مفهوم چراغ های لپ تاپ چیست؟

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، چراغ های چشمک زن روی لپ تاپ تنها برای زیبایی نیستند و هر کدام از این چراغ ها شرایط لپ تاپ شما را تعیین می کنند یا بیانگر هشداری در مورد لپ تاپ هستند. شاید شما هم از جمله کسانی باشید که مفهوم چراغ های لپ تاپ را ندانید. برای پی بردن به مفهوم و کار هر کدام از چراغ های لپ تاپ ادامه مطلب را از دست ندهید.

مفهوم چراغ های لپ تاپ چیست؟

چراغ های لپ تاپ چه استفاده ای دارند؟

در مدل های مختلف لپ تاپ معمولاً چراغ هایی بر روی لپ تاپ تعبیه می شوند که هر کدام مفهوم خاص خود را داشته و کاربر را از شرایط لپ تاپ با خبر می کنند؛ اما بسیاری از کاربران یا به طور کلی مفهوم هیچ کدام از این چراغ های چشمک زن را نمی دانند یا تنها با یکی دو مورد آن آشنایی دارند. البته این چراغ های در مدل ها و برندهای مختلف لپ تاپ با علائم خاصی معین می شوند و در هر مدل و برند در جای خاصی از لپ تاپ قرار می گیرند. ولی معمولاً قرار گیری این چراغ ها به گونه ای است که کاربر در حین استفاده از لپ تاپ بتواند آن را مشاهده کند. اگر به دنبال معنا و مفهوم چراغ های لپ تاپ خود هستید این مطلب را تا سرانجام دنبال کنید.

مفهوم چراغ های لپ تاپ در مدل های مختلف

همان طور که ذکر شد برای لپ تاپ های برندهای مختلف محل قرارگیری و مفهوم چراغ های لپ تاپ کمی با یکدیگر متفاوت است ولی سه عدد از این چراغ ها ضروری بوده و در بیشتر مدل ها ساختار مشابهی دارند. این چراغ ها که شکل آن را در زیر مشاهده می کنید شامل چراغی به شکل استوانه، چراغی به شکل باتری و چراغی با نماد پاور هستند البته نماد چراغ های ذکر شده در برندهای مختلف ممکن است دارای تفاوت هایی باشند ولی مفهوم یکسانی خواهند داشت.

1. مفهوم چراغ پاور لپ تاپ

اولین چراغی که در بیشتر مدل ها مشاهده می کنید، چراغ پاور لپ تاپ است. سه شرایط در این چراغ مشاهده می شود. یا روشن به رنگ سفید و ثابت، یا روشن و چشمک زن و یا خاموش است که این سه شرایط حالات مختلف خاموش یا روشن بودن لپ تاپ را نمایش می دهد. اگر لپ تاپ روشن باشد و باتری آن وصل باشد معمولاً چراغ سفید پاور در حالت ثابت قرار گرفته است.

اگر لپ تاپ در حالت آماده به کار یا Standby باشد، چراغ پاور چشمک زن خواهد بود و اگر لپ تاپ خاموش شود یا در حالت hibernate قرار گیرد آنگاه چراغ پاور خاموش می شود.

در بعضی برندهای لپ تاپ به جای استفاده از علامت پاور از علامت لامپ برای نمایش چراغ پاور استفاده می کنند. لپ تاپ های Asus از این نماد بهره می برند.

2. مفهوم علامت استوانه لپ تاپ

این چراغ که معمولاً بسیاری از کاربران مفهوم آن را نمی دانند مربوط به هارد درایو یا همان حافظه داخلی لپ تاپ بوده و عملکرد آن را نشان می دهد. در هنگام روشن کردن لپ تاپ، این چراغ نیز روشن می شود و به معنای داشتن عملکرد در لپ تاپ خواهد بود. در بیشتر اوقات این چراغ در حالت سفید و چشمک زن قرار گرفته است و مربوط به خواندن یا نوشتن لحظه ای اطلاعات است. برای مثال هنگامی که یا لپ تاپ در حال مشاهده فیلم یا گوش دادن آهنگ هستید این چراغ مدام در حال چشمک زدن دیده می شود.

ولی گاهی چراغ هارد لپ تاپ به صورت ثابت در می آید و این معنی را می دهد که هارد به طور دائم در حال عملکرد بوده و لپ تاپ شما در حال انجام فعالیت های سنگین تری مثل اسکن آنتی ویروس، نصب و یا حذف یک نرم افزار یا در حال انجامی یک بازی است.

البته نماد استوانه در بعضی از برندها مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که برندهای دیگر از نمادهای دیگری به جز استوانه برای نمایش عملکرد هارد درایو استفاده می کنند. برای مثال در لپ تاپ های Acer از نماد و یا در لپ تاپ های فوجیتسو از نماد استفاده می کنند و در لپ تاپ های HP نماد مورد استفاده قرار می گیرد.

3. مفهوم علامت باتری در لپ تاپ

چراغ سومی که در بیشتر لپ تاپ ها مشاهده می کنید مربوط به عملکرد باتری لپ تاپ است. این چراغ در مدل ها و برندهای مختلف در رنگ متفاوتی دیده می شود. مثلاً در بیشتر مدل های برند HP هنگامی که شارژر لپ تاپ متصل بوده و باتری در حال شارژ شدن است، این چراغ به رنگ قهوه ای یا نارنجی در می آید و هنگامی که باتری نزدیک به پر شدن بوده و یا کامل پر شده است، به رنگ سبز در می آید. همچنین اگر شارژر متصل نباشد و شارژ باتری به درصدهای بحرانی برسد و در حال اتمام باشد، چراغ باتری قهوه ای رنگ شده و شروع به چشمک زدن می کند. چنانچه باتری لپ تاپ را خارج کرده و لپ تاپ را با آداپتور آن به طور مستقیم به جریان برق متصل کنید چراغ باتری خاموش خواهد شد.

مفهوم سایر چراغ های لپ تاپ

سه چراغی که در بالا مورد بررسی قرار گرفت در بیشتر برندها و مدل های مختلف لپ تاپ مشترک هستند؛ با این حال اختلافات جزئی نیز در مدل های مختلف به چشم می خورد. در این قسمت مطلب به بررسی مفهوم چراغ هایی می پردازیم که ممکن است در بعضی مدل های لپ تاپ وجود داشته باشند.

1. چراغ وایرلس در لپ تاپ

عملکرد و روشن یا خاموش بودن وایرلس لپ تاپ در بعضی مدل ها دارای چراغ جداگانه است. مثلاً در بعضی مدل های ایسوس (Asus) و برندهای دیگر لپ تاپ از این چراغ استفاده می شود. در صورت روشن کردن وایرلس لپ تاپ، این چراغ نیز روشن شده و اگر وایرلس دستگاه خاموش شود چراغ وایرلس نیز خاموش می شود.

2. چراغ Num Lock و Caps Lock

در بعضی مدل های لپ تاپ مثل ایسر (Acer)، چراغی برای Num Lock و Caps Lock تعبیه شده است. در صورت فشردن دکمه Num Lock و Caps Lock در کیبورد لپ تاپ، چراغ های مربوطه روشن و یا خاموش می شوند. کلید Num Lock برای فعال کردن اعداد در لپ تاپ هایی که در کیبوردشان قسمتی مجزا برای اعداد دارند و کلید Caps Lock برای فعال کردن حروف بزرگ و کوچک انگلیسی در کیبورد کاربرد دارند.

3. چراغ درایو دی وی دی و سی دی پلیر لپ تاپ

این چراغ کاربر را از شرایط درایو دی وی دی و سی دی پلیر لپ تاپ آگاه می کند. اگر در درایو دی وی دی لپ تاپ دیسکی قرار نگرفته باشد این چراغ خاموش است ولی اگر سی دی یا دی وی دی در آن قرار دهید چراغ مربوط به آن روشن می شود. این چراغ بیشتر در مدل های ایسوس (Asus) مورد استفاده قرار می گیرد.

چراغ مخصوص بلوتوث لپ تاپ

این چراغ نیز در بعضی مدل های Asus، Acer و Sony کاربرد دارد. روشن بودن چراغ بلوتوث به معنای فعال بودن بلوتوث لپ تاپ و خاموش بودن آن به معنای غیر فعال بودن بلوتوث دستگاه است.

چراغ های مختلفی در انواع برندهای لپ تاپ مورد استفاده قرار می گیرند. ما در این مطلب سعی کردیم مفهوم مهم ترین و پرکاربردترین چراغ های لپ تاپ را مورد بررسی قرار دهیم. اگر در لپ تاپ خود چراغ دیگری وجود دارد که مفهوم آن را نمی دانید پیشنهاد می کنیم حتماً دفترچه راهنمای لپ تاپ خود را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

لپ تاپ ها بر اساس مدل و شرکت تولیدکننده ، چراغ های مختلفی دارند که هر کدام نشان دهنده یک شرایط خاص ار سیستم شما هستند. با وجود این که بیشتر چراغ ها در مدل ها و برندهای مختلف لپ تاپ به یک شکل دیده می شوند، اما گاهی لپ تاپ هایی هستند که چراغ های مخصوص به خود را دارند. لپ تاپ شما در کدام دسته قرار می گیرد با چه چراغ هایی با چه ویژگی هایی دارد؟ ما و دیگر مخاطبان انگیزه منتظر خواندن سوالات و تجربیات شما در قسمت ارسال نظرات هستیم. همچنین شما می توانید در صورت تمایل مطلب علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ را نیز در انگیزه مطالعه کنید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1261

به "مفهوم چراغ های لپ تاپ چیست؟" امتیاز دهید

32 کاربر به "مفهوم چراغ های لپ تاپ چیست؟" امتیاز داده اند | 4.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مفهوم چراغ های لپ تاپ چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید