آزمایش خون تازه با دقت 94 درصد سرطان پروستات را تشخیص می دهد

به گزارش مجله خبری تیرول، محققان آزمایش خون تازه و چشمگیری با دقت 94 درصد برای سرطان پروستات ابداع کردند.

آزمایش خون تازه با دقت 94 درصد سرطان پروستات را تشخیص می دهد

آکسفورد بیودینامیک با همکاری امپریال کالج و دانشگاه آنگلیای شرقی (UEA) دریافت که با ترکیب این آزمایش با آزمایش استاندارد آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)، موارد بیشتری را می توان تشخیص داد.

این گروه تحقیقاتی با انتشار یافته های خود در نشریه سرطان ها (Cancers) اعلام نمود که آزمایش پی اس ای کنونی که سازمان خدمات ملی سلامت از آن استفاده می نماید، دقت لازم را ندارد. در نتیجه، موارد متعددی از نمونه برداری غیرضروری پروستات برای مردان غیرمبتلا به سرطان انجام می گردد. این آزمایش ها بعلاوه باعث شده است که بعضی از مردان مبتلا به سرطان بی جهت خیالشان راحت گردد.

مطالعه ای مقدماتی بر روی 147 بیمار، با ارزیابی آزمایش نو به این نتیجه رسید که این آزمایش به طرز چشمگیری تشخیص بیماری را بهبود می بخشد. تمام مردان مورد مطالعه مبتلا به سرطان پروستات بودند و همین باعث شد تا گروه تحقیقاتی نتیجه بگیرد که 94 درصد دقت دارد.

این آزمایش نو نه تنها بسیار دقیق، بلکه سریع و مقرون به صرفه است و اندازه تهاجمی بودنش در کمترین حد است. مرحله بعدی این تحقیق، استفاده از این آزمایش روی گروهی از مردان خواهد بود که شرایط ابتلا به سرطان در آن ها تعیین نیست.

سرطان پروستات زمانی ایجاد می گردد که یاخته های پروستات آغاز به رشد بی رویه نمایند. در بعضی موارد سرطان می تواند به سرعت رشد کند، در سایر نواحی بدن پخش گردد و احتیاج به درمان را ضروری کند.

به گزارش موسسه سرطان پروستات بریتانیا، سالانه در انگلستان ابتلای بیش از 47 هزار مرد به این بیماری تشخیص داده می گردد. بیش از 10 هزار نفر از این تعداد جان خود را از دست می دهند و در سراسر بریتانیا از هر هشت مرد، ابتلای یک نفر به سرطان پروستات در طول عمرش تشخیص داده می گردد.

با این حال، این بیماری همواره علائم ندارد، به همین علت، درک خطر آن و انجام آزمایش بسیار مهم است. بعضی ممکن است دچار مسائل ادراری همراه با درد کمر، باسن یا لگن، مشکل نعوظ یا حفظ نعوظ، وجود خون در ادرار یا مایع منی، یا در موارد پیشرفته تر دچار کاهش وزن غیرقابل شرح شوند.

سرطان پروستات در درجه اول بر مردان بالای 50 سال اثر می گذارد و خطر آن با افزایش سن افزایش می یابد. این خطر حتی برای مردان سیاهپوست و افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند بیشتر است.

پروفسور دیمیتری پشژتسکی، از دانشکده پزشکی نورویچ یو یی ای، می گوید: در حال حاضر هیچ تک آزمایشی برای تشخیص سرطان پروستات وجود ندارد، اما آزمایش خون پی اس ای در کنار معاینه های فیزیکی، تصویربرداری ام آر آی و نمونه برداری، پرکاربردترین آزمایش ها به شمار می روند.

با این حال، آزمایش خون پی اس ای معمولا برای غربالگری سرطان پروستات استفاده نمی گردد، زیرا نتایج آن ممکن است غیرقابل اعتماد باشد. فقط حدود یک چهارم از افرادی که به علت افزایش سطح پی اس ای تحت نمونه برداری پروستات قرار می گیرند، مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده می شوند.

بنابراین، انگیزه ابداع آزمایش خون نو و با دقت بیشتر، وجود داشته است.

آزمایش پی اس ای (PSE) وقتی برای غربالگری یک گروه جمعیتی در معرض خطر انجام شد، عملکرد چشمگیری در تشخیص سریع سرطان پروستات با کمترین اندازه تهاجم داشت. این نشان می دهد که واقعا در رسیدن به هر دو هدف تشخیص و غربالگری مفید است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرارو
انتشار: 10 اسفند 1401 بروزرسانی: 10 اسفند 1401 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2276

به "آزمایش خون تازه با دقت 94 درصد سرطان پروستات را تشخیص می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش خون تازه با دقت 94 درصد سرطان پروستات را تشخیص می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید