آغاز دوران هوش تصنعی

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، رودخانه یخ زده است، اما زندگی در زیر آب سرد و یخ زده جریان دارد. این تصویر من از این روزهای کسب و کار در ایران است. اگرچه در چنین شرایطی بسیار طبیعی می کند که اولویت با معیشت و بقا باشد. نسل جوان اگر به طنز، وای فای و گوشی هوشمند را در هرم مازلو کنار نیازهای اولیه و اساسی انسان برای ادامه حیات گنجانده است. اما بدون هیچ طنز و کنایه ای بر این باورم صندلی هوش مصنوعی در هرم مازلو کسب وکارهاست. حیات و ممات هرکسب وکاری به آن وابسته و بسته خواهد شد.

آغاز دوران هوش تصنعی

اینکه دانش و مطلعی ما نسبت به این مقوله اندک و سطحی و حتی بسیاری از صاحبان کسب وکارها، مدیران تصمیم ساز و تصمیم گیر در ایران نمی دانند چیزی به نام هوش مصنوعی وجود خارجی دارد، دلیلی بر این نیست که هوش مصنوعی وجود ندارد. در دنیا بیرون از مرزهای جغرافیایی ما هوش مصنوعی رکن رکین هر کسب وکاری است.

در گام اول احتیاج به نهضتی فرهنگی و مطلع بخش داریم تا شرح بدهد هوش مصنوعی چیست، چه کارکردی دارد و ضرورت و منافع آن در بیزنس ها چیست؟

چرا که بر این باورم هر جریانی به خصوص جریان مالی از جاده فرهنگ و فرهنگ سازی به مقصد می رسد، باید این بستر را در ایران بسازیم. در کنار دیگر مجموعه های استارتاپی و دانش محور ما این جریان را از چهارمین یلدای کارآفرینان استارتاپی ایران در سال 1398 و در هفته نامه شنبه آغاز نموده ایم.

طبیعی است مانند هر جریانی اشتباهاتی هم رخ بدهد مثل دیگر جریان هایی که در این سال ها شاهدش بودیم هر ایرانی یک استارتاپ یا هر ایرانی یک شتابدهنده و امروز هم عطف به دستور شفاهی رئیس جمهور محترم بعد از مشاهده ساخت کارخانه نوآوری آزادی توسط مجموعه سرآوا، باید کپی این کارخانه در بیشتر استان های ایران ساخته گردد! چه بسا که فردا روزی شاهد صدور بخش نامه ای در حوزه استفاده فراگیر از هوش مصنوعی باشیم.

می گردد به همه این اتفاقات انتقاد کرد و با هجمه منکوب کرد. اگرچه نقدها وارد است اما نباید در مقابل توسعه سدی ایجاد کنیم. اجازه دهیم هرکس در هر جایگاهی به این توسعه بپیوندد سپس می توانیم جریان های در حال شکل گیری را مدیریت و از بی راهه به راه اصلی بازگردانیم.

ما در آینده نزدیک شاهد موجی از اقبال به هوش مصنوعی خواهیم بود. پیش بینی می کنیم موج اول هوش مصنوعی در ایران شمایی از هوش مصنوعی و حتی هوش تصنعی باشد اما باید اجازه بدهیم دولتی ها و شرکت های بزرگ متول و افراد علاقمند به این حوزه ورود نمایند سپس با صبوری هوش تصنعی که شکل خواهد گرفت را به سمت هوش مصنوعی واقعی راهنمایی کنیم.

حرف آخر: به خودم و شما توصیه می کنم درخصوص هوش مصنوعی مطالعه کنیم و آن را در کسب و کارهایمان به کار ببندیم. اگرچه در ابتدا بسیار پیچیده و گران به نظر برسد اما اگر تقاضا افزایش پیدا کند هزینه های آن نیز متعادل و قابل استفاده خواهد بود. هوش مصنوعی یک انتخاب نیست، اجبار است.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 840

به "آغاز دوران هوش تصنعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز دوران هوش تصنعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید