دومین وب نشست تخصصی اصطلاح شناسی و واژه گزینی برگزار می شود

به گزارش مجله خبری تیرول، به گزارش خبرنگاران (ایبنا)؛ دومین وب نشست تخصصی اصطلاح شناسی و واژه گزینی با عنوان واژه و اصطلاح، ساعت 18 تا 20، روز چهارشنبه 17 آذر با سخنرانی محمدرضا رضوی، عضو هیات علمی پژوهشکده واژه گزینی برگزار می شود.

دومین وب نشست تخصصی اصطلاح شناسی و واژه گزینی برگزار می شود

واژه هایی که به حوزه ای از دانش بشری تعلق دارند اصطلاح (term) نامیده می شوند، نظیر اصطلاحات فیزیک، شیمی، روانشناسی، نجوم، ریاضیات و بسیاری از حوزه های تخصصی دیگر. موضوع علم اصطلاح شناسی (terminology) مطالعه اصطلاحات تخصصی علوم و دانش های گوناگون بشری است.

بخشی از هر زبان که کلمات و قواعد ساختن آن ها در آن قرار دارند، واژگان (lexicon) نامیده می شود. واژگان فکری گنجینه ای از کلمات یک زبان است در فکر سخنگویان آن. هر زمان سخن می گوییم به این واژگان دسترسی داریم و کلمه یا واژه ای را از آن برمی گزینیم و به کار می بریم. در کنار انبوهی از واژه های عمومی که به طور روزمره بر زبان جاری می کنیم، اصطلاحات علمی نیز بخش عظیمی از واژگان زبان را تشکیل می دهند. اما آیا بین واژه های عمومی و واژه ها و اصطلاحات تخصصی تفاوتی وجود دارد؟ آیا معیاری برای تشخیص یک اصطلاح در متن زبان وجود دارد؟ در تدوین فرهنگ ها و واژه نامه های تخصصی چگونه از میان تعداد بی شماری واژه، اصطلاحات تخصصی را انتخاب کنیم؟ در آموزش علم و انتقال دانش یا خواندن متن تخصصی چگونه اصطلاحات یک رشته را از واژه های عمومی تشخیص دهیم؟

در این وب نشست به شکل مبسوط به پرسش های بالا پرداخته خواهد شد. علاقه مندان می توانند در زمان برگزاری، با استفاده از آدرس زیر در نشست حضور یابند:

https://online.itland.org/b/37g-o0u-vbz-btm

حضور در نشست برای همه علاقه مندان آزاد و رایگان است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2046

به "دومین وب نشست تخصصی اصطلاح شناسی و واژه گزینی برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین وب نشست تخصصی اصطلاح شناسی و واژه گزینی برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید