جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز چهارشنبه 19 آذرماه 99

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، شاخص کل از محدوده خطر فاصله گرفت و در ابتدای معاملات با رشد 10 هزار واحدی روبرو شد، اما در ادامه و بعد از گذشت 15 دقیقه، فرایند شاخص کل معکوس و شاهد کاهش آن تحت تاثیر فرایند نزولی نماد های شاخص ساز بودیم. تا جایی که در 15 دقیقه دوم شاخل بورس شش هزار واحد عقب نشینی کرد و نهایتا با گذشت 30 دقیقه از ابتدای معاملات در این بازار پرنوسان، چهار هزار و 800 واحد بالاتر از روز گذشته ایستاده است. تا این لحظه شاخص کل 32 صدم و شاخص هم وزن 96 صدم درصد رشد نموده اند که نشان از فرایند صعودی چشمگیر در نماد های کوچک بازار دارد. تا اینجای کار در بین نماد های شاخص ساز، فملی، فولاد، ونیکی و خودرو بیشترین تاثیر مثبت و نماد های فارس، شستا و شپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز چهارشنبه 19 آذرماه 99

اکثریت با نمادهای سبزرنگ است

به گزارش خبرنگاران، در ابتدای معاملات امروز از مجموع 301 نماد معامله شده در بورس، 244 نماد فرایند صعودی دارند و تنها 57 نماد با کاهش قیمت سهام روبرو شده شده اند. از طرف دیگر در بین 244 نماد فرابورس معامله شده شاهد افزایش قیمت سهام در 192 نماد و فرایند نزولی قیمت ها در 52 نماد هستیم که نشان می دهد امروز اکثریت قاطع بازار در مدار صعودی حرکت می نماید.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه 19 آذرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز نشان می دهد امروز بر خلاف روز گذشته شاهد یک شروع صعودی در بازار سرمایه هستیم. هرچند بانک ها و موسسات اعتباری در این فرایند همراهی نمی نمایند و شاهد رنگ قرمز در این گروه هستیم. وبصادر، وبملت و وتجارت به عنوان نماد های اصلی تا دو درصد کاهش قیمت دارند و دی و سامان نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شوند. در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد افزایش نسبی قیمت سهام خودرو و خگستر و کاهش نسبی قیمت سهام خساپا و خزامیا هستیم. دیگر نماد های این گروه عموما صعودی هستند. در گروه فلزات اساسی، فملی بعد از بازگشایی چشمگیر روز گذشته امروز با کمترین نوسان کار خود را شروع نموده. فولاد، ذوب و فخوز هم شرایط مشابهی را تجربه می نمایند، اما دیگر نماد های کوچک در این گروه با سرعت بیشترین در جهت صعودی حرکت می نمایند. سرمایه گذاری ها عموما سبزرنگ هستند و شاهد تشکیل صف خرید در ونیکی، وپوبا و وبهمن هستیم. محصولات شیمایی بازاری متعادل را تجربه می نمایند و آرام آرام در مدار صعودی قدم برمی دارند. در بین صندوق های ETF، پالایش روی مرز 10 هزار تومان متوقف شده و دارا یکم هم عقب نشینی نموده است. دیگر صندوق های سهامی عموما صعودی هستند. غذایی ها به جز غنوش، بیمه ها، انبوه سازی ها، حمل و نقل، عرضه برق و گاز، نهاد های اقتصادی، قندی ها به جز قچار، سیمانی ها، دارویی ها، کانی های غیرفلزی، لاستیک، کاشی و سرامیک و دیگر گروه های کوچک بازار اغلب سبزپوش هستند و شاهد تشکیل صف خرید در بیشتر نماد های آن ها هستیم. وزن رنگ سبز در سمت راست نقشه که شرکت های کوچک و متوسط در آن قرار دارند خیلی بیشتر است.

عرضه اولیه بوعلی از ساعت 9 و 30 دقیقه تا 12 ظهر

زمان ثبت سفارش برای خرید عرضه اولیه بوعلی توسط ناظر بازار اعلام شد. بر اساس پیغام ناظر سهامداران از ساعت و 9 و 30 دقیقه تا ساعت 12 ظهر فرصت دارند تا برای ثبت سفارش خرید حداکثر 200 سهم شرکت پتروشیمی بوعلی سینا با قیمت چهار هزار و 143 تومان اقدام نمایند. شرکت در عرضه اولیه بوعلی حداکثر 828 هزار تومان نقدینگی لازم دارد و با فرض مشارکت 4.4 میلیون نفری، احتمالا به هر شخص 290 هزار تومان سهام عرضه اولیه تعلق خواهد گرفت.

تشکیل صف خرید در یک سوم بازار سرمایه

آنالیز اطلاعات صف های خرید و فروش نشان می دهد امروز حدود 200 نماد معادل 32 درصد بازار سرمایه شاهد تشکیل صف خرید سهام به مجموع ارزش سه هزار و 160 میلیارد تومان هستند و در طرف مقابل تنها در 31 نماد معادل پنج درصد بازار صف فروش تشکیل شده است. ارزش کل صف های فروش در ابتدای معاملات امروز حدود 700 میلیارد تومان است.

چخزر؛ سنگین ترین صف خرید بازار

نماد تازه وارد چخزر امروز هم در صدر فهرست برترین تقاضا برای خرید قرار گرفته است. در ابن نماد صف خرید به ارزش 230 میلیارد تومان تشکیل شده است. کگهر با صف خرید 107 میلیارد تومانی در مقام دوم و سمگا با صف خرید 95 میلیارد تومانی در مقام سوم ایستاده است. هر سه این نماد ها از بازار فرابورس هستند. از جمله دیگر صف های خرید سنگین در ابتدای معاملات امروز می تواند به خدیزل، کوثر، رافزا، شپاس، خبهمن، وتوکا، وکار، ثبهساز، بموتو، ثامید و شسینا اشاره نمود.

وپست؛ سنگین ترین صف فروش بازار

نماد پست بانک امروز در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش قرار گرفته است. طوری که حدود 640 سهامدار این شرکت، 13 میلیون سهم به ارزش 27 میلیارد تومان به فروش گذاشته و فعلا خریداری برای آن وجود ندارد. برکت با صف فروش 13 میلیاردی در رتبه دوم قرار گرفته و یاقوت با صف فروش 12 میلیارد تومانی در مقام سوم قرار گرفته است. پاسا و کبورس از جمله دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در ابتدای معاملات امروز هستند.

کاهش 1.2 هزار واحدی شاخص کل در روز سبز بورس

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات پرنوسان امروز با کاهش ناچیز هزار و 224 واحدی به رقم یک میلیون و 506 هزار و 275 واحد رسید. شاخص کل درحالی هشت صدم درصد کاهش داشت، که در همین روز شاهد رشد 1.49 درصدی شاخص هم وزن بودیم. موردی که نشان می دهد شرکت های کوچک دست از فرایند صعودی برنمی دارند، اما نماد های شاخص ساز با آن ها همراه نیستند. طوری که امروز نماد های فارس، کگل، شستا، شپنا و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند و تنها نماد های اخابر و حکشتی تاثیر مثبت بر شاخص داشتند.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز چهارشنبه 19 آذرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

با وجود کاهش نسبی شاخص کل، نقشه بازار امروز عمدتا سبزرنگ بود. گروه صندوق های ETF بیشترین سهم را از ارزش معاملات داشتند. نماد های صندوق ETF سهامی عموما سبزرنگ بودند، اما ETF های دولتی یعنی پالایش و دارا یکم همچنان در مداز نزولی حرکت می نمایند. تا جایی که امروز پالایش دقیقا به قیمت پذیره نویسی یعنی 10 هزار تومان رسید. بانک ها و موسسات اعتباری از جمله گروه های قرمزرنگ بازار امروز بودند و نماد های اصلی این گروه یعنی وتجارت، وبملت و وبصادر تا چهار درصد ارزش خود را از دست دادند. گروه خودرو و ساخت قطعات به جز نماد های عظیم صعودی بودند، اما شاهد کاهش قیمت خساپا و خگستر بودیم و خودرو هم با قیمتی نزدیک به قیمت روز گذشته به کار خود خاتمه داد. فرآورده های نفتی یا همان پالایشگاه ها یکی دیگر از گروه قرمزرنگ بودند و در ان ها شاهد کاهش قیمت سهام شپنا، شتران و شبریز بودیم. شبندر کمترین نوسان را در بازار امروز تجربه کرد. هولدینگ ها از جمله شستا شرایط مشابهی داشتند و با قیمتی نزدیک به روز گذشته معامله می شدند. فلزات اساسی با رنگ سبز به استقبال مشتریانشان آمدند، اما فملی در حال درجا زدن بود. محصولات شیمیایی، سرمایه گذاری ها، بیمه ها، غذایی ها، انبوه سازی ها، دارویی ها، حمل و نقل، سیمانی ها، نهاد های اقتصادی، زراعت، قندی ها، لاستیک و پلاستیک، کانی غیر فلزی، کاشی و سرامیک و اغلب گروه های کوچک امروز سبزرنگ بودند و فرایند صعودی داشتند.

ارزش معاملات به 27 هزار میلیارد تومان رسید

معامله گران بورس امروز بیش از 13 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی را در قالب دو میلیون معامله به ارزش 14 هزار و 593 میلیارد تومان دادوستد کردند. با در نظر دریافت معاملات 12 هزار و 508 میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات بازار سرمایه به رقمی حدود 27 هزار و 100 میلیارد تومان می رسد. البته باید توجه داشته باشید که چهارشنبه هر هفته شاهد حراج اوراق دولتی هستیم. طوری که حداقل شش هزار و 300 میلیارد تومان معادل نیمی از معاملات فرابورس به اوراق اراد، اخزا و افاد اختصاص دارد. با این حساب می توان گفت ارزش معاملات خرد بازار امروز حدود 20 هزار و 800 میلیارد تومان بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1419

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز چهارشنبه 19 آذرماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز چهارشنبه 19 آذرماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید