دانش آموزان از زبان غیر از انگلیسی استقبال نمی نمایند ، بسیاری از نمایندگان رایشان را پس گرفتند

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، وزیر سابق آموزش وپرورش مهم ترین مشکل طرح برطرف انحصار از بان انگلیسی در نظام آموزش همگانی را عدم استقبال دانش آموزان از زبان های خارجی دیگر دانست.

دانش آموزان از زبان غیر از انگلیسی استقبال نمی نمایند ، بسیاری از نمایندگان رایشان را پس گرفتند

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، علی اصغر فانی در نشست نقد و آنالیز طرح برطرف انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور با بیان اینکه برطرف انحصار از زبان انگلیسی مسئله جدیدی نیست، گفت: این موضوع در سال 1381 و 1382 دو بار به تصویب رسیده است تا دانش آموزان از میان چند زبان خارجی یکی را به دلخواه انتخاب نمایند.

وی با بیان اینکه در قانون تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش آمده است که هر طرح و لایحه ای در مجلس مطرح می گردد، پیش از آن باید به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش برسد، ادامه داد: مجلس شورای اسلامی قانون تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش را تصویب نموده است و این اختیارات را داده اند اما اکنون شاهدیم که بدون توجه به شورای عالی آموزش و پرورش طرح تدوین می گردد که این کار غیرقانونی است.

فانی با بیان اینکه کانون زبان ایران ذیل کانون پرورش فکری فعالیت می نماید، اظهار کرد: این کانون همه زبان ها را آموزش می دهد اما در یک آنالیز آماری تعیین شد که نزدیک به 99 درصد به زبان انگلیسی گرایش داشتند. نمی دانم چرا ما می خواهیم یک چرخ را چند مرتبه اختراع کنیم؟ همچنین سال 1371 کتاب زبان آلمانی را وارد سیستم آموزشی کردیم و این درس را ارائه دادیم اما تعداد کمی از دانش آموزان به این سمت آمدند.

وی با بیان اینکه حدود 50 سال است که در آموزش و پرورش مشغول به کار هستم، گفت: با این تجربه می گویم نمی توان این قانون را اجرا کرد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی قبل از تصویب هر طرح و لایحه ای ابتدا باید ببینند جنبه اجرایی دارد یا خیر، سپس آن را تصویب نمایند. یکی از اشکالات اجرای این طرح عدم گرایش دانش آموزان به زبان های دیگر است و اگر این قانون هم اجرا گردد، 10 سال طول می کشد تا معلم و متخصص تربیت گردد.

در ادامه این نشست، محمودرضا گشمردی، مدیر گروه آموزش زبان فرانسه دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه طرح برطرف انحصار زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور هم دانش آموزان و هم معلمان را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار کرد: این اقدام هر دو گروه را بلاتکلیف می نماید.

وی با بیان اینکه وضعیت امروز زبان انگلیسی مطلوب نیست، گفت: آیا می توان گفت فیزیک و شیمی را حذف می کنیم و هر کسی می خواهد به آکادمی برود؟

وی با بیان اینکه امروزه در کشورهای اروپایی سه زبان و حتی چهار زبان به دانش آموزان آموزش داده می گردد، توضیح داد: به دلیل محدودیت های زبانی که وجود دارد، گرایش به سمت زبان انگلیسی بیشتر است البته نباید فراموش کرد که کاربرد این زبان نیز بیشتر است.

گشمردی با تاکید بر اینکه باید آنالیز کرد این طرح به چه کسی و به چه مجموعه ای آسیب می زند؟ ادامه داد: باید دید آیا این طرح را به دلیل کم کردن هزینه ها مطرح نموده اند؟ در این طرح نکات خوبی نیز مطرح شده است که احتیاج به چکش کاری دارد. بسیاری از افراد منتقد نیز با انحصار زبان انگلیسی موافق نیستند.

در بخش دیگری از این نشست محمود صادقی، نماینده مجلس نیز با بیان اینکه پیش بینی می کنم این طرح به صحن مجلس نرسد، گفت: طرح برطرف انحصار از زبان انگلیسی حتی اگر با فوریت هم باشد، ابتدا باید در کمیسیون آموزش و کمیسیون فرهنگی آنالیز گردد و سپس به صحن بیاید.

این نماینده مجلس با بیان اینکه این طرح حتی اگر فوریت داشته باشد، چهل طرح دیگر داریم که دارای فوریتند، ادامه داد: این روزها نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال دریافت رای هستند و در حوزه های انتخابی حضور دارند.

صادقی در ادامه نسبت به ضعف سیستم آموزشی انتقاد کرد و گفت: اگر کسی به فکر راهکار باشد باید ببینیم چه نهادی صلاحیت دارد که طرح مسئله و راهکار کند. در این میان به شورای عالی آموزش و پرورش اشاره نمود. در طرح برطرف انحصار از زبان انگلیسی عنوان شده است که زبان آموزشی در مدارس نباید منحصرا زبان انگلیسی باشد اما در بندهای آن شاهد هستیم که حذف زبان انگلیسی مطرح است.

وی ادامه داد: همچنین در طرح واگذاری آموزش زبان به آکادمی ها بیان شده و حتی استخدام معلمان زبان انگلیسی نیز ممنوع شده است. بعد از بازتاب های منفی این طرح در رسانه ها با بسیاری از نمایندگان مجلس صحبت کردم و عنوان می شد که می خواهند امضایشان را پس بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 493

به "دانش آموزان از زبان غیر از انگلیسی استقبال نمی نمایند ، بسیاری از نمایندگان رایشان را پس گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش آموزان از زبان غیر از انگلیسی استقبال نمی نمایند ، بسیاری از نمایندگان رایشان را پس گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید