نویسنده های سرشناس ادبیات که در سال 2019 از جهان رفتند

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، دنیا ادبیات در سال 2019 شاهد فقدان چند چهره مهم بود که از میان آن ها به اولین نویسنده زن سیاه پوست برنده جایزه نوبل ادبیات و همچنین نویسنده کتاب های محبوب بچه ها می توان اشاره نمود.

نویسنده های سرشناس ادبیات که در سال 2019 از جهان رفتند

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی به نقل از ایسنا، تونی موریسون، نویسنده آمریکایی و اولین زن سیاه پوست برنده جایزه نوبل ادبیات از مهمترین چهره های ادبی بود که در سال 2019 و در سن 88سالگی از جهان رفت. به گفته خانواده و ناشر آثار موریسون، این نویسنده پس از تحمل یک دوره کوتاه بیماری در یک مرکز پزشکی در شهر نیویورک درگذشت. این نویسنده سرشناس آمریکایی در سال 1993 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. آثار او به خاطر فضای حماسی، دیالوگ های زنده و به تصویر کشیدن شخصیت های سیاه پوست آمریکایی مشهور است. او در سال 2010 نیز نشان لژیون دونور فرانسه را دریافت کرد. موریسون نخستین زن سیاه پوستی است که یک کرسی به نام خود در یکی از دانشگاه های بزرگ آمریکا (دانشگاه پرینستون) دارد. او همچنین اولین زن سیاه پوست آمریکایی است که جایزه نوبل را دریافت نموده است. دلبند، آبی ترین چشم عشق، سرود سلیمان، خانه و یک بخشش از مهم ترین رمان های این نویسنده هستند.

  • واکنش هایی به مرگ تونی موریسون

همچنین جودیت کِر نویسنده و تصویرگر سرشناس ادبیات کودک و نوجوان و خالق بیش از 30 اثر که با کتاب مصور ببری که سراغ چای آمد خود را به جهانی ادبیات معرفی کرد سال جاری در سن 95سالگی درگذشت. جودیت کر در طول 35 سال فعالیت خود در کسوت نویسنده، 17 جلد از رمان های موگ را به نگارش درآورد. داستان های او تا به امروز به 20 زبان جهان ترجمه شده و بیش از 10 میلیون جلد فروش داشته اند. کر به عنوان نویسنده ای شناخته می گردد که مسائل سخت و شاید تلخ را با زبانی ساده برای بچه ها بیان می نماید.

  • گاردین | کتاب دیگری از نویسنده 94 ساله

هارولد بلوم، نویسنده و منتقد ادبی نامدار آمریکایی و استاد دانشگاه ییل که بیشتر برای ارائه نظریه نفوذ در جهانی ادبیات شناخته شده است، در سن 89سالگی درگذشت. بلوم در طول دوران فعالیت خود بیش از 20 کتاب نوشته که بیشتر آن ها در حوزه نقد ادبی است و از آن جمله می توان به آثار برجسته غربی (Western Canon) و کتاب جی (Book of J) اشاره نمود. گرچه بلوم همیشه از تنزل استانداردهای ادبی افسوس می خورد اما توانسته بود خود را به صندلی ویژه ای در میان بزرگترین منتقدان ادبی برساند. او همچنین به جمع نامزدهای نهایی جایزه ملی کتاب آمریکا راه یافته بود و یکی از اعضای فرهنگستان هنر و ادب آمریکا بود.

سارا دانیوس فیلسوف و منتقد ادبی که به عنوان اولین زنی که ریاست آموزشگاه سوئدی نوبل ادبیات را برعهده داشت شناخته می گردد در سال 2019 در سن 57سالگی و در اثر ابتلا به سرطان درگذشت. دانیوس از سال های 2015 تا 2018 از اعضای رسمی و دائمی آموزشگاه نوبل محسوب می شد و در جریان اهدای جایزه بحث برانگیز نوبل ادبیات سال 2016 به باب دیلن - موسیقیدان آمریکایی - نقش کلیدی داشت.

از جمله دیگر نویسندگان و چهره های برجسته ادبی که در سال 2019 از جهان رفتند می توان به این افراد اشاره نمود: جودیث ریچ هریس، ماری اولیور، بتی بالانتاین، تونی هورویتز، ادموند موریس، لوئیس ویل و آندره آ کامیلری.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 722

به "نویسنده های سرشناس ادبیات که در سال 2019 از جهان رفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نویسنده های سرشناس ادبیات که در سال 2019 از جهان رفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید