تور استرالیا ارزان: هشت دانشگاه برتر استرالیا، پایگاه برندگان جایزه نوبل

به گزارش مجله خبری تیرول، دانشگاه های استرالیا نه تنها سرآمد تحصیل و آموزش در نیم کره جنوبی زمین که در شمار بهترین مراکز آموزش عالی جهان قرار می گیرند. برای آشنایی با هشت دانشگاه برتر استرالیا با خبرنگاران همراه باشید.

تور استرالیا ارزان: هشت دانشگاه برتر استرالیا، پایگاه برندگان جایزه نوبل

با تور استرالیا ارزان از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

استرالیا، کشور پهناور نیم کرده جنوبی دارای 38 دانشگاه دولتی و 2 دانشگاه خصوصی است. این دانشگاه ها در قالب گروه بندی های گوناگون مانند دانشگاه های گروه 8، دانشگاه های گروه 21 و غیره به ارائه دوره های آموزش عالی می پردازند. رشته هایی همچون مهندسی٬ تجارت و بازرگانی در همه دانشگاه ها وجود داشته اما رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دیگر رشته های علوم سلامت تنها در بعضی دانشگاه ها در اختیار متقاضیان قرار می گیرند. دانشگاه ها در استان های مختلف استرالیا پراکنده اند به طوری که در هر استان دست کم یک دانشگاه گروه 8 و چندین دانشگاه تراز اول دیگر وجود دارد.

بعضی دانشگاه ها نیز دارای پردیس های اختصاصی خود در استان های گوناگون هستند. دانشگاه های استرالیا از تراز بالایی در سطح جهانی برخوردار هستند به گونه ای که برترین دانشگاه های استرالیا در میان 20 دانشگاه جهان و مابقی آن ها در میان 400 دانشگاه برتر جهان قرار می گیرند. هر دانشگاه در ارائه بعضی از رشته های تحصیلی سرآمد است، طوری که ممکن است رده یک رشته تحصیلی در یک دانشگاه غیر گروه 8 بسیار بالاتر از همان رشته در دانشگاهی از گروه 8 باشد. بنابراین نمی توان ادعا نمود که دانشگاه های گروه 8 در ارائه تمامی رشته های تحصیلی برترین هستند. تمامی دانشگاه های استرالیا شهریه دریافت می کنند که می تواند بر اساس رشته و مقطع تحصیلی دیگرگون باشد. گفتنی است که دانشگاه ها شماری بورسیه تحصیلی نیز در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

موقعیت برترین دانشگاه های استرالیا (منبع: بست کالجز)

دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)

دانشگاه ملی استرالیا رتبه 1 را در میان دانشگاه های استرالیا به خود اختصاص داده و برترین دانشگاه نیمکره جنوبی محسوب می گردد. علاوه بر این، دانشگاه ملی استرالیا رتبه 22 جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال 2017-2016 از آن خود کرده است. این مرکز علمی علاوه بر عضویت در دانشگاه های گروه هشت، از حضور 6 برنده جایزه نوبل در بین اعضای هیأت علمی و دانش آموختگان خود بهره می برد:

 • سال 1945 - هاوارد فلوری؛ نوبل پزشکی
 • سال 1963 - جان اکلز؛ نوبل پزشکی
 • سال 1994 - جان هارسانای؛ نوبل اقتصاد
 • سال 1996 - رالف زینکرناگل؛ نوبل پزشکی
 • سال 1996 - پیتر دوهرتی؛ نوبل پزشکی
 • سال 2011 - برایان اشمیت؛ نوبل نجوم

دانشگاه ملی استرالیا، افزون بر فضای آموزشی منحصر به فرد با دانشجویان بومی و بین المللی، از محیطی پویا نیز برخوردار است که حضور سالن های آمفی تئاتر، سالن های ورزشی، کلوپ های تفریحی و کافی شاپ های متعدد در ایجاد آن بهره بسزایی دارند.

دانشگاه سیدنی (University of Sydney)

این دانشگاه در سال 1850 در شهر سیدنی تأسیس شده است و با رشته های تحصیلی گوناگون و بهره مندی از اساتید و پژوهشگران مجرب، دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کند. با توجه به موقعیت این دانشگاه در شهر زیبا و مدرن سیدنی، عضویت در دانشگاه های گروه هشت، توان اقتصادی و پژوهشی بسیار بالا و نیز قرار گرفتن در میان 50 دانشگاه برتر جهان، این پایگاه از دیدگاه علمی و اعتباری یکی از برترین دانشگاه های استرالیا و جهان بوده و دانشجویانی از 70 کشور جهان در آن مشغول به تحصیل و پژوهش هستند. دانشگاه سیدنی دومین دانشگاه بزرگ استرالیا به لحاظ تعداد دانشجو است. تا به امروز 5 نفر از اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاه سیدنی پیروز به کسب جایزه نوبل در شاخه های گوناگون شده اند. دانشگاه سیدنی دارای 9 پردیس، 12 دانشکده، 200 انجمن دانشجویی، 40 باشگاه ورزشی و 328 آزمایشگاه فعال است.

بیشتر بخوانید و ببنید:

دانشگاه سیدنی رتبه 3 را در میان دانشگاه های استرالیا به خود اختصاص داده است و افزون بر این، رتبه 46 جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال 2017-2016 از آن خود کرده است. دانشگاه سیدنی تا به امروز دانش آموختگان برجسته بی شماری را در زمینه های مختلف علمی و هنری معرفی کرده است که از آن بین می توان به 5 برنده جایزه نوبل اشاره کرد:

 • سال 1947 - رابرت رابینسون؛ نوبل شیمی
 • سال 1963 - جان اکلز؛ نوبل پزشکی
 • سال 1970 - برنارد کاتز؛ نوبل پزشکی
 • سال 1975 - جان کورنفورث؛ نوبل شیمی
 • سال 1994 - جان هارسانای؛ نوبل اقتصاد

دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)

دانشگاه ملبورن، در استان ویکتوریا در سال 1853 پایه گذاری شده و دومین دانشگاه دیرین این کشور است. این مرکز علمی بیش از 150 سال است که در زمینه های نوآورانه، آموزشی و تحقیقاتی همیشه پیشرو بوده است دانشگاه ملبورن رده 2 را در میان دانشگاه های استرالیا به خود اختصاص داده است و علاوه بر این، رتبه 42 جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال 2017-2016 از آن خود کرده است. دانشگاه ملبورن تا به امروز دانش آموختگان برجسته بی شماری را در زمینه های مختلف علمی و هنری معرفی کرده است که از آن بین می توان به 3 برنده جایزه نوبل اشاره کرد:

 • سال 1960 - فرانک مک فارلن؛ نوبل پزشکی
 • سال 1963 - جان اکلز؛ نوبل پزشکی
 • سال 2009 - خانم الیزابث به لک برن؛ نوبل پزشکی

دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)

دانشگاه کوئینزلند، پنجمین دانشگاه قدیمی استرالیا بوده که در سال 1909 تأسیس و در شهر به ریزبین واقع شده است. این مرکز علمی همیشه در توسعه امور پژوهشی پیشرو بوده و یکی از 3 دانشگاه برتر استرالیا در این زمینه به شمار می آید. دانشگاه کوئینزلند رتبه 5 را در میان دانشگاه های استرالیا به خود اختصاص داده است و علاوه بر این، رتبه 51 جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال 2017-2016 از آن خود کرده است. دانشگاه کوئینزلند تا به امروز دانش آموختگان برجسته بی شماری را در زمینه های گوناگون علمی و هنری معرفی کرده است که از آن بین می توان به 1 برنده جایزه نوبل اشاره کرد:

 • سال 1996 - پیتر دوهرتی؛ نوبل پزشکی

دانشگاه موناش (Monash University)

دانشگاه موناش، یک دانشگاه پژوهشی عمومی در ملبورن استرالیا است که در سال 1958 تأسیس شده است. این پایگاه علمی دومین دانشگاه قدیمی استان ویکتوریا، بزرگ ترین دانشگاه استرالیا و نیز با در اختیار داشتن بیشترین تعداد دانشجویان خارجی، بین المللی ترین دانشگاه این کشور در میان تمامی دانشگاه های استرالیا به شمار می آید.

دانشگاه موناش رتبه 6 را در میان دانشگاه های استرالیا به خود اختصاص داده است و افزون بر این، رتبه 65 جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال 2017-2016 از آن خود کرده است.

دانشگاه نیو سوث ولز (University of South Wales)

دانشگاه نیو سوث ولز یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در استرالیا، واقع در حومه کنزینگتون در شهر سیدنی است که در سال 1949 تأسیس شده است. دانشگاه نی و سوث ویلز رتبه 4 را در میان دانشگاه های استرالیا به خود اختصاص داده است و علاوه بر این، رتبه 49 جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال 2017-2016 از آن خود کرده است.

دانشگاه وسترن استرالیا (University of Western Australia)

دانشگاه استرالیای غربی یک دانشگاه پژوهشی در شهر پرث مرکز استان استرالیای غربی بوده و قدیمی ترین دانشگاه این استان به شمار می آید. دانشگاه استرالیای غربی رده 7 را در میان دانشگاه های استرالیا به خود اختصاص داده است. افزون بر این، رتبه 102 جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال 2017-2016 از آن خود کرده است. دانشگاه استرالیای غربی تا به امروز دانش آموختگان برجسته بی شماری را در زمینه های گوناگون علمی و هنری معرفی کرده است که از آن بین می توان به یکی از نخست وزیران دولت استرالیا و نیز 2 برنده جایزه نوبل اشاره کرد:

 • سال 2005 - بری مارشال؛ نوبل پزشکی
 • سال 2005 - رابین وارن؛ نوبل پزشکی

دانشگاه آدلاید (University of Adelaide)

دانشگاه آدلاید که در سال 1874 تأسیس شده است، دانشگاهی همگانی واقع در شهر آدلاید در استان استرالیای جنوبی و سومین دانشگاه استرالیا از دیدگاه قدمت است. لاوه بر پردیس اصلی این پایگاه علمی که در مرکز شهر آدلاید و در نزدیکی چندین موزه معتبر واقع شده است، این دانشگاه 4 پردیس هم در خارج از استان استرالیای جنوبی در اختیار دارد. دانشگاه آدلاید رتبه 8 را در میان دانشگاه های استرالیا به خود اختصاص داده است و علاوه بر این، رتبه 125 جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال 2017-2016 از آن خود کرده است.

دانشگاه آدلاید تا به امروز دانش آموختگان برجسته بی شماری را در زمینه های گوناگون علمی و هنری معرفی کرده است که از آن میان می توان به 4 برنده جایزه نوبل اشاره کرد:

 • سال 1915 - ویلیام لارنس برگ؛ نوبل فیزیک
 • سال 1945 - هاوارد فلوری؛ نوبل پزشکی
 • سال 2003 - جان مکس ول کو تزی؛ نوبل ادبیات
 • سال 2005 - رابین وارن؛ نوبل پزشکی
منبع: کجارو / topuniversities.com
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1971

به "تور استرالیا ارزان: هشت دانشگاه برتر استرالیا، پایگاه برندگان جایزه نوبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استرالیا ارزان: هشت دانشگاه برتر استرالیا، پایگاه برندگان جایزه نوبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید