چند توصیه به بیماران دیابتی در روزهای کرونایی

به گزارش مجله خبری تیرول، ایرنا/متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه ویروس کرونا در پی ضعف سیستم ایمنی بدن، فرد را گرفتار می کند، گفت: بیماران دیابتی در روزهای کرونایی با استفاده از تغذیه مناسب، مکمل ها و ورزش بیشتر مراقب تقویت سیستم ایمنی بدن باشند.

چند توصیه به بیماران دیابتی در روزهای کرونایی

دیابت یا همان بیماری قند که متاسفانه اقشار مختلف جامعه را به خود مبتلا کرده، یک نوع اختلال متابولیک و سوخت و سازی در بدن است که به واسطه آن توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود یا برعکس مقاومت در برابر انسولین در بدن ایجاد می گردد.

در اهمیت جدی دریافت این بیماری همین بس که در دراز مدت می توانند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب و قلب را درگیر کنند و یگانه راه کنترل آن، تغییر سبک زندگی و افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان این پدیده روزافزون است.

به همین دلیل با همکاری بنیاد بین المللی دیابت (IDF) و سازمان دنیای بهداشت (14) نوامبر 1991 سالگرد تولد فردریک بانتینگ کاشف انسولین، به عنوان روز دنیای دیابت نامگذاری شد.

بیماری که امیرکامران نیکوسخن مدیرعامل انجمن دیابت ایران آن را سونامی قرن می داند که حدود 463 میلیون نفر از جمعیت دنیا را به خود مبتلا کرده و می رود که تا سال 2030 از مرز نیم میلیارد نفر بگذرد.

وی با تاکید بر اینکه دیابت بیماری است که هزینه بسیاری را بر جامعه تحمیل می کند، خاطرنشان می کند: تخمین فدراسیون بین المللی دیابت این است که هزینه درمان دیابت و عوارض آن در دنیا تا 10 سال آینده از 800 میلیارد دلار بگذرد. از طرف دیگر مرگ ومیر و عوارض آن هم بالاست و گفته می گردد که تقریباً هر هشت ثانیه در دنیا یک نفر به خاطر دیابت از دنیا می رود.

مریم حضرتی معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آمار مبتلایان به دیابت در ایران یادآور می گردد: اکنون تعداد افراد مبتلا به دیابت در کشور 5 میلیون و 387 هزار و 200 نفر و میزان شیوع این بیماری در بالغین 9.4 درصد است.

این متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه بیماران دیابتی به دلیل نوع و ویژگی بیماری که دارند باید مراقب جسم و روان خود به صورت همزمان باشند، توضیح داد: کنترل دیابت صرفا معطوف به اصلاح روش تغذیه نیست بلکه ورزش روزانه، مدیریت استرس، استفاده صحیح از داروها و انسولین طبق نظر پزشک متخص غدد و تغییر سبک زندگی را می طلبد.

به گفته زارع، مهم ترین اصل در کنترل دیابت کسب آگاهی درباره بیماری است که خوشبختانه در سال های اخیر در مراکز بهداشت این آموزش ها در قالب بروشور، پوستر و مشاوره پزشکی ارائه می گردد زیرا تا زمانی که یک پدیده شناخته نگردد نمی توان با آن مبارزه کرد.

دیابت به دنبال خود، بیش از 20 نوع بیماری به ارمغان می آورد

این متخصص تغذیه، با تقسیم بیماری دیابت به دو نوع یک و دو گفت: دیابت نوع یک از سن 10 سالگی و به صورت ژنتیکی رخ نمایی می کند که با تزریق انسولین روزانه تا پایان عمر قابل کنترل است. اما دیابت نوع 2، می تواند در هر سنی اتفاق بیافتد که معمولا در سن بالا و بستگی به شرایط فرد بروز می کند.

وی درباره دلایل ابتلای افراد به دیابت نوع 2 در سن بالا توضیح داد: چاقی و اضافه وزن، استرس شدید، ایجاد اختلال در سیستم غددی و در نتیجه نوسان قند خون و بی توجهی به خود مراقبتی، احتمال ابتلا به دیابت را در افراد تشدید می کند.

زارع با تاکید بر اینکه دیابت یا بیماری قند، به دنبال خود 20 نوع بیماری دیگر برای فرد مبتلا به ارمغان می آورد، گفت: کبد چرب، سیروز کبدی، بیماری های کلیوی و مسائل مربوط به چشم نمونه های مشهود اوج گیری دیابت در فرد مبتلایی است که این بیماری را جدی نمی گیرد.

میوه های به رنگ قرمز، درمانگر دیابت هستند

زارع در پاسخ به پرسش چگونگی کنترل یا پیشگیری از ابتلا به دیابت، بحث استفاده از مواد غذایی را مهمترین نکته بیان نمود و توضیح داد: شاید بعضی گمان کنند برای پیشگیری از دیابت باید رژیم غذایی بسیار سختی بگیرند یا از مصرف قند و شکر به شدت پرهیز کنند. درحالی که مصرف قند و شکر عامل این بیماری نیست بلکه محرک آن است و هر فردی که اغراق گونه از مواد محرک استفاده کند به چالش دیابت دچار می گردد.

وی اضافه کرد: نکته دیگر اینکه افراد دیابتی باید از سرخ کردنی ها پرهیز کنند و به جای آن، گروه سبزیجات را در سبد غذایی خود افزایش دهند زیرا فیبری که در سبزیجات وجود دارد باعث کنترل قند خون می گردد.

این رژیم درمانگر به بیماران دیابتی توصیه کرد: به میوه های دارای رنگ قرمز بیشتر توجه کنند و در سبد غذایی بگنجانند البته به غیر از هندوانه. میوه هایی همانند آلوی قرمز، انار ترش، چغندر تنظیم کننده قند خون هستند.

استفاده متعادل از غذاهای پرفیبر مانند نان های سبوس دار، غلات کامل و حبوبات، برنج قهوه ای، توصیه دیگر این متخصص به بیماران دیابتی بود که گفت: برنج سفید یا سایر مواد نشاسته ای از جمله سیب زمینی سرخ کرده به دلیل دارا بودن کربوهیدارت اصلا توصیه نمی گردد. ضمن اینکه فراموش نکنیم فیزیولوژی بدن و گروه خونی در افراد متفاوت است و با تشخیص پزشک و توصیه غذایی وی می توان از مواد غذایی استفاده کرد. اما به طور کلی داشتن تغذیه سالم، ورزش روزانه و در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی، کاهش 5 تا 7 درصدی وزن احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را در افراد مستعد کاهش می دهد.

افراد دیابتی باید سالی دو نوبت چکاپ داشته باشند

زارع با تاکید بر اینکه افراد دیابتی حتما باید تحت نظر متخصص غدد و همچنین تغذیه باشند، تاکید کرد: اکنون تعداد افراد مبتلا به دیابت در کشور 5 میلیون و 387 هزار و 200 نفر و میزان شیوع این بیماری در بالغین 9.4 درصد است.

این افراد حتما باید در طی سال حداقل دوبار چکاپ کامل شوند و مراقب فشار خون و کلسترول خود باشند که در صورت عدم کنترل و مراقب، این بیماری به شدت حاد شده و درمان پذیر نیست. وی ادامه داد: افرادی که داروی دیابت مصرف می کنند معمولا می توانند با رعایت نکات ساده غذایی و ورزشی و پزشکی به نوعی میزان مصرف قرص را به حداقل برسانند.

زارع تاکید کرد: ورزش حتما برای این افراد توصیه می گردد زیرا سوخت و ساز بدن را متعادل می کند و کنترل قند خون را بهبود می بخشد البته ورزش های سنگین توصیه نمی گردد.

بیماران دیابتی در روزهای کرونایی بیشتر مراقب تقویت سیستم ایمنی بدن باشند

زارع با تاکید بر اینکه ویروس کرونا به دنبال سیستم ایمنی ضعیف می گردد تا گرفتارش کند، به بیماران دیابتی توصیه کرد: نقص افرادی که بیماری زمینه ای دارند، ضعف سیستم ایمنی است. بنابراین افرادی هم که دیابت دارند برای افزایش ایمنی بدن باید از مکمل های دارای زینک، ویتامین های آ، ای، دی و سی و سلنیوم استفاده کنند.

این متخصص تغذیه یادآور شد: استفاده از سبزیجاتی همچون اسفناج، کرفس یا میوه هایی همچون انار و مرکبات ایمنی بدن را بالا می برند ضمن اینکه قند هم ندارند. استفاده از سیر هم به این افراد توصیه می گردد.

زارع با تاکید بر اینکه بیماران دیابتی باید توجه داشته باشند پخته شدن یا خام بودن یکسری مواد غذایی، دارای قند متغیری است، توضیح داد: افراد دیابتی مبتلا به کرونا باید نیازهای بدن برای افزایش ایمنی را جدی بگیرند و برای این کار می توانند از شربت های افزایش ایمنی بدن افراد دیابتی که در داروخانه ها بدون نسخه ارایه می گردد استفاده کنند.

وی در مورد استفاده از دمنوش های گیاهی برای کاهش قند و بالا بردن سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از کرونا، به گیاه اکیناسه یا سرخارگل اشاره کرد و گفت: این افراد و سایر اعضای خانواده می توانند با استفاده از این گیاه سیستم ایمنی را تقویت کنند تا به کرونا مبتلا نشوند.

فاطمه دهقان نیری

منبع: همگردی
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1378

به "چند توصیه به بیماران دیابتی در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه به بیماران دیابتی در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید