حسین اوجاقی: همیشه در جام جهانی ووشو فقط مدال آ وران جهانی شرکت می نمایند، می خواهم در دوره بعدی بازی های آسیایی بالاتر از چین باشیم

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، حسین اوجاقی، سرمربی تیم ملی ووشوی کشورمان گفت: سبک مسابقات جام جهانی همیشه اینگونه بوده است که با حضور مدال آوران مسابقات جهانی برگزار می گردد.

حسین اوجاقی: همیشه در جام جهانی ووشو فقط مدال آ وران جهانی شرکت می نمایند، می خواهم در دوره بعدی بازی های آسیایی بالاتر از چین باشیم

حسین اوجاقی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی مجله سرگرمی و تفریحی، در مورد سطح مسابقات جام جهانی ووشو گفت: جام جهانی این دوره نیز مانند دوره های گذشته از سطح کیفی بالایی برخوردار بود و تمامی کسانی که در این مسابقات حضور داشتند در مسابقات جهانی روسیه مدال کسب نموده بودند. این یعنی اینکه تمامی بچه های ما با حریفانی مبارزه کردند که در پیکارهای نیمه نهایی و نهایی مسابقات جهانی با آنها مبارزه نموده بودند. خدا را شکر بچه ها نیز عملکرد خیلی خوبی داشتند و با کسب چهار مدال طلا و یک نقره به کار خود سرانجام دادند.

وی در مورد تعداد کم شرکت نمایندگان در هر وزن توضیح داد: سبک مسابقات جام جهانی همیشه همین گونه بوده است و تنها نفرات مدال آور مسابقات جهانی در آن شرکت می نمایند. اگر قرار باشد تعداد نفرات شرکت نماینده بیشتر و همه مجاز به حضور در این رویداد باشند، دیگر تفاوتی با مسابقات جهانی نخواهد داشت و تنها بهترین های هر وزن مجوز حضور در مسابقات جام جهانی را پیدا می نمایند.

با تور چین همراه بشید.

سرمربی تیم ملی ووشو در مورد دستیابی حمید قلی پور به مدال نقره پیکارهای جام جهانی خاطر نشان کرد: حمید قلی پور نسبت به مسابقات جام جهانی 2017 مبارزه خیلی خوبی مقابل حریف چینی داشت. حمید در روسیه با اختلاف زیادی مغلوب این ووشوکار شده بود، اما در پیکارهای اخیر خیلی عالی کرد و نتیجه اش فوق العاده بود. طبق امتیازات ثبت شده در اسکوربورد حمید تنها با یک امتیاز مغلوب حریف چینی شد.

اوجاقی درباره تأثیر داوران در شکست قلی پور هم گفت: واقعیت این است که امتیازات زیادی از حمید گرفته شد، اما من نمی خواهم بگویم ناداوری یا حق خوری صورت گرفت. شاید داوران سهواً و براساس زاویه دید خود امتیازات حمید را تشخیص ندادند، اما از زاویه دید من حمید امتیازاتی خوبی کسب کرد و می توانست برنده راند یک باشد.

وی راجع به نخستین قهرمانی تیم ساندای کشورمان در مسابقات جام جهانی بعد از کسب این عنوان در مسابقات جهانی سال گذشته گفت: مسابقات جام جهانی از لحاظ کیفی سطح بالایی دارد و خدا را شکر ما به جز یک وزن در چهار وزن دیگر به مدال طلا دست پیدا کردیم. دلیل عدم کسب مدال طلا توسط قلی پور نیز اختلاف حدود 40 کیلویی او با حریفش بود. ساندا رشته ای است که فاکتورهای آمادگی جسمانی در آن مهم است و به غیر از تکنیک و تاکتیک احتیاج به سرعت، استقامت، چابکی، عکس العمل، انعطاف و یکی از عوامل مهم قدرت دارد.

سرمربی تیم ملی ووشوی کشورمان توضیح داد: قطعاً بین ورزشکاری که 130 کیلو وزن دارد با حمید قلی پور با 90 و خرده ای کیلوگرم وزن تفاوت قدرت وجود دارد. این موضوع باعث شد حریف چینی از بیرون انداختن و هُل دادن استفاده کند که احتیاجمند قدرت است. حمید سال جاری تاکتیک مناسبی نسبت به سال گذشته مقابل این حریف داشت و از چابکی و سرعت العمل خود برای کسب امتیازات خوب استفاده کرد، اما نباید فراموش کرد که حریف چینی از لحاظ وزن بالاتر بود. در کنار آن حریف چینی دست و پابسته نبود و شرایط تکنیکی خوبی داشت. چینی ها همیشه یک سوپراستار دارند و در این دوره این ووشوکار بهترین بازیکن آنها بود. واقعاً با همه این شرایط به نظر من حمید سرتر از سانداکار چینی بود.

اوجاقی در پاسخ به این سؤال که با وجود دستاوردهای بسیار خوب، به دنبال چه دستاورد دیگری در این رشته است، گفت: یکی از اصلی ترین هدف هایی که در ذهنم قرار گرفته است، این است که در بازی های آسیایی دوره آینده در ساندا بالاتر از چینی ها قرار بگیریم. ما در این دوره دو مدال طلا و چهار نقره کسب کردیم، اما در مجموع ساندای آقایان و بانوان دوم شدیم و چینی ها اول شدند. خیلی دوست دارم در بازی های آسیایی دوره آینده تعداد مدال های طلای ما از چینی ها بالاتر باشد و اتفاق مسابقات جام جهانی و جهانی را در آنجا نیز تکرار کنیم.

وی تأکید کرد: نکته دیگری که برای من در مسابقات جهانی مهم بود، این است که بچه های ما با وجود مبارزه مجدد با حریفانی که در مسابقات جهانی با آنها مبارزه نموده بودند، باز هم موفق بودند، اما از لحاظ تکنیکی سطح شان بالاتر رفته بود. بچه های ما واقعاً بهتر از مسابقات جهانی کار کردند. قلی پور بهتر از سانداکار چینی بود و برخلاف دوره قبل که حرفی برای گفتن مقابل این بازیکن نداشت، اما این بار فوق العاده بود که جای تشکر از او دارد. مشخص تقوی با وجود تکرار مدال طلای مسابقات جهانی، ولی نسبت به سال گذشته خیلی بهتر بود و طلای با اقتدارتری کسب کرد. او یک تکنیک ریسکی و نمایشی برخلاف همیشه زد که خیلی خوب بود. شرایط بدنی و آمادگی بالای بچه ها باعث شد همه بازیکنان ما روان کار نمایند.

سرمربی تیم ملی ووشو اضافه نمود: دلیل عملکرد بهتر بچه های ما نسبت به مسابقات جهانی آنالیزی بود که نسبت به حریفان خود داشتیم و برای تمرینات متناسب با تکنیک و تاکتیک رقبا کار کردیم. همه این عوامل باعث شد بچه ها اقتدار بیشتری داشته باشند.

اوجاقی در سرانجام خاطر نشان کرد: شرایط و متغیرهایی وجود دارد که در موفقیت و شکست یک تیم ورزشی نقش دارد. شرایط واقعاً در موفقیت تأثیرگذار است و عواملی مانند وضعیت روحی و روانی، انسجام تیمی، حس همدلی بین اعضای تیم، حمایت های فدراسیون در بحث سخت افزاری و معنوی، حس روانی حمایت مدیر فدراسیون، قوانین و مقررات، اتمسفر و جو داوری و جو حاکم بر تیم ها و مسابقات، اتحاد و همبستگی بین اجزای فدراسیون و عوامل دیگر باعث می گردد تا یک موفقیت حاصل گردد. نباید خدایی نا نموده اینگونه فکر کرد که موفقیت فقط حاصل کوشش مربی یا ورزشکار است و جمیع این شرایط در موفقیت نقش دارد. تیم ملی ووشوی ایران برای نخستین بار قهرمان جام جهانی شد

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1397 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 88

به "حسین اوجاقی: همیشه در جام جهانی ووشو فقط مدال آ وران جهانی شرکت می نمایند، می خواهم در دوره بعدی بازی های آسیایی بالاتر از چین باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسین اوجاقی: همیشه در جام جهانی ووشو فقط مدال آ وران جهانی شرکت می نمایند، می خواهم در دوره بعدی بازی های آسیایی بالاتر از چین باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید