علائمی که نشان می دهد کیسه صفرای شما مشکل دارد

به گزارش مجله خبری تیرول، مشکل در کیسه صفرا معمولاً به علت تغییر در ترکیب صفرا ایجاد می گردد. در این مطلب با علائمی آشنا می شوید که نشان می دهد کیسه صفرای شما مشکل دارد.

علائمی که نشان می دهد کیسه صفرای شما مشکل دارد

به گزارش خبرنگاران آنلاین، وظیفه اصلی صفرا یاری به تجزیه چربی هاست. هنگامی که غذا به روده کوچک می رسد، کیسه صفرا منقبض می گردد. سپس صفرا حرکت می نماید تا عملکرد گوارشی خود را انجام دهد. با این حال، تغییرات گوناگون می تواند بر این فرایند تأثیر بگذارد و در نتیجه باعث بیماری گردد.

برای درک مسائل کیسه صفرا چه چیزهایی را باید بدانید؟

بیماری های مرتبط با عملکرد صفرا معمولاً زمانی رخ می دهند که سنگ های صفراوی مانع عبور صفرا از مجاری می گردد. این سنگ ها به وسیله موادی تشکیل می شوند که به علت مصرف بیش از حد آن ها انباشته شده و به تدریج سفت می شوند. توجه به این نکته مهم است که کیسه صفرا نقش مهمی در فرایند گوارش دارد. بنابراین ایجاد هرگونه تغییر در کیسه صفرا می تواند منجر به علائمی گردد که بر کیفیت زندگی فرد تأثیر می گذارد. به همین علت بسیار مهم است که هوشیار بوده و در پی درمان به موقع برای اصلاح مشکل کیسه صفرا باشید.

علائم احتمالی مشکل کیسه صفرا

1.درد شکم

درد شکم یکی از علائم هشدار دهنده اصلی مشکل کیسه صفرا است که به عنوان کولیک صفراوی شناخته می گردد. معمولا در قسمت سمت راست بالای معده، درست زیر دنده ها قرار گرفته است. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که این درد معمولاً به علت انسداد مجاری صفراوی به علت تشکیل سنگ ایجاد می گردد و اغلب پس از خوردن وعده های غذایی زیاد، درد آن شدیدتر می گردد.

2.سوء هاضمه

این مشکل هنگامی ایجاد می گردد که شیره صفرا به علت انسداد یا التهاب مجاری، به درستی به روده نرسد. این موجب می گردد که هضم غذا سخت تر شده و شکم متورم گردد. این درد معمولاً بعد از غذا (به ویژه غذاهای دارای چربی زیاد) رخ می دهد.

3.حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ ناگهانی ممکن است نشان دهنده وجود سنگ کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا باشد. اگرچه علت دقیق این علامت ناشناخته است، اما تحقیقات منتشر شده نشان می دهد که این حالت ممکن است به علت فیستول کوله سیستودئودنال باشد.

4.بی اشتهایی

از دست دادن ناگهانی اشتها علامتی است که می تواند منجر به بروز بیماری های مختلف گردد اما اگر این مشکل به مدت طولانی رخ دهد، باید با پزشک مشورت کنید. باید توجه داشت که بی اشتهایی ممکن است به علت مشکل کیسه صفرا، مانند تشکیل سنگ کیسه صفرا یا التهاب مجاری صفراوی باشد.

5.یرقان

تجمع صفرا در کیسه صفرا می تواند باعث مسائل کبدی و گوارشی گردد که به مرور زمان باعث می گردد پوست و سفیدی چشم ها رنگ زرد به خود بگیرند که به این شرایط یرقان می گویند. همه اینها به این علت است که صفرا در خون به جای مانده و به راحتی به سلول ها و بافت های بدن می رسد. این احتمال هم وجود دارد که یرقان پس از جراحی کبد و صفراوی به علت آسیب یا نشت مجرای صفراوی ایجاد گردد.

6.تغییرات در ادرار

اگرچه تغییرات در ادرار معمولاً مربوط به مسائل کلیه است، اما باید به این نکته توجه کنید که این تغییرات ممکن است به علت اختلال کیسه صفرا نیز ایجاد گردد. جمع شدن رنگدانه های صفراوی با سنگ ها، باعث زرد یا قهوه ای شدن رنگ ادرار می شوند. در صورت بروز این علامت باید در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

7.اسهال

اختلالات گوارشی ناشی از عملکرد نادرست کیسه صفرا یکی از دلایل ایجاد اسهال است. این علامت معمولا همراه با تورم و درد شکم است که به تدریج در سراسر شکم پخش می گردد.

8.تغییر در مدفوع

سنگ های صفراوی مخلوطی از صفرا، کلسترول و بیلی روبین هستند که با سفت شدن، مانع هضم غذا می شوند. از آنجا که این سنگ ها می توانند به طور قابل توجهی رشد نمایند، بنابراین باعث انسداد مجاری می شوند و می توانند باعث تغییر رنگ در مدفوع شوند.

9.تب

تب که همراه با بعضی اختلالات دستگاه گوارش ایجاد می شوند، ممکن است نشانه ای از ایجاد سنگ های صفراوی در کیسه صفرا یا عفونت در مجاری کیسه صفرا باشند. طبق تحقیقات صورت گرفته، حدود یک سوم بیماران مبتلا به مسائل کیسه صفرا از این علائم رنج می برند.

در صورت مشاهده این علائم به پزشک خود مراجعه کنید

گفتنی است این علائم ممکن است نشان دهنده مسائل سلامتی باشد که بعضی از آنها حتی به کیسه صفرا ربطی ندارند. بنابراین عملکرد نادرست کیسه صفرا در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به مسائل جدی در سلامتی افراد گردد. به همین علت در صورت بروز این علائم، مراجعه به پزشک برای درمان این بیماری لازم است.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 دی 1401 بروزرسانی: 19 دی 1401 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2250

به "علائمی که نشان می دهد کیسه صفرای شما مشکل دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائمی که نشان می دهد کیسه صفرای شما مشکل دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید