رونمایی ازنفیس ترین اسناد مدون پرستاری با قدمت بیش از 400 سال

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در سالروز میلاد حضرت زینب (س)، از قدیمی ترین و منحصربه فردترین اسناد پرستاری در کشور رونمایی کرد.

رونمایی ازنفیس ترین اسناد مدون پرستاری با قدمت بیش از 400 سال

به گزارش خبرنگار از ، سالم حسین زاده سرپرست گروه اسناد سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: در مرکز اسناد این سازمان بیش از 20 هزار برگ سندِ دارالشفا از دورۀ صفویه تا انتها دورۀ پهلوی اول نگهداری می گردد و این در حالی است که حدود 900 سندِ آن مربوط به پرستاران است که به عنوان بیماردار و خادم بیمار در بیمارخانه یا دارالشفا مشغول به کار بوده اند.

او شرح داد: قدیمی ترین اسناد مربوط به شغل بیمارداری به سال 1011 هجری قمری بر می گردد که مربوط به پرداخت مواجب و حقوق قاسم بیماردار است و در این مراسم از آن رونمایی شد.

سرپرست گروه اسناد سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: تعدادی از نفیس ترین و منحصربه فردترین اسناد پرستاران دارالشفاء آستان قدس از نظر قدمت و کتابت با خط سیاق از دوره های صفویه، افشاریه و قاجاریه است.

حسین زاده اضافه نمود: هم چنین بر مبنای این اسناد، تعداد پرسنل دارالشفا از پنج نفر در سال 1011 هجری قمری دوران شاه عباس اول صفوی، به 38 نفر در سال 1334 قمری دوران احمدشاه قاجار رسیده است.

در ادامه این مراسم، عباس حیدری رئیس دانشکدۀ پرستاری و مامایی مشهد، اسناد رونمایی شده را تنها اسناد مدون پرستاری در کشور با قدمت بیش از 400 سال دانست.

او شرح داد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد همواره رابطۀ تنگاتنگی با مجموعه آستان قدس داشته است و بیمارستان امام رضا (ع) نیز که یکی از مراکز اصلی ارائه خدمات سلامت در حوزه پزشکی از پیش از انقلاب به شمار می رود، متعلق به آستان قدس رضوی است.

رئیس دانشکدۀ پرستاری و مامایی مشهد گفت: دانشکده پرستاری و مامایی مشهد در حالی در مجموعه بیمارستان امام رضا (ع) واقع شده که امروز از نظر وسعت کاری و تنوع رشته ای جزء سه دانشکدۀ برتر در میان 200 دانشکده پرستاری و مامایی کشور قرار گرفته است.

حیدری اضافه نمود: ایران به عنوان یکی از کشور های پیشرو در حوزۀ پرستاری در دنیا مطرح است؛ اگر بتوانیم عشق و اخلاق را در کنار علم قرار دهیم، بر ارتقای کیفیت خدمت تأثیر مستقیم دارد.

/ف.غ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 777

به "رونمایی ازنفیس ترین اسناد مدون پرستاری با قدمت بیش از 400 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی ازنفیس ترین اسناد مدون پرستاری با قدمت بیش از 400 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید