اولین نقشه جامع تشعشعات رادیواکتیو چرنوبیل توسط پهپادها تهیه شد

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی به نقل از یاهونیوز، جنگ سرخ در 500 متری محل نصب راکتور هسته ای چرنوبیل یکی از آلوده ترین نقاط دنیا به مواد رادیواکتیو محسوب می گردد. خطر تشعشعات رادیواکتیو در این بخش از دنیا تا بدان حد بالاست که انسان ها نباید بیش از چند ساعت در آن باقی بمانند.

اولین نقشه جامع تشعشعات رادیواکتیو چرنوبیل توسط پهپادها تهیه شد

اما پهپادهای مجهز به ابزار شناسایی تشعشعات رادیواکتیو که توسط کارشناسان مرکز ملی رباتیک هسته ای انگلیس فراوری شده اند قادر به حضور ایمن و طولانی مدت در این منطقه بوده اند و نقشه ای جامع از شرایط آن را تهیه نموده اند.

انفجار و آتش سوزی در نیروگاه هسته ای چرنوبیل اوکراین در سال 1986 منجر به انتشار گسترده تشعشعات رادیواکتیو شد که دامنه آن تا اروپای غربی نیز کشیده شد. در هفته های بعد از این فاجعه مقدار زیادی از بشکه های حاوی موارد رادیواکتیو در جنگ سرخ در حاشیه این نیروگاه دفن شد. اما هیچ نقشه دقیقی از محل دفن این مواد تا به امروز وجود نداشت.

پهپادهای انگلیسی با 50 بار پرواز بر فراز این جنگل پیروز به طراحی نقشه سه بعدی این منطقه همراه با نقاط دقیق دفن مواد خطرناک مذکور شده اند.

با استفاده از این نقشه می توان تصمیم گرفت که آیا نقاط مذکور قابل پاکسازی نهایی هستند یا شدت آلودگی به حدی است که باید از این کار اجتناب کرد. از این نقشه برای تأمین امنیت 70 هزار جهانگردی که هر سال از این مناطق بازدید می نمایند و مکان یابی نیروگاه خورشیدی چرنوبیل نیز استفاده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 205

به "اولین نقشه جامع تشعشعات رادیواکتیو چرنوبیل توسط پهپادها تهیه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین نقشه جامع تشعشعات رادیواکتیو چرنوبیل توسط پهپادها تهیه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید