اولین جلسه شرکت های کنیایی حوزه ICT با فعالان ایرانی برگزار گردید

به گزارش مجله خبری تیرول، تهران(پانا) - پایگاه صادراتی اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در نایروبی جهت توسعه بازارهای جهانی شرکت های ایرانی افتتاح و در پی آن اولین جلسه مجازی شرکت های کنیایی فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با شرکت های ایرانی برگزار گردید.

اولین جلسه شرکت های کنیایی حوزه ICT با فعالان ایرانی برگزار گردید

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اتحادیه صادرنمایندگان صنعت مخابرات ایران(IRICTU)، همزمان با افتتاح مرکز نوآوری فناوری ایران در بهمن ماه سال گذشته و مصادف با برگزاری دومین نشست تجاری - فناوری شرکت های دانش بنیان در نایروبی پایتخت کنیا با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دفتر اتحادیه صادرنمایندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران هم با حضور اعضای کمیسیون صادرات اتحادیه افتتاح و راه اندازی شد. این دفتر قرار است به عنوان پایگاه دائمی ایران در کنیا برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و خلاق ایرانی در حوزه ICT به بازار شرق آفریقا فعالیت کند.

کشورهای آفریقایی بازارهای بالقوه ایران برای صادرات فناوری و محصولات هستند که می بایست با موضوع تشکل های صنفی بر نحوه ورود به این بازار و کنترل کیفیت محصول و خدمات ارزیابی و نظارت مستمر انجام پذیرد.

دفتر اتحادیه صادرنمایندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پبمانکاران صنعت مخابرات ایران در کنیا که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا راه اندازی شده است به عنوان نخستین پایگاه دائمی این اتحادیه، صادرات محصول و خدمات فنی مهندسی را به آفریقا گسترش و توسعه می دهد تا به عنوان پایگاهی برای خلق ایده های نوآورانه، تجاری سازی این ایده ها و بستر صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت های عضو اتحادیه صادرنمایندگان مخابرات و سندیکای صنعت مخابرات ایران و به طور کل صنعت کشور ICT در بازار شرق آفریقا نقش آفرینی کند.

بر اساس این گزارش بعد از برگزاری چندین جلسه مجازی با حضور داوود ادیب و فریبرز نژادادگر -رئیس و دبیر اتحادیه صادرنمایندگان صنعت مخابرات ایران با جعفر برمکی (سفیر ایران در کنیا) و هماهنگی های به عمل آمده و بحث و آنالیز پیرامون فعالیت شرکت های این صنعت در بازار کشورهای آفریقایی (کنیا) اولین جلسه مجازی با همت و کوشش سفارت ایران در کنیا، سفیر محترم کشورمان در آن کشور و اتاق بازرگانی کنیا، با حضور شرکت های صنعت ICT کنیایی و ایرانی برگزار گردید.

در این جلسه ابتدا در رابطه با فعالیت و خدمات اتحادیه و شرکت های عضو آن توضیحاتی توسط محمدحسین خلج، دبیر کمیسیون صادرات اتحادیه ارائه شد و پس از آن شرکت های ایرانی حاضر در جلسه به بیان خدمات و فعالیت مجموعه های خود پرداختند و شرکت های کنیایی نیز توضیح کوتاهی از فعالیت های خود ارائه داده و در عین حال پرسش و پاسخی نیز در این جلسه صورت گرفت.

یکی از سوالات شرکت های کنیایی دررابطه با حمایت های دولت ایران از صنعت ICT و پروژه های مرتبط با آن در بازارهای بین المللی بود که محمد اخوان، معاون فنی شرکت موج آینده فرافن به بیان توضیحاتی در این زمینه پرداخت و به حمایت مجموعه های مرتبط و مختلف از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره نمود.

لازم به ذکر است؛ شرکت های(موج آینده فرافن، صنایع ارتباطی آوا، موننکو، سفیرآبی آرام. ارگ و نور بهینه گستر) به عنوان اعضای اصلی کمیسیون صادرات اتحادیه در این جلسه مجازی حضور داشتند.

جعفر برمکی سفیر جمهوری اسلامی ایران درکنیا نیز در این جلسه گفت: باتوجه به اینکه کنیا تامین نماینده احتیاج کشورهای همسایه است، ضرورت حضور شرکتهای ایرانی در حوزه ICT را دوچندان می کند.

وی اظهار کرد: با ایجاد پایگاه صادراتی اتحادیه صنعت مخابرات ایران درکنیا و با توجه به ارتباطاتی که با مقامات کشور کنیا و همچنین ارتباطی که با شبکه ای از فعالان مالی دارم این امکان فراهم آمده است تا بتدریج ضمن ارائه ظرفیتهای کشور، اتحادیه صادر نمایندگان صنعت مخابرات و بطور کلی صنعت ICT به طرفهای کنیایی معرفی شوند.

وی گفت: من به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا تصمیم دارم بسیاری از جلسات خود با مقامات کشور کنیا در حوزه مالی را در مرکز نوآوری فناوری ایران در نایروبی برگزار کنم تا فرصتی فراهم آید که بطور مستقیم به معرفی این مرکز و خدمات و محصولاتی که ارائه می کند، بپردازم. علاوه بر آن، بسیاری از رویدادهای مرتبط با سفارت در حوزه های مختلف می تواند در این مرکز برگزار گردیده تا بتواند به معرفی هرچه بیشتر مرکز منجر گردد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا اعلام کرد: بدیهی است حوزه ICT به عنوان صنعتی به سرعت در حال رشد می تواند از این فضا برای دسترسی به بازار کنیا در درجه اول و در مرحله بعد به بازار کشورهای شرق آفریقا شامل (تانزانیا، سودان جنوبی، اوگاندا، رواندا و بروندی) و در مقیاس بزرگتر به بازار مشترک جنوب شرق و شرق آفریقا تحت عنوان کومسا متشکل از 22 کشور آفریقایی (از شمال آفریقای جنوبی تا تونس در شمال) دسترسی داشته باشد. علاوه بر آن، با راه اندازی منطقه آزاد تجارت درون قاره ای آفریقا از ابتدای سال 2021، دسترسی سهل تر به بازارهای کل قاره فراهم خواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه در آینده ای نه چندان دور، 60 درصد تجارت جهان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام خواهد گرفت گفت: حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به سرعت در حال رشد است و در آینده ای نه چندان دور انتظار می رود که بیش از 60 درصد تجارت جهانی در این حوزه انجام گیرد.

برمکی ادامه داد: کنیا به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه ارتباطات، احتیاجهای متعددی دارد که توانمندیهای کشورمان می تواند ضمن برطرف این احتیاجها، به آنها در کسب درآمد بیشتر و ایجاد اشتغال یاری نموده و در عین حال صادرات غیرنفتی کشورمان نیز از این طریق افزایش یابد. برای مثال، بیش از 80 درصد مردم کنیا به شبکه موبایل دسترسی دارند که از این میزان، بیش از 90 درصد آنها به اینترنت موبایل دسترسی دارند، این بدین معناست که بازار بزرگی در این حوزه وجود دارد که باید از آن بهره برداری کرد.

وی تاکید نمود: کنیا علاوه بر بازار خود، بدلیل زیرساختهای مناسبی که در اختیار دارد، تامین نماینده احتیاج کشورهای همسایه نیز می باشد که ضرورت حضور شرکتهای ایرانی در حوزه ارتباطات و اطلاعات را دوچندان می کند، خانه نوآوری و فناوری ایران (I-HIT) که در ساختمان قدیم سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا مستقر شده است، با هدف توسعه صادرات محصولات دانش بنیان کشورمان تاسیس شد، مضاف بر آن، این پایگاه با استقرار حوزه های مختلف دانش بنیان می تواند با ارائه محصولات متنوع، سبدی از کالاها و خدمات مورد احتیاج بازار این کشور را تامین کند.

وی اعلام کرد: دربسیاری از موارد با تقاضاهایی برای محصولات کشورمان روبرو هستیم در حالیکه امکان به نمایش گذاشتن آنها و ارائه مشخصات تخصصی وجود ندارد و بدیهی است که کارشناسان سفارتخانه ها دارای ظرفیت لازم برای ارائه توضیحات تخصصی و فنی در باره محصولات کشورمان نیستند، بنابراین ضرورت دارد تا با حضور متخصصان کشورمان در این نوع مراکز، اطلاعات مورد احتیاج در اختیار متقاضیان قرار گیرد. در نتیجه وجود چنین پایگاههایی علاوه بر ارائه مجموعه ای از محصولات در حوزه های مختلف و به صورت یکجا، این امکان را فراهم می آورد تا مجموعه ای از متخصصان را نیز گردهم آورده و با همفکری و همکاری با یکدیگر بتوانند مجموعه ای از احتیاجهای کشور میزبان را تامین نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1670

به "اولین جلسه شرکت های کنیایی حوزه ICT با فعالان ایرانی برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین جلسه شرکت های کنیایی حوزه ICT با فعالان ایرانی برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید