تاثیر دورهمی های خانوادگی و تعطیلات بر رفاه روانی

به گزارش مجله خبری تیرول، گروه خبرنگاران زندگی - اگر از تعطیلات و شلوغی ناشی از آن احساس ناراحتی می کنید، متوجه می شویم. اما از قلم نیاندازید که استقبال از شلوغی که در این فصل از سال به وجود می آید می تواند یک احتیاج اساسی را برآورده کند که همانا ارتباط با خانواده و دوستان است.

تاثیر دورهمی های خانوادگی و تعطیلات بر رفاه روانی

سنت های تعطیلات مانند هدیه دادن، دورهمی ها و تزئینات به علت هزینه های اقتصادی که دارند می توانند استرس زا باشند. اما کارلا ماری مانلی، دکترا، روانشناس بالینی در بخش خصوصی در شهرستان سونوما، کالیفرنیا، می گوید: از قلم نیاندازید که این سنت ها می توانند نوعی مراقبت از خود نیز باشند.دکتر مانلی می گوید: سلامت ذهنی، عاطفی و جسمی ما زمانی تقویت می گردد که به روش های معناداری با دیگران در ارتباط باشیم. و تعطیلات زمان مناسبی برای غوطه ور شدن در لذت افزایش خلق و خو و به اشتراک گذاشتن لحظات ارتباطی با دوستان و خانواده است.

علاوه بر این، وی اضافه می نماید که برنامه ها و سنت های تعطیلات احتمالاً بعد از گذشت زمان قرنطینه در سرتاسر همه گیری کرونا، ارزشمندتر و معنادارتر می شوند؛ از آنجایی که در دوران قرنطینه از جشن های پیوندی خود محروم شده ایم، منطقی است که در این فصل از تعطیلات بیش از پیش آنها را گرامی بداریم.

خودمراقبتی شامل طیف وسیعی از مسائلی است که سلامت و تندرستی را افزایش می دهد

خودمراقبتی تمام مراحلی است که برای مراقبت از سلامت جسمی و عاطفی خود به برترین نحو ممکن انجام می دهید. ناتالی کاپانو، مشاور بهداشت روان در شهر نیویورک، می گوید: همه ما نیازهای فیزیکی، عاطفی و اجتماعی داریم. وی می گوید، ما باید برای انواع شیوه های مراقبت از خود که همه آن نیازها، از جمله نیازهای اجتماعی را برآورده می نماید، وقت بگذاریم.

وی خاطرنشان می نماید که سنت های تعطیلات می توانند در طول فصل شلوغ تعطیلات احساس آرامش ایجاد نمایند. این سنت ها، حس آشنایی را ارائه می دهند که در زمان افزایش استرس باعث آرامش می گردد. کاپانو می گوید همه اینها مراقبت از خود است.

در حالی که همه سنت ها و آیین های تعطیلات به عنوان ابزاری برای ارتقای سلامت تصور نمی شوند (مثلاً شیرینی های فصلی و بیدار ماندن برای زنگ زدن تبریک سال تازه)، اما اگر آنها را در حد اعتدال رعایت کنید، مطمئناً می توانند بخشی از یک شیوه زندگی سالم باشند.

مانلی شرح می دهد، این سنت ها به شما یاری می نمایند تا بعضی از نیازهای اساسی خود در زمینه ارتباط و تعلق را برآورده کنید.

آنچه علم در خصوص خانواده و سنت ها و ارتباط می گوید

مانلی می گوید، سنت های تعطیلات فرصتی ارائه می دهند تا بر آنچه تمرکز کنیم که ما را در دنیایی که اغلب احساس انزوا می کنیم، متحد می نماید. وی شرح می دهد: وقتی در سنت هایی سهیم هستیم که از نسل های قبل منتقل شده اند، احساس می کنیم با افرادی که با ما هستند و کسانی که نیستند مرتبط هستیم. و وقتی سنت های تازه پرورش می یابند و جشن گرفته می شوند، احساس می کنیم که به هم پیوسته ایم، زیرا می دانیم بخشی از خودمان را ارائه نموده ایم که ممکن است بخشی از سنت های نسل های آینده گردد.

بر اساس مطالعه ای که در اکتبر 2016 منتشر شد، تحقیقات نشان می دهد که شرکت در مراسم خانوادگی (در واقع انجام آن ها سال به سال و نه صرفاً یادآوری خاطرات آنها) باعث افزایش احساس صمیمیت با سایر اعضای خانواده و احساس شادی می گردد.

بعلاوه پیش از این، آنالیز 32 مطالعه در زمینه اینکه چگونه آیین ها (جشن های تعطیلات و دورهمی های خانوادگی) بر رفاه روانی خانواده ها تأثیر می گذارد، به این نتیجه رسید که این آیین ها در واقع، یک حس قوی هویت شخصی را همراه با احساس ارتباط در افراد ترویج می نماید.

و البته از قلم نیاندازید که بسیاری از سنت ها و آیین های تعطیلات سرگرم نماینده هستند. مانلی می گوید شما (یا خانواده تان) احتمالاً این سنت ها را به این علت که از آنها لذت می برید، انجام می دهد که این خود یک مزیت است. درگیر شدن در فعالیت های غیر کاری می تواند بسیار مفید باشد.

وی می افزاید: پختن کوکی ها، تزئین خانه یا نوشتن کارت های تبریک تعطیلات همگی می توانند آرامش بخش و ترمیم نماینده باشند، به این معنی که می توانند برای سلامت روان مفید باشند. بسیاری از مردم در زمان به اشتراک گذاشتن سنت های تعطیلات با دیگران احساس شارژ شدن و آرامش می نمایند.

مگان مارکوم، روانشناس ارشد در مرکز درمان سلامت روانی و رفتاری در سان خوان کاپیسترانو، می گوید: فعالیت های آرامش بخش به کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس) در بدن، بهبود خواب و رفاه کلی یاری می نماید. تحقیقات نشان می دهد که تعامل یا پیوند با دیگران باعث ترشح هورمون اکسی توسین می گردد؛ اکسی توسین، هورمونی است که احساس امنیت عاطفی و دلبستگی را تقویت می نماید.

چگونه در تعطیلات زیاده روی نکنیم

چگونه می توان از تمام مزایای مراقبت از خود در این فصل بهره مند شد اما تحت تأثیر آنها قرار نگرفت؟ دکتر مارکوم می گوید اول از همه، زیاده روی نکنید. توجه به این نکته مهم است که برای بعضی، سنت های تعطیلات استرس زا هستند. سنت های تعطیلات، بسته به سابقه و تجربیات زندگی شما، لزوماً خاطرات خوشی را برای همه به ارمغان نمی آورد.

اگر جشن های تعطیلات و کارهایی که باید انجام دهید برای شما احساس مراقبت از خود ندارند و در عوض احساس سنگینی و خستگی می نمایند، در این گزارش به چند نکته برای رفع کردن این حس اشاره شده است.

برای سایر روش های خودمراقبتی نیز وقت بگذارید

طبق اعلام بنیاد بین المللی خودمراقبتی، تمام اقداماتی که می توان برای ارتقای خودمراقبتی انجام داد، عبارتند از برخورداری از یک رژیم غذایی متعادل، شرکت در فعالیت های بدنی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا ورزش ، مصرف داروهای تجویز شده و حفظ تمام قرارهای درمانی و سلامتی خود.

مشخص اهداف کوچک و دست یافتنی

بنیاد پیشگیری از خودکشی آمریکا پیشنهاد می نماید، اهداف روزانه کوچکی را مشخص کنید، مانند خواندن پنج صفحه، ارسال پیامک برای یک دوست ، یا تهیه یک وعده غذایی سالم، تا اگر تعطیلات طاقت فرسا به نظر می رسد، به خودتان احساس موفقیت کنید.

کند کردن فرایند روزانه زندگی

زمانیکه فرایند روزانه زندگی خود را کند می کنیم تا آگاهانه درگیر تجربیات خود در زمینه قدردانی ، شادی و انرژی ارتباطی شویم در واقع مزایای مراقبت از خود بسیار بیشتری را از سنت های تعطیلات خود به دست می آوریم.

روی تجربه تمرکز کنید

مارکوم می گوید: اگر بیشتر روی کیفیت تعاملات (به جای نقص در دستور پخت کوکی ها) و خود تجربه تمرکز کنیم، می توانیم خودمان را در لحظه ثابت کنیم و از آن لذت ببریم.

برای شرکت در مراسم سنتی مرز مشخص کنید

کاپانو می گوید، مشخص مرزهای سالم در تعطیلات ممکن است به معنای رد کردن دعوت ها در زمانی باشد که زیاد کار می کنید، یا حال خوشی ندارید و یا قبول دعوت تنها برای شرکت در بخشی از یک مراسم باشد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2118

به "تاثیر دورهمی های خانوادگی و تعطیلات بر رفاه روانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر دورهمی های خانوادگی و تعطیلات بر رفاه روانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید