تزریق واکسن کووید19 منعی برای اهدای خون نیست

به گزارش مجله خبری تیرول، سازمان انتقال خون گفت: تزریق واکسن کووید 19 منعی برای اهدای خون نیست و افرادی که در برابر این بیماری واکسینه شده اند تنها برای مدتی کوتاه از اهدای خون معاف موقت می شوند.

تزریق واکسن کووید19 منعی برای اهدای خون نیست

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، میلیون ها نفر در سراسر جهان در حال حاضر علیه بیماری کووید19 واکسینه شده اند. واکسیناسیون موجب شده است که افراد کم کم به زندگی عادی و انجام فعالیت های روزمره خود بدون دغدغه ابتلا به این ویروس نزدیک شوند.

این در حالی است که بسیاری از افراد هنوز منتظر واکسن هستند و واکسیناسیون برای آن ها دیرتر اتفاق می افتد، ولی همچنان پرسش های بسیاری درباره نحوه واکسیناسیون و آنچه که در انتظارشان است، دارند. یکی از این پرسش ها این است که آیا در صورت تزریق واکسن می توان خون اهدا کرد؟

مصرف بعضی از دارو ها و سابقه ابتلای داوطلب اهدای خون به بعضی بیماری های قلبی، عروقی و عفونی می تواند با معافیت همیشگی یا موقت اهدای خون همراه باشد. این معافیت ها می تواند بسته به نوع و دلیل آن از چند روز تا چند سال یا همیشگی باشد.

واکسیناسیون یا ایمن سازی که با هدف جلوگیری از ایجاد عفونت انجام می گردد منعی برای اهدای خون نیست و بسیاری از واکسن ها تنها داوطلب اهدای خون را برای مدت زمان کوتاهی از اهدای خون معاف می نمایند.

تزریق واکسن کووید 19 هم بسته به نوع آن می تواند با دوره معافیت از اهدای خون همراه باشد، افرادی که تحت واکسیناسیون کووید 19 از نوع آسترازینکا و یا اسپوتنیک قرار گرفته اند می توانند 28 روز پس از دریافت واکسن برای اهدای خون مراجعه نمایند و این در حالی است که تزریق سایر انواع واکسن کووید 19 از جمله بهارات، سینوواک، سینوفارم، فایزر، مدرنا و برکت منعی برای اهدای خون ندارد و داوطلبان اهدای خون می توانند پس از بهبودی واکنش های اولیه به واکسن از جمله تب، درد عضلانی ضعف و بیحالی، برای اهدای خون به مراکز اهدای خون سازمان انتقال خون ایران مراجعه نمایند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت تعداد جان باختگان کرونا در ایران تا روز گذشته (21خرداد ماه) به 81 هزار و 796 نفر رسید و مجموع بیماران کووید19 در کشور به سه میلیون و 130 هزار و 78 نفر رسید. همچنین سالانه در کشور بیش از دو میلیون و یکصد هزار نفر به صورت کاملا داوطلبانه خون اهدا می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1737

به "تزریق واکسن کووید19 منعی برای اهدای خون نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق واکسن کووید19 منعی برای اهدای خون نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید