محققان امریکایی کوچکترین پیکسل دنیا را ساختند

کوچک ترین پیکسل هایی که تاکنون ایجاد شده اند و یک میلیون کوچک تر از پیکسل های حال حاضر تلفن های همراه هستند از طریق یک دانه طلای پوشیده شده در یک پلیمر فعال ساخته شده اند که با الکتریسیته تغییر رنگ می دهند و بر روی سطوح انعکاسی انعطاف پذیر اسپری می شوند.

محققان امریکایی کوچکترین پیکسل دنیا را ساختند

نمایشگر یک گوشی هوشمند از شگفتی های دنیای مدرن است، چرا که میلیون ها پیکسل را در یک فضای چند اینچی در خود جا داده است.

محققان دانشگاه کمبریج در جدیدترین اقدام خود پیروز به ایجاد کوچک ترین پیکسل ها در دنیا شده اند که حدود یک میلیون برابر کوچک تر از پیکسل های تلفن های همراه است.

این پیکسل های جدید را می توان در صفحه نمایش های بزرگ و انعطاف پذیر استفاده کرد که فراوری آنها نسبتاً آسان و ارزان تر است.

ساخت هر پیکسل جدید با یک دانه از طلا آغاز می گردد که فقط چند نانومتر عرض دارد. سپس در یک پلیمر فعال به نام پلیانیلین(polyaniline) پوشیده می شوند و روی یک سطح بازتابنده قرار داده می شوند که ذرات نور را زیر هر پیکسل به دام می اندازد.

ایده این است که وقتی پلیمر به طور الکتریکی روشن می گردد به طور شیمیایی تغییر می نماید که موجب تغییر رنگ پیکسل می گردد.

این پیکسل ها را می توان به راحتی و ارزان ساخت. دانه های طلا می تواند در پوشش پلیمر روکش گردد و سپس روی یک سطح انعطاف پذیر با هر اندازه دلخواه اسپری گردد. آنها به اندازه کافی درخشان هستند که در نور خورشید دیده شوند و جالب توجه است که وقتی یک پیکسل به یک رنگ تعیین تغییر کند، آن رنگ را تا زمان تغییر دوباره نگه می دارد. این باعث می گردد که آنها از لحاظ مصرف انرژی کارآمد باشند. بنابراین اگر یک تصویر، ثابت گردد انرژی مصرف نمی نماید.

جرمی بامبرگ پژوهشگر ارشد این تحقیق می گوید: فیزیک عجیب و غریب نور، بر روی نانومواد اجازه سوئیچ شدن را می دهد. این به این دلیل است که اندازه ظاهری هر پیکسل برای نور، بارها بیشتر از فضای فیزیکی آنها هنگام بکارگیری طلا است.

تیم سازنده می گوید این طراحی پیکسل می تواند به نمایشگرهای بسیار بزرگ تر منجر گردد، تا آنجا که حتی بتوا ن کل یک ساختمان را با هزینه بسیار کم با آنها پوشاند.

همچنین می توان از آنها به عنوان مواد استتار استفاده کرد که در لفظ عامه به آن شنل نامرئی گفته می گردد.

این تحقیق در مجله Science Advances منتشر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 30 تیر 1398 شناسه مطلب: 219

به "محققان امریکایی کوچکترین پیکسل دنیا را ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان امریکایی کوچکترین پیکسل دنیا را ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید