راهنمای سفر به چادگان اصفهان

به گزارش مجله خبری تیرول، یکی از قشنگ ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان چادگان است. چادگان اصفهان با خود اصفهان 128 کیلومتر فاصله دارد. نزدیک به دو ساعت در راه هستید و بعد به دهکده ای سرسبز می رسید که پشت سد ساخته شده و همه چیز را باهم دارد. هم طبیعتی سرسبز، هم دریاچه زاینده رود، و هم امکانات تفریحی متنوع.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

سابقه تاریخی

قدیم ها به چادگان پاراتاک می گفتند. آخرین پادشاه هخامنشی برای فراهم کردن سپاه به این ناحیه آمده و بعدها، شاه عباس صفوی نیز به واسطه آباد بودن این ناحیه ترک ها را به سمت این منطقه فرستاد. سابقه تاریخی پاراتاک به همینجا ختم نمی گردد. اسکندر مقدونی نیز در این محل اقامت داشته و به واسطه نفوذش، هنوز هم روستای مجاور چادگان به اسکندری معروف است.

اما چرا این منطقه به چادگان معروف شد؟

چادگان از دو بخش چاد و گان تشکیل شده. چاد به معنی شیار، شکاف و دره است و گان پسوندش است. بعد از سالیان که پاراتاک به کلی از میان رفت، مردم در جایی نزدیک به آن خانه هایش را بنا کردند. جایی نزدیک به رودخانه زاینده رود که در دره ای قرار داشت. و به همین علت هم نام چادگان رویش گذاشته شد.

سرگرمیات و تماشای های چادگان

چادگان اصفهان یکی از توریستی ترین منطقه ها اطراف اصفهان محسوب می گردد. و همانطور که نگاه کردن به زاینده رود کافی ست که غم ها را فراموش کنید و پر از سرزندگی شوید، در چادگان هم با نشستن در کنار دریاچه سد زاینده رود و در آب و هوایی خنک تر از شهر اصفهان می توانید خوش بگذرانید.

ماهی گیری

جدا از دریاچه سد زاینده رود و قایق سواری در آن، در چادگان امکان سرگرمی های دیگری هم است. به خاطر وجود ماهیانی مثل قزل آلای رنگین کمان، کپور و زرد، خیلی ها برای ماهیگیری به این منطقه می آیند. و تصویر آنهایی که در حال ماهیگیری اند، اینجا را مثل تابلویی نقاشی زیبا می نماید.

اسب سواری و دیگر ورزش ها

در این دهکده توریستی امکان اسب سواری دارید. نگران بلد نبودن هم نباشید که امکان آموزش هست. با اتوبوس دریایی میتوانید دوری در رودخانه بزنید و به ساحل که برمی شد زیر سایه درختانش خستگی درکنید. می توانید با دوست ها و خانواده تان در ساحل والیبال و بسکتبال و پینگ پنگ بازی کنید، یا در استخر دهکده تنی به آب بزنید که هم سانس های مردانه و هم زنانه دارد.

دوچرخه سواری و تله کابین

با دوچرخه دوری در دهکده بزنید و اگر دلتان هیجان خواست سوار بر تله کابین، چادگان را از آن بالا ببینید. درحالی که همه چیز آن پایین مثل ذره ای درآمده و شما همانند پرنده ای از آن بالا نگاهش می کنید.

دمنوش خانه دهکده که انواع و اقسام شربت ها و دمنوش ها را میتوان در آن سفارش داد و رستوران های کوچک و بزرگ از جاذبه های چادگانند. هرچند بساط کباب در دشت و دمن که از سنت های پسندیده ایرانیان است در اینجا هم حاکم است.

مراکز سرگرمیی اصفهان

خانه معظم الملک میرپنج

دهکده چادگان فقط خودش تماشای نیست. از معروف ترین و مهمترین جاهای تاریخی اش خانه معظم الملک میر پنج است که به ثبت ملی هم رسیده. این بنا یادگاری از دوره قاجار است که از زیرزمین، تالارها و اتاق های بزرگ با دیوارهائی مزین به نقوش و آیینه کاری های ظریف تشکیل شده. تزئینات خانه متاثر از تزئینات قرن گذشته اروپاست. در مقابل عمارت آن هم حوضی بزرگ تصویر خانه را با شیشه های رنگینش منعکس می نماید. ولی خانه در سالهای گذشته به حال خود رها شده و توقع تماشا خانه ای سرپا را نداشته باشید.

حتما نام کاوه آهنگر را شنیده اید. شخصیتی اسطوره ای در شاهنامه که علیه ضحاک قیام کرد. مشهد کاوه که به نام هایی مثل دهستان کاوه، دهستان کاوه آهنگر و مشهد هم معروف است. دهستانی است که آرامگاه کاوه آهنگر و پسرش در آن قرار گرفته است و از جاهای تماشای چادگان است.

کجا اقامت کنیم؟

برای اقامت در چادگان هم میتوانید هم ویلا کرایه کنید و هم به چشم سفری یک روزه آن را ببینید و برای شب دوباره به اصفهان برشد.

راستا دسترسی

بعد از رسیدن به اصفهان به طرف کوه صفه برانید و راستا ذوب آهن اصفهان را در پیش بگیرید.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2045

به "راهنمای سفر به چادگان اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به چادگان اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید