر خود، بالگرد می-24 در درگیری های نظامی زیادی در سراسر دنیا حضور داشته و به یکی از شناخته شده ترین نمادهای جنگ شوروی در افغانستان تبدیل شد.

5 مورد از بهترین بالگردهای روسی در تمام دوران

خبرنگاران؛ مجله تصویری سلاح - تعداد کمی از کشورها به اندازه روسیه در تاریخ هوانوردی اثر خود را بر جای گذاشته اند و این شامل بالگردها نیز می گردد. یکی از مهم ترین مواردی که باید درباره بالگردهای ساخت روسیه باید به آن توجه داشت این است که آنها برای اهداف مختلفی طراحی شده اند.

بعضی از این بالگردها تا بن دندان مسلح بوده و برای نبردهای جدی در میدان جنگ آماده شده، و بعضی دیگر با تسلیحات سبک تر برای مبارزات سبک یا دفاع از خود هنگام حمل و نقل، اقدامات بشردوستانه و ماموریت های جستجو و نجات کاربرد دارند. در ادامه با پنج مورد از بهترین بالگردهای ساخت روسیه در تمام دوران ها بیشتر آشنا می شویم.

بالگرد میل Mi-24 کروکودیل

از نمونه اولیه این بالگرد افسانه ای در سال 1971 رونمایی شد. مهندسان اتحاد جماهیر شوروی سابق این پرنده را به عنوان ترکیبی بین یک بالگرد و یک خودرو پیاده نظام تصور کردند. افزون بر زره محافظ و تسلیحات موجود در می-24، این بالگرد از فضای کافی برای انتقال تا هشت سرباز به میدان جنگ برخوردار بوده و توانایی ارائه آتش پشتیبانی برای حمایت از نیروی زمینی را دارد.

با این وجود، ماموریت های انتقال سرباز با این بالگرد چندان زیاد نبوده و از آن بیشتر برای حمله به نیروهای دشمن استفاده شده است. می-24 در کشورهای ناتو به نام Hind شناخته می گردد و نام مستعار آن نیز کروکودیل است زیرا با این خزنده مقداری شباهت ظاهری دارد.

در طول عمر خود، بالگرد می-24 در درگیری های نظامی زیادی در سراسر دنیا حضور داشته و به یکی از شناخته شده ترین نمادهای جنگ شوروی در افغانستان تبدیل شد.

بالگرد میل Mi-28 شکارچی شب

نخستین مدل از این بالگرد در سال 1987 رونمایی شد. از آن موقع، نسخه های بروزرسانی شده معدودی نیز روانه بازار شده اند. می-28 یک بالگرد تهاجمی ضد زره است که می تواند ماموریت های خود را در روز و شب و شرایط آب و هوایی مختلف انجام دهد، از این رو، نام مستعار شکارچی شب برای آن در نظر گرفته شده است. برخلاف بالگرد می-24، بالگرد می-28 فضایی برای حمل پیاده نظام ندارد و دو نفر خدمه شامل یک خلبان و یک توپچی دارد.

بالگرد می-28 توانایی حمل موشک ها و راکت های مختلف را دارد و به یک توپ اتوماتیک با نرخ آتش 200 تا 800 گلوله در دقیقه مجهز شده است.

بالگرد کاموف Ka-52 تمساح

در دهه 1980، مهندسان شوروی در دفتر طراحی شرکت کاموف بالگرد تک سرنشین جدیدی به نام کا-50 را طراحی کردند که به نام کوسه سیاه نیز شناخته می گردد. این بالگرد از نظر مانورپذیری محصولی انقلابی محسوب می شد، اما کار با آن برای یک خلبان نیز سخت بود.

برای حل این مشکل، مهندسان روس نسخه اصلاح شده این بالگرد به نام کا-52 را معرفی کردند که دو خلبان دارد. فراوری انبوه این مدل در سال 2008 شروع شد. بالگرد کا-52 که نام مستعار آن تمساح است توانایی پرواز در روز و شب و همچنین شرایط نامساعد جوی را دارد. این مدل به توپ اتوماتیکی مشابه با مدل مورد استفاده در بالگرد شکارچی شب مجهز است.

بالگرد میل Mi-8

این بالگرد دو توربینه عظیم تر از بالگردهای پیشین در این فهرست است. می-8 یک بالگرد ترابری است، اما برای ماموریت های نظامی و غیرنظامی استفاده می گردد و از آن می توان به عنوان یک پست فرماندهی هوابرد، بالگرد مسلح و همچنین یک پرنده برای انجام ماموریت های شناسایی استفاده کرد.

فراوری انبوه بالگرد می-8 در سال 1967 شروع شد و تا به امروز فراوری آن ادامه داشته است و عنوان بیشترین میزان فراوری از یک بالگرد در تاریخ را به خود اختصاص داده است.

از آنجایی که بالگرد می-8 به صورت گسترده در روسیه و دیگر کشورهای دنیا استفاده می گردد، اصلاحات بیشماری روی آن انجام شده و برای اهداف نظامی و غیرنظامی مختلف مانند جستجو و نجات، مین گذاری، حمل و نقل افراد و بار و موارد دیگر استفاده می گردد.

بالگرد میل Mi-26

می-26 عظیم ترین بالگردی است که تا به امروز وارد خط فراوری انبوه شده است. این محصول که در سال 1980 معرفی گردید، یک بالگرد چند منظوره است که فراوری آن همچنان ادامه دارد و همانند بالگرد می-8 برای اهداف نظامی و غیرنظامی استفاده می گردد.

هدف اصلی این بالگرد حمل و نقل بارهای سنگین است. این بالگرد جایگزین مدل می-6 شد که در آن موقع عظیم ترین بالگرد دنیا محسوب می شد. در مقایسه با مدل قبلی، بالگرد جدید می-26 دارای فضای کابین دو برابر بیشتر و قابلیت حمل بار تا 20 تن را دارد.

یکی از شناخته شده ترین موارد استفاده از این بالگرد طی دوران فاجعه چرنوبیل بود که برای مهار نشت مواد رادیواکتیو و پوشاندن راکتور آسیب دیده نیروگاه هسته ای چرنوبیل بکار گرفته شد.

سیکورسکیCH-53E؛ عظیمترین بالگرد غربی! (+تصاویر)

از گران قیمت ترین بالگردهای نظامی (+تصاویر)

منبع: عصر ایران
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1753

به "5 مورد از بهترین بالگردهای روسی در تمام دوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 مورد از بهترین بالگردهای روسی در تمام دوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید