زمان بندی مکتوب برای پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات ارائه گردد

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: اعضای حقیقی این شورا خواهان اعلام برنامه و زمان بندی روشن و مکتوب در مورد پیاده سازی معماری کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات هستند.

زمان بندی مکتوب برای پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات ارائه گردد

محمدحسن انتظاری در مصاحبه با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در مورد چگونگی پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، باید برنامه روشنی به صورت مکتوب و مستند با اصول مهندسی ارائه گردد، گفت: اعلام های عام از سوی وزارت ارتباطات برای پیشرفت شبکه ملی اطلاعات قابل ارزیابی و اظهارنظر نیست.

وی گفت: اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی خواهان دریافت گزارش مکتوب و قابل ارزیابی درخصوص پیشرفت و پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات بر مبنای برنامه زمان بندی هستند.

عضو شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: تا زمانی که این گزارش ارائه نگردد، تعیین نخواهد شد که زحماتی که کشیده شده است، در چارچوب اهداف این پروژه ملی بوده یا خیر.

انتظاری با بیان اینکه باید در وزارت ارتباطات، ساختار تعیین و مصوبی برای طراحی و پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات ایجاد گردد، گفت: هم اکنون شاهد هستیم که بخشی از اقدامات مربوط به این پروژه در شرکت ارتباطات زیرساخت، بخشی در سازمان فناوری اطلاعات و بخشی نیز در حوزه اپراتورها انجام می گردد و مجموعه این عوامل، دارای یک مجری تعیین نیست.

وی با اشاره به وجود معاونت شبکه ملی اطلاعات در سازمان فناوری اطلاعات ایران، گفت: این معاونت تنها یک کار ستادی انجام می دهد و امور مربوط به شبکه ملی اطلاعات در این معاونت به صورت اداری تعریف می گردد و نه یک ابرپروژه سنگین.

دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اینکه در وزارت ارتباطات توضیح وظایف مجری شبکه ملی اطلاعات و زیرمجموعه های آن دیده نشده است، افزود: این توضیح وظایف باید مکتوب و مستند شده و به تصویب مرکز ملی فضای مجازی برسد.

به گفته وی، پیاده سازی معماری کلان شبکه ملی اطلاعات که هفته گذشته در شورای عالی فضای مجازی مصوب شده است، نیازمند طرح ها و پروژه هایی است که باید به صورت مستند و مکتوب از سوی وزارت ارتباطات ارائه گردد. این گزارش باید شامل تعریف پروژه، زمان بندی و مجری تعیین باشد.

انتظاری ادامه داد: مجری طرح باید برنامه مدیریت پروژه را ارائه دهد. اینکه این پروژه چگونه پیاده سازی و طراحی می گردد و نحوه تحویل آن چگونه خواهد بود. اما هم اکنون شبکه ملی اطلاعات، پلن تعیینی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه تنها به تصویب رسیدن یک طرح کلان کافی نیست و مساله گسترده تر از این موضوع است، گفت: وزارت ارتباطات باید جدی تر وارد مساله پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات گردد.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: برای پیش بینی زمان پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات با توجه به تصویب معماری کلان آن، باید تعیین گردد که آیا اراده ای برای پیشبرد این طرح وجود دارد و یا خیر و یا اینکه وزارت ارتباطات میخواهد به روش های معمول این پروژه را پیش ببرد. این موضوع تنها بر اساس اصول مهندسی و معیارهای برنامه ریزی قابل ارزیابی و قضاوت است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1157

به "زمان بندی مکتوب برای پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات ارائه گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان بندی مکتوب برای پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات ارائه گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید