چگونه از گوشی های ضد آب مواظبت کنیم؟

به گزارش مجله خبری تیرول، در چند سال اخیر تقریبا بیشتر پرچم داران و میان رده ها به یک گوشی ضد آب تبدیل شده اند، اما متأسفانه شرکت های تولید کننده این گوشی ها به طور دقیق اعلام نمی کنند که مقاومت محصولشان در مقابل آب تا چه حد است. در واقع، حقایق بسیاری درباره گوشی ضد آب شما وجود دارد که تولید کنندگان آن ها را با شما به اشتراک نمی گذارند.

چگونه از گوشی های ضد آب مواظبت کنیم؟

حتی اگر شما یک گوشی ضد آب داشته باشید، باز هم باید مسائلی را رعایت کنید تا عمر گوشی طولانی تر شود. در ادامه شما را با روش هایی برای مراقبت از گوشی های ضد آب آشنا خواهیم کرد.

ضد آب یعنی چه؟

Water resistant که معمولا در منابع فارسی آن را ضد آب ترجمه می کنند، در واقع به معنی مقاومت دستگاه در برابر نفوذ آب است. بسکمک از کمپانی ها هم در کمپین های تبلیغاتی خود به گونه ای وانمود می کنند که دستگاه ها Waterproof یعنی ضد آب هستند، اما در واقع چیزی به نام گوشی ضد آب وجود ندارد.

تفاوت این دو اصطلاح در این است که Waterproof به معنی محافظت کامل از نفوذ آب است، در حالی که Water resistant یعنی دستگاه تا حدی در مقابل نفوذ آب مقاومت می کند، اما کاملا و تحت هر شرایطی در مقابل نفوذ آب مقاوم نیست.

سیستم IP Certification

هنگامی که یک گوشی در مقابل آب مقاوم باشد، به آن امتیاز IP یا Ingress Protection (محافظت در مقابل نفوذ) تعلق می گیرد تا کاربران از این موضوع آگاه شوند. عددی که در کنار حروف IP قرار می گیرد نشان دهنده مقدار مقاومت است، برای مثال، بیشتر پرچم دارها از IP68 برخوردارند.

این دو عدد هم معنای مختلفی دارند؛ عدد اول نشان دهنده مقدار مقاومت گوشی در مقابل اجرام (گرد و خاک و امثال آن) است و عدد دوم نشان دهنده مقدار مقاومت در برابر مایعات.

بیشتر گوشی های امروزی به استاندارد IP68 مجهز هستند که یعنی در مفابل انواع گرد و غبار و اجرام ریز مثل شن مقاوم هستند. همچنین، این گواهی یعنی گوشی مورد نظر تا عمق 1.5 متری به مدت 30 دقیقه در برابر نفوذ آب مقاوم است. اگر عدد صفر باشد یعنی دستگاه هیچ گونه مقاومتی در برابر نفوذ آب ندارد و اگر X باشد یعنی شرکت سازنده دستگاه را برای مقاومت در مقابل آن ماده خاص آزمایش نکرده است.

چه چیزی یک گوشی را در مقابل آب مقاوم می کند؟

تلفن های همراه تنها دستگاه هایی نیستند که می توانند در مقابل آب مقاوم باشند؛ هر گجتی که فکرش را بکنید، از اسپیکر بلوتوثی شما تا پریز برق، می توانند گواهی IP را دریافت کنند. اما زمانی که گوشی به این استاندارد مجهز می شود، راه های زیادی برای مقاوم سازی آن در مقابل نفوذ آب وجود دارند.

اولین و مهم ترین آن ها نوارهای چسبی محافظ هستند. پنل پشتی گوشی شما با استفاده از نوارهای چسبنده قوی، محکم به بدنه گوشی چسبانده شده است. این نوارها یک پوشش محافظ قوی ایجاد می کنند که از نفوذ آب به گوشی از طریق درز محل اتصال قاب و بدنه جلوگیری خواهد کرد.

بخش هایی هم وجود دارند که نمی توان در آن ها از چسب استفاده کرد، مانند درگاه ها. درگاه هایی مانند جک هدفون، درگاه شارژ، میکروفون ها، شیار سیم کارت و کارت حافظه به جای استفاده از چسب، با نوعی واشر پلاستیکی محافظت می شوند.

این واشر بین پورت و شاسی گوشی قرار می گیرد تا یک پوشش حفاظتی ایجاد کند. کلیدها هم برای جلوگیری از نفوذ آب به مدار از محافظ سیلیکونی استفاده می کنند و حفره های اسپیکر با یک توری مقاوم در برابر مایعات پوشیده می شوند تا از نفوذ آن ها جلوگیری کنند.

گوشی شما تا چه مدت می تواند زیر آب بماند؟

اگر گوشی شما به IP-7 یا IP-8 مجهز است (عدد اول برای مقاومت در برابر آب مهم نیست، پس به آن توجهی نداریم)، می تواند کاملا زیر آب قرار بگیرد، اما با محدودیت هایی!

یک گوشی با IP-7 می تواند تا یک متر زیر آب دوام بیاورد و اگر IP-8 داشته باشد این مدت به 1.5 متر افزایش پیدا می کند. اما نباید مدت زمان را هم از یاد برد، نباید گوشی را بیش از 30 دقیقه در عمق اشاره شده برای هر یک از استانداردها زیر آب نگه دارید.

البته ممکن است مقدار مقاومت هر گوشی متفاوت باشد. گواهی IP به این معنی است که مدل های مورد نظر آزمایش شدند تا به این اعداد برسند. اما بسته به این که هر شرکت چقدر کارش را خوب انجام داده باشد، ممکن است گوشی در عمق بیشتر یا مدت زمان بیشتری زیر آب دوام بیاورد.

حواستان به آب شور و آب استخر باشد

همان طور که اشاره کردیم، تولید کننده ها تمایل دارند اطلاعات مهم درباره مقاومت گوشی های خود در مقابل آب را پنهان کنند و محصول خود را به عنوان یک گوشی ضد آب معرفی کنند.

یکی از مهم ترین اطلاعات درباره این گوشی ها این است که مقاومت گوشی ها در برابر آب تنها به آب تازه و تمیز محدود است. دانستن این موضوع بسیار حیاتی است، زیرا ممکن است به قیمت از کار افتادن یک گوشی سالم تمام شود.

اگر گوشی مقاوم شما در ظرف آب، رودخانه یا هر محل دیگری که آب تازه و معمولی در آن جریان دارد بیفتد، در صورت نجات به موقع، مسئله ای برایش پیش نمی آید. اما اگر در انواع دیگر آب قرار بگیرد، اوضاع متفاوت خواهد بود. شما نباید گوشی خود را به ساحل ببرید و اگر بردید، نباید آن را زیر آب دریا قرار دهید؛ چون قرار گرفتن در معرض آب شور برایش مضر است. نمک موجود در آب دریا می تواند چسب های محافظی را که پیش تر ذکر کردیم در خود حل نماید.

همچنین، نباید گوشی را در آب استخر هم قرار داد؛ چون کلر موجود در آب به آن آسیب خواهد زد. نمک و کلر موجود در آب می توانند چسب را در خود حل کنند. به علاوه، نمک توانایی نفوذ به داخل گوشی و تبدیل شدن به جرم در اجزای درونی آن را هم دارد.

گوشی خود را باز نکنید

گاهی ممکن است برای تعمیر یا تعویض قطعه مجبور شوید قاب پشتی گوشی را باز کنید، اما در واقع با این کار مقاومت آن در برابر نفوذ آب را از بین می برید. آب ماده ای قوی و موذی است و راه خود را به درون دستگاه پیدا خواهد کرد. زمانی که پوشش محافظتی چسب از بین برود، دیگر مانند قبل قابل استفاده نیست.

استفاده از نوار چسبی محافظ نو

اگر به هر دلیلی نیاز است که گوشی باز شود، حتما پس از اتمام کار نوار محافظ از بین رفته را جدا و از نوار نو استفاده کنید. باید به یاد داشته باشید که حتی اگر نوار نو جایگزین شود، باز هم نمی توان 100 درصد تضمین کرد که گوشی مانند روز اول در مقابل نفوذ آب مقاوم باشد.

علاوه بر استفاده از نوار نو، چگونگی چسباندن آن هم عامل دیگری است که نباید از قلم انداخت. اولین اقدام این است که در پی یک نوار چسبی از پیش ساخته شده برای گوشی خود باشید. نصب چنین نوارهایی ساده تر است و پوشش بهتری ایجاد می کنند. در واقع، بهترین راه برای پوشاندن هر نوع خلا و منفذی استفاده از همین نوارهای آماده است.

اگر نتوانستید نوار چسب های از پیش آماده را تهیه کنید، بهتر است از رول های چسبی استفاده کنید. توصیه می کنیم از چسب های بی نام و نشان و نامعتبر که در فروشگاه ها یافت می شوند استفاده نکنید و از نوار چسب هایی با درجه صنعتی کمک بگیرید. دقت کنید که در هنگام نصب، پوشش 360 درجه ایجاد کنید تا سرتاسر قاب گوشی با چسب پوشیده شود.

چهار نوار به مقدار لبه های گوشی ببرید و آن ها را به گونه ای به قاب پشتی بچسبانید که کمی از نوار بیرون بماند، زمانی که چسب را به قاب پشتی چسباندید و از محکم شدن آن مطمئن شدید، نوار اضافی را که بیرون زده است ببرید. حالا پوشش سمت دیگر چسب را جدا کنید و قاب را به بدنه گوشی بچسبانید. پس از چسباندن قاب پشتی، برای کمک به اتصال بهتر آن، برای یک دقیقه روی آن را فشار دهید.

کمی مراقبت می تواند به سود جیب شما تمام شود

هنگامی که گوشی شما IP Certification داشته باشد، ممکن است وسوسه شوید از آن در آب یا محیط های مستعد گرد و خاک و اجرام کار کنید و خیالتان از بابت آسیب نرسیدن به آن راحت باشد، اما این فقط نیمی از داستان است. در حالی که گواهی IP می تواند در شرایط خاص از گوشی شما محافظت کند، ممکن است با تغییر شرایط سلامت گوشی هم به خطر افتد.

بار دیگر تأکید می کنیم که گواهی IP که به گوشی های هوشمند امروزی داده می شود به معنی ضد آب بودن 100 درصدی گوشی نیست، بلکه بیشتر از آن در مقابل پاشش آب یا قرار گرفتن زیر باران و امثال آن محافظت می کند.

بهتر است برای کارهایی مانند فیلم برداری و عکاسی زیر آب، خصوصا آب دریا و استخر و امثال آن، از دوربین های مناسب این کار استفاده کنید. گاهی بهتر است از همه توانایی های گوشی استفاده نکنیم تا سلامت آن را حفظ کنیم و از ضرر مالی به خود جلوگیری کنیم!

منبع: Make Use Of

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1943

به "چگونه از گوشی های ضد آب مواظبت کنیم؟" امتیاز دهید

863 کاربر به "چگونه از گوشی های ضد آب مواظبت کنیم؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از گوشی های ضد آب مواظبت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید