واردات نفت کانادا از عربستان افزایش یافت

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، واردات نفت کانادا از عربستان سعودی به طور یکنواخت طی 5 سال گذشته افزایش یافته است.عربستان سعودی بعد از آمریکا دومین منبع بزرگ نفت خارجی برای کانادا است .

واردات نفت کانادا از عربستان افزایش یافت

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی به نقل از سی بی سی، واردات نفت کانادا از عربستان سعودی به طور یکنواخت طی 5 سال گذشته افزایش یافته است و اختلاف دیپلماتیک این کشور با عربستان تأثیر چندانی در اشتهای کانادا برای نفت خام ریاض نگذاشته است.

مقدار کل واردات کانادا از عربستان 66% از 2014 تا حالا افزایش یافته است. طی این مدت واردات هر روز نسبت به روز قبل بیشتر بوده است.

سال گذشته شرکت های کانادایی 3.54 میلیارد دلار برای واردات 6.4 میلیون متر مکعب نفت عربستان هزینه کردند که نسبت به 5.9 میلیون متر مکعب 2017 با ارزش 2.5 میلیارد دلار بیشتر بود. این رقم مربوط به قبل از شروع اختلاف دو دولت در اوت 2018 می شد.

در ژانویه 2019، نفت عربستان 10 درصد مصرف کانادا را تشکیل می داد که از حدود 8 درصد 2017 بالاتر بود. عربستان سعودی بعد از آمریکا دومین منبع بزرگ نفت خارجی برای کانادا است .

ناظران بازار در خصوص معنای واردات نفت عربستان برای سیاست کانادا اختلاف نظر دارند.

گروههای مدافع حقوق بشر می گویند کانادا نباید از رژیم عربستان با خرید نفت از آن حمایت کند، آن هم پس از اعدام 37 نفر ، قتل جمال خاشقچی، جنگ خونین در یمن و سایر اقدامات خشونت آمیز این رژیم.

مقامات صنعت انرژی می گویند افزایش واردات باعث تقویت ساخت خط لوله از آلبرتا به شرق کانادا می گردد، جایی که اکثر واردات عربستان سعودی فروخته می شوند.

گروه های محیط زیستی می گویند خط لوله های بیشتر وابستگی کانادا را به عربستان سعودی کاهش نمی دهد چون نفت غرب کانادا را نمی توان به راحتی در پالایشگاه های شرقی پالایش کرد و سرمایه گذاری در انرژی بهترین راه کاهش وابستگی در ایالت های نفت خیز مستقل است.

سایر تحلیل گران می گویند این واردات ربطی به سیاست ندارد و مربوط به پالایشگاه های خصوصی کانادا می گردد که مناسب ترین نوع نفت را با ارزان ترین قیمت می خواهند.

جیم کرین، متخصص انرژی د در موسسه بیکر دانشگاه تگزاس گفت: نفت کالایی است که در دنیا آزاد تجاری می گردد. برای یک پالایشگاه کانادایی، این یک مسئله مالی یا شیمیایی نیست یا یک مسئله دیپلماتیک. آنها نفت را بر اساس روابط بین اوتاوا و یا نقض حقوق بشر در عربستان نمی خرند.

150

منبع: تسنیم
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 256

به "واردات نفت کانادا از عربستان افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات نفت کانادا از عربستان افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید