نگاهی به حریفان کشتی گیران کشورمان در دو وزن دوم بازی های آسیایی

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، هجدهمین دوره بازی های آسیایی قرار است از 27 مردادماه در دو شهر جاکارتا و پالمپانگ اندونزی برگزار شود و تیم ملی کشتی ایران نیز یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در این بازی ها است.

نگاهی به حریفان کشتی گیران کشورمان در دو وزن دوم بازی های آسیایی

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، بازی های آسیایی 2018 اندونزی قرار است از 27 مردادماه در دو شهر جاکارتا و پالمپانگ برگزار شود. تیم ملی کشتی ایران نیز یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در این بازی ها است. در زیر نگاهی به حریفان کشتی گیران کشورمان در دو وزن دوم این بازی ها داریم:

کشتی آزاد - وزن 65 کیلوگرم:

در بازی های آسیایی 2018 شاهد مبارزات جذابی بین مدعیان این وزن خواهیم بود. مدعیان اصلی این وزن همگی تقریبا در یک سطح هستند و معمولا در چنین شرایطی یک اشتباه، مصدومیت و خوب نرسیدن سر وزن قانونی می تواند هر یک از مدعیان این وزن را از رسیدن به سکوی قهرمانی دور کند. در میان مدعیان این وزن ابتدا به شرایط باجرانگ هندی می پردازیم. باجرانگ دارنده مدال برنز سال 2013 جهان و نایب قهرمان بازی های آسیایی اینچئون است.

این کشتی گیر هندوستانی که فینال بازی های آسیایی اینچئون را با امتیاز عالی به مسعود اسماعیل پور باخت حالا درصدد است تا با کسب مدال طلای بازی های آسیایی اندونزی، به جوایز چشمگیری که مسئولین ورزش هندوستان وعده داده اند، برسد. باجرانگ سال گذشته با فزونی مقابل میثم نصیری به مدال طلای آسیا رسید و امسال نیز روی سکوی سوم وزن 65 کیلوگرم آسیا قرار گرفت.

مدعی دیگر این وزن دولت نیازبیکوف قزاقستانی است. نیازبیکوف کشتی گیری بسیار تند و تیز است که مانند یک جنگجوی به تمام معنا تا آخرین ثانیه مبارزه می جنگد. این کشتی گیر قزاقستانی مدال برنز سال 2011 جهان را در وزن 55 کیلوگرم به سینه زده است و مدال طلای اوزان 61 و 65 کیلوگرم آسیا را نیز به دندان کشیده است.

ژاپنی ها نیز احتمالا دایچی تاکاتانی را روانه این دوره از بازی ها خواهند کرد. تاکاتانی سال 2014 روی سکوی سوم وزن 66 کیلوگرم جوانان جهان ایستاد و این در حالی بود که مدال طلای این وزن به حسن یزدانی رسید. این کشتی گیر ژاپنی که مدال نقره مسابقات ایندورگیم را نیز به گردن آویخته است، همین چند ماه پیش با غلبه بر یونس امامی و باجرانگ هندی به فینال رقابت های قهرمانی آسیا در بیشکک رسید و پس از باخت به دولت نیازبیکوف، عنوان نایب قهرمانی را به خودش اختصاص داد.

از دیگر عنوان داران این وزن می توانیم به نام انخسایخان مغولستانی اشاره کنیم. این کشتی گیر 33 ساله مغولی سال 2007 در کنار عباس دباغی به مدال برنز آسیا رسید و سال 2014 به مدال برنز مسابقات جهانی تاشکند رسید. سایخان را با وجود اینکه مدال جهانی کسب کرده است اما نمی تواند در دسته مدعیان این وزن برای رسیدن به مقام قهرمانی قرار بگیرد و همین چند ماه پیش در رقابت های آسیایی بیشکک مقابل یونس امامی نیز تن به شکست داده است.

لی سیونگ چول از کره جنوبی و تیمور جان عثمونوهوف ازبکستانی نیز مدعیان دیگری هستند که در بازی های آسیایی 2018 به میدان خواهند آمد.

اما کننده کشورمان در این وزن مهران نصیری خواهد بود. کشتی گیری که مدال طلای نوجوانان و جوانان آسیا را با شایستگی به سینه زده است و در رده سنی بزرگسالان نیز چند سالی است که تا یک قدمی رسیدن به دوبنده تیم ملی بالا آمده است اما هر بار در گام آخر متوقف شده و از راهیابی به مسابقات بزرگ محروم می شود.

نصیری در رقابت های انتخابی تیم ملی امسال نیز در رده دوم قرار گرفت اما با نمایش نسبتا خوبی که در دو تورنمنت بالاوادزه و یاشار دوغو داشت، در واقع مربیان تیم ملی را مجاب کرد تا دوبنده تیم ملی کشورمان در بازی های آسیایی اندونزی را به وی بسپارند. نصیری حالا کننده کشورمان در یک رویداد بزرگ است و باید به گونه ای کشتی بگیرد که توقعات مربیان و اهالی کشتی را برآورده کند. نصیری باید بداند که با موفقیت در بازی های آسیایی می تواند مسیری را برای آینده اش باز کند که به مسابقات جهانی و بازی های المپیک ختم خواهد شد.

کشتی فرنگی - وزن 67 کیلوگرم:

کننده وزن 67 کیلوگرم کشورمان در بازی های آسیایی 2018 محمدرضا گرایی است. این کشتی گیر جوان شیرازی شاگرد محمدعلی چمیانی است و ریزه کاری های این رشته را نزد این مربی زحمتکش شیرازی آموخته و مانند سایر برادرانش در این رشته ورزشی فعالیت می کند. این کشتی گیر شیرازی مدال نقره جوانان آسیا را با خودش به یدک می کشد و سابقه حضور در رقابت های جوانان جهان را نیز دارد. گرایی برای رسیدن به موفقیت در این رقابت ها کار بسیار دشواری دارد و حریفان مطرحی را اطراف خود می بیند که در صدر همه آن ها، هان سو ریو از کره جنوبی واقع شده است. کشتی گیری بسیار باهوش با قابلیت های فنی بالا که مدال طلای دوره گذشته این بازی ها را نیز را به خودش اختصاص داده است. این کشتی گیر کره ای که مهارت بالایی در کمرگیری و متعاقب آن اجرای فنونی مثل سالتو و سوبلکس دارد، تا کنون دو مدال طلا و یک نقره از رقابت های جهانی را به گردن آویخته است. هان سو ریو علاوه بر اجرای فنون سرپا، در حالت خاک نیز مهارت بالایی در اجرای فنون مختلف دارد و با توجه به عملکرد بسیار خوبی که در دفاع مقابل حریفان دارد، معمولا به سختی مقابل حریفان تن به شکست می دهد و از توانمندی های این کشتی گیر چشم بادامی همین بس که طی سه سال اخیر دو مدال طلا جهان را به سینه زده و در بازی های المپیک ریو نیز در رده پنجم قرار گرفته است.

کیپسبایف قزاق نیز در صف مدعیان این وزن واقع شده است. این کشتی گیر پر تلاش قزاقستانی دو مدال نقره و برنز جهان را را وزن 60 کیلوگرم به دست آورده است و همین چند ماه پیش مدال طلای وزن 67 کیلوگرم آسیا را نیز به سینه زده است تا نام خود را به عنوان یکی از مدعیان اصلی این وزن برای رسیدن به مقام قهرمانی در بازی های آسیایی مطرح کند. البته در حضور هان سو ریو بعید است که کیپسبایف شانسی برای کسب مدال طلای این بازی ها داشته باشد.

نام المراد تسمرادف را نیز باید به مدعیان این وزن برای رسیدن به یکی از مدال های نقره یا برنز اضافه کنیم. کشتی گیری که به ریزه کاری های این رشته آشنایی کامل دارد اما هنوز در این وزن جا نیفتاده است. تسمرادف تا کنون سه مدال برنز جهان و المپیک را در کلکسیون افتخارات خود جا داده است و امسال درصدد است تا مدال بازی های آسیایی را نیز ضمیمه افتخارات خود کند.

البته حضور تسمرادف در ترکیب ازبک ها قطعی نیست و این احتمال نیز وجود دارد که ازبک ها از میرزوبک رحمت اف در این وزن استفاده کنند و تسمرادف را در وزنی پایین تر به مسابقات جهانی بوداپست اعزام کنند. اما در کل باید به این نکته اشاره کنیم که کننده ازبک ها هر کسی که باشد، توانایی قهرمانی در این وزن را ندارد اما در صورتیکه اوضاع جدول به وی روی خوش نشان دهد، می تواند روی یکی از سکوهای دوم یا سوم قرار بگیرد و قطعا حریفی جدی برای کننده کشورمان خواهد بود. در این وزن تسوچیکا شیمویامادا از ژاپن نیز حضور دارد که حریف دست و پا بسته ای نیست و می تواند موی دماغ بزرگان این وزن شود.

کننده این وزن کشورمان در دوره گذشته، افشین بیابانگرد بود که پس از باخت مقابل هان سو ریو به دیدار رده بندی رفت و با یک فن کمر تماشایی پشت المراد تسمرادف را به تشک دوخت و به مدال برنز رسید.

منبع: تسنیم
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 649

به "نگاهی به حریفان کشتی گیران کشورمان در دو وزن دوم بازی های آسیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به حریفان کشتی گیران کشورمان در دو وزن دوم بازی های آسیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید