نشوز چیست و چه پیامد هایی دارد؟

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، خبرنگاران | سرویس عمومی - شاید شما هم شنیده باشید که مردی از زنش شکایتی داشته باشد که او به وظایفش عمل نمی کند. اولین سوالی که برای ما پیش می آید این است که این وظایف چه هستند؟ کدام وظایف هستند که اگر یکی از طرفین به آن ها عمل نکند می توان به شکل قانونی به آن ها رسیدگی کرد؟ اینجاست که به واژه نشوز برمی خوریم. با خبرنگاران همراه باشید تا معنای این کلمه را متوجه شوید، حدود تمکین را بفهمید و عواقب نشوز برای هر یک از طرفین را بدانید.

نشوز چیست و چه پیامد هایی دارد؟

نشوز چیست؟

خود واژه نشوز به معنای ارتفاع و بلند شدن است. اما در خصوص معنای آن می توان گفت: یک اصطلاح حقوقی و فقهی است که وقتی در خصوص زنان به کار می رود یعنی زن مرتکب چنین اعاقتصادی شده باشد:

  • تمرد از دستور های واجب شوهر
  • تمکین نکردن
  • نزدودن آنچه مایه تنفر و مانع کامجویی شوهر است
  • ترک نظافت و آرایش دلخواه شوهر
  • خارج شدن از منزل بدون اجازه همسر

و وقتی در خصوص مردان به کار می رود یعنی تعدی بر همسر و نپرداختن حقوق واجب از قبیل نفقه، همخوابی واجب و مانند آن.

پس نشوز، یعنی همان فعل اشتباهی که هر یک مرتکب شده اند و هرگاه زنی مرتکب نشوز گردد به او ناشزه می گویند. به عبارت بهتر اگر هریک از زوجین به هر علت وظایف زناشویی خود را ایفا و تمکین نکند، نشوز نموده است. عدم تمکین یا به عبارتی عدم ایفای هریک از وظایف و تکالیف زناشویی خواه از نوع تکالیف مشترک باشد و خواه از نوع تکالیف اختصاصی که نشوز نامیده می گردد، از سوی هریک از زوجین می تواند اتفاق بیفتد، اما در قلمروی اصطلاحات حقوقی معمولا نشوز به عدم انجام وظایف زناشویی از جانب زن گفته می گردد و بیشتر به زنان اشاره دارد تا مردان.

تمکین یعنی چه؟

گفتیم به زنی که تمکین نکند ناشزه می گردد. حال با مفهوم تمکین می خواهیم آشنا شویم. معنای لغوی تمکین فرمان بردن است و در اصطلاح حقوقی به لزوم انجام تکالیف هریک از زوجین در برابر یکدیگر اشاره می نماید؛ یعنی هنگامی که گفته می گردد مرد و زن موظف به تمکین هستند، به این معناست که هریک از آن ها موظف هستند به تکالیف و وظایف خود در برابر یکدیگر عمل نمایند. تمکین شامل دو دسته اعمال می گردد.

  • تمکین به معنای عام. تمکین به معنای عام مربوط به همه تکالیفی است که به موجب قانون بر عهده هریک از زوجین قرار داده شده است و آن ها باید به این تکالیف قانونی عمل نمایند.
  • تمکین به معنای خاص. اما تمکین به معنای خاص مربوط به تکلیف برقراری رابطه جنسی متعارف است و براساس آن، هیچ یک از طرفین نمی توانند بدون عذر موجه از برقراری رابطه جنسی با طرف مقابل سرباز بزنند.

وقتی زنی مرتکب نشوز می گردد چه اتفاقی می افتد؟

به طور کل عدم تمکین حق نفقه زن را از بین می برد. همچنین زن ناشزه حق هم خوابی با همسرش را هم از دست می دهد به این معنی که مرد می تواند برای تنبیه وی از هم خوابی با همسرش خودداری کند. تنبیه می تواند از ترک بستر فراتر هم برود. یعنی اگر مردی دید با نصیحت و ترک بستر کار را به جایی نمی رساند می تواند همسرش را تنبیه جسمی نماید به شرط اینکه این تنبیه بدن زن را به خون نیندازد یا باعث تغییر رنگ آن نگردد. گفتنی است که این تنبیه صرفا باید به نیت اصلاح زن باشد نه دریافت انتقام از او و اگر در اثر آن جنایتی بر بدن زن وارد گردد شوهر حتما باید دیه آن را پرداخت کند. البته چیزی که بدیهی است این است که با تنبیه جسمی روح زنان را می شکند پس ضروری است مردان هرگز متوسل به چنین راه هایی نشوند.

بیشتر بخوانید: مهریه و اطلاعاتی کاربردی درباره آن

در نظام حقوقی ایران شوهر حق دارد در صورت نشوز زن به دادگاه خانواده مراجعه و از دادگاه در خواست صدور گواهی الزام به تمکین کند. هرچند این عمل مورد انتقاد واقع شده، چون اجبار به تمکین و جلوگیری از نشوز کاری نیست که نیروی قضایی و امنیتی توان اجرای آن را داشته باشند. حکم دادگاه و نیروی پلیس توانایی هم بستر کردن زن با شوهرش را ندارند و جسورانه ترین کاری که یک مأمور می تواند انجام دهد انتقال اجباری زن به خانه شوهر است. اما برای نگهداشتن او در خانه و اجبار او به اطاعت و خوش رویی با همسر دادگستری ابزاری ندارد.

وقتی مردی مرتکب نشوز می گردد چه می توان کرد؟

اگر مرد به وظایف زناشویی خود در برابر همسرش عمل نکند، زن می تواند به دادگاه مراجعه و با حکم دادگاه او را ملزم به انجام وظایف خود کند. مخصوصا اگر عدم ایفای این وظایف از سوی مرد به نحوی باشد که زندگی را بر زن سخت کند، او می تواند با استناد به آن از دادگاه درخواست طلاق نماید. همچنین همان طور که پیش تر ذکر شد، یکی از تکالیف مرد در برابر همسر خود این است که نفقه اش را بپردازد. بر این اساس و به موجب قانون مجازات اسلامی اگر مرد توانایی اقتصادی داشته باشد و همسرش نیز به تمامی ِ وظایف زناشویی خود عمل کند، اما با این حال، نفقه وی را پرداخت نکند زن می تواند از مرد به علت ترک انفاق شکایت نماید.

بیشتر بخوانید: طلاق توافقی و اطلاعاتی جامع و کاربردی درباره آن

شما تا به حال شنیده اید که بگویند کسی مرتکب نشوز شده است؟ آیا اقدامات سیستم قضایی را در این زمینه دیده اید که به چه شکل صورت می گیرد؟ نظرات و سوالات تان را در بخش نظرات سایت خبرنگاران با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1638

به "نشوز چیست و چه پیامد هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشوز چیست و چه پیامد هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید