واکسن روسی کرونا چه زمان به ایران می رسد؟

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در واکنش به اخبار منتشر شده درخصوص تعویق کنکور گفت: تعویق کنکور در رشته های پزشکی منجر به نبود دستیاران می گردد و خبر برگزار نشدن کنکور علمی نبود.

واکسن روسی کرونا چه زمان به ایران می رسد؟

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در برنامه طبیب با اشاره به اینکه واکسن روسی مراحل تست انسانی را به درستی طی نکرده، مطرح کرد: قطعا این واکسن در تراز جهانی که به کشوری مثل ایران صادر گردد نیست و بدون تأییدیه سازمان بهداشت جهانی وارد کشور نمی گردد.

وی در واکنش به خبر فراوری واکسن روسی، گفت: موضوع واکسن یک بخشش علمی است و یک بخش آن اظهار اقتدار کشور ها و نمایش قدرت است، در آن بخش علمی سازمان بهداشت جهانی اجازه داده در شرایط اضطراری چند مرحله را کنار بزنید و ناگهان به مرحله انسانی بروید، در حالی که در شرایط عادی ساخت آن چند سال طول می کشد، احتمالا روسیه نخواسته تمام قوانین بهداشت جهانی را در ساخت این واکسن رعایت کند و بر اساس نظر کشورش این تصمیم را گرفته که خیلی از مراحل را کنار بگذارد و با اجازه بهداشت کشورش این مراحل را کنار زده است.

وی ادامه داد:، ولی قطعا این واکسن در تراز جهانی که به کشوری مثل ایران صادر گردد نیست، به خاطر اینکه ما مدارک را می خواهیم و نقص مدارک اجازه نمی هد ما در ایران به سرعت وارد تست انسانی شویم. دلیلش این است که ما واکسن را به آدم سالم می زنیم و آدم سالم انتظار دارد که هیچ مسئله ای پیدا نکند، پس قدم اول سلامت واکسن و قدم دوم اثرگذاری آن است. روسیه در تست های حیوانی و تعدادی انسان اثرگذاری دیده اجازه فراوری داده، اما ما شاید این اجازه را ندهیم. به دلیل همین تست هاست که واکسن سازان هنوز نتوانستند به این سرعت جلو بروند.

فوق تخصص بیماری های ریوی همچنین یادآور شد: ما نظام کشوری مان به این شکل است که تأییدیه سازمان بهداشت جهانی برای ورود واکسن به کشور شرط است، بنابراین تا آن تأییدیه را نگیرد شاید کشور ما اجازه ندهد این واکسن در ایران استفاده گردد، کشور های دیگر هم دارند کوشش می نمایند، اما می گویند ما شش ما دیگر واکسن را آماده می کنیم، چون در فاز سه هستند، در فاز سه تعداد جمعیت بیشتری تست می شوند در این صورت بحث سلامت واکسن تأیید شده و آن وقت تنها بحث اثرگذاری آن می ماند. جواب یعنی اینکه به فاصله سه ماه دیگر افت ایمنی ایجاد نگردد.

وی ادامه داد:، چون در آزمایشی که روی افرادی که کرونا گرفته بودند تست کردیم دیدیم پادتن آن ها بعد از سه ماه افت می نماید، حالا اگر واکنشش به نوعی باشد که پادتن در بدن شما بالا رفت و سه ماه دیگر افت کرد یعنی دوام آن سه ماه بوده پس حتما باید سیستم دفاعی سلولی من که پایدارتر از پادتن است را تحت تأثیر قرار دهد. این ویروس در بدن ما تکثیر می گردد یعنی یک کد دارد، آن را بر می دارند برای واکسن به عضله می زنند و می گردد واکسن.

قانعی در ادامه شرح داد: از بین این همه فوتی که داشتیم تا به حال یک نفر در اثر ویروس کرونا فوت نکرده همه افراد به خاطر التهاب ریه فوت کردند، التهابی که در پاسخ به ویروس کرونا بوده، حالا با واکسن ما ویروسی را وارد بدن می کنیم که بدن واکنش نشان می دهد، بنابراین صد در صد واکسنی که وارد بدن کسی می کنیم باید واکنش سیستم ایمنی باعث نگردد التهاب در ریه ایجاد گردد یعنی آن پاسخ نباید باشد، پاسخ دفاعی هم باید باشد این یک مرز است که پاسخ بیش از حد نداده و پاسخ متعادل داده گردد. فاز سه همین است یعنی سن 5 تا 12 سال چه کار کند، 12 تا 45 سال چه کار کند، سن بالا چه شرایطی دارد، این باید معین گردد یادآور آن چه زمانی است در افراد دارای نقص ایمنی یا زن باردار چه واکنشی دارد.

وی همچنین در مورد خبر برگزاری دوباره کنکور نیز گفت: سازمان بهداشت جهانی بیان کرد و گفت عوارض کرونا یک سال بعد از آن معلوم می گردد، وقتی ستاد کرونا تشکیل می گردد خیلی از افراد متخصص آنجا نشسته اند و می گویند چه کنیم که عوارض بیماری کمتر گردد و این موضوع به دستورالعمل تبدیل و بعد سنجیده می گردد.

قانعی گفت: به طور مثال در رشته خود ما اگر کنکور را عقب بندازید و در یک سال دستیار سال اول نداشته باشید این زنجیره قطع می گردد، در خدمت سربازی و در فارغ التحصیلانی که باید طبق نظام نامه سرکار بروند با مشکل روبرو می شوند، یعنی فقط کرونا نیست، باید فکر کنید زنجیره های بعدی چه می گردد؟ در حوزه وزارت بهداشت دستورالعمل برای به حداقل رسیدن عوارض وجود دارد، ضمن اینکه خبر برگزار نشدن کنکور علمی نبود.

این پزشک متخصص همچنین اظهار کرد: لذا تصمیمی که گرفته شد این بود که به اضطراب کنکوری ها انتها دهیم، ضمن اینکه باید نظم و مقررات کشور سر جایش بماند به دلیل اینکه ویروس کرونا ماندگار است در بهترین حالت یک سال دیگر کنترل آن طول می کشد، بنابراین کشور را باید طوری اداره کرد که کرونا باشد و تمام نظامات هم سرجایش باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1227

به "واکسن روسی کرونا چه زمان به ایران می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن روسی کرونا چه زمان به ایران می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید