ترویج گردشگری حلال در دستور کار قانون گذاران

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، ترویج گردشگری حلال در دستور کار قانون گذاران قرار گرفته است.

ترویج گردشگری حلال در دستور کار قانون گذاران

غفلت ایران اسلامی از دنیاگردی دوستدار مسلمان

در شرایط کرونایی که بسیاری از شاخه های دنیاگردی تا مدتهای طولانی قادر به جذب دنیاگرد نخواهند بود، برند دنیاگردی حلال می تواند در جذب دنیاگردان موثر باشد و کشورمان بدنبال مهیا بودن زیرساخت های دنیاگردی بتواند به خوبی از آن استفاده کند.

دنیاگردی حلال که ظاهرا برای کشورهای مسلمان مطرح می گردد، در کشورهایی مانند ژاپن، آمریکا و استرالیا و بسیاری از کشورهای پررونق دنیاگردی دنیا نیز مورد توجه واقع شده و این در حالیست که کشور ایران به سهولت می تواند از چنین برندی استفاده کند و با توجه به وجود حدود یک میلیارد مسلمان در دنیا، درآمد قابل توجهی را از رونق این نوع دنیاگردی در کشور به خود اختصاص دهد.

خوشبختانه، فراکسیون مجلس به دنبال استفاده از این برند دنیاگردی است و نماینده مردم یزد که دبیری این فراکسیون را برعهده دارد، در این باره از پیگیری جدی این فراکسیون خبر می دهد.

محمد صالح جوکار پیرامون ترویج دنیاگردی حلال در دستور کار قانون گذاران می گوید: این نوع دنیاگردی در دنیا نیز هنوز بایسته و شایسته، مطرح نشده و افراد زیادی مشتاق برخورداری از این ظرفیت هستند و می توانیم در حوزه های مختلفی اعم از تفریحی، مطالعاتی و پژوهشی، فرهنگی و پیشینه های تاریخی در این بخش برنامه داشته باشیم.

دبیر اول فراکسیون دنیاگردی مجلس از پیگیری فراکسیون مربوطه برای رونق بخشیدن به این نوع دنیاگردی به عنوان یکی از برندهای مهم دنیاگردی کشور خبر می دهد و اظهار می نماید: مجلس، مطالبات خود را از دولت و متولیان امر در زمینه دنیاگردی دنبال خواهد نمود ولی باید توجه داشت که اگر بخواهیم دنیاگردی کشور را توسعه دهیم، باید از ظرفیتهای بخش خصوصی نیز استفاده کنیم.

وی اولین موضوع در دستور کار فراکسیون دنیاگردی مجلس در این حوزه را دنیاگردی زیارت عنوان و خاطرنشان می نماید: این موضوع با حضور 130 نفر از نمایندگان مجلس در راستای ایجاد فرصت هایی مطلوب برای دنیاگردی دنبال می گردد، ضمن اینکه در عین حال مطالبه گری از دولت نیز وجود خواهد داشت.

جوکار با بیان اینکه دنیاگردی یک صنعت ضروری برای یزد است، تاکید می نماید: دولت باید این صنعت را به ویژه برای یزد مورد حمایت قرار دهد، چرا که این صنعت در یزد منجر به ایجاد اشتغال، فراوری ثروت و حفظ و نگهداری میراث فرهنگی شده و قطعا پیگیری مسائل و مطالبات این صنعت به طور جدی در دستور کار ماست.

این نماینده آسان گیری و آسان سازی حضور بخش خصوصی در حوزه دنیاگردی را مهمترین اقدام دولت در زمینه توسعه این صنعت می داند و می گوید: دولت باید با حمایت از دنیاگردی جلوی از دست رفتن پهنه های تاریخی کشور به خصوص عرصه بافت دنیای یزد را بگیرد و به همین منظور نیز معتقدیم که دولت نباید در تصدی گری بخش دنیاگردی وارد گردد.

دنیاگردی حلال جوابگوی احتیاج دنیاگردان مسلمان

سیدمحسن حاجی سعید، رئیس کانون راهنمایان دنیاگردی کشور با اشاره به اینکه دنیاگردی حلال مربوط به قشر خاصی از جامعه نیست، اظهار می نماید: بهره برداری از دنیاگردی حلال شامل قشر خاصی نخواهد بود و صرفا یک شاخه از دنیاگردی است و توجه به این نوع دنیاگردی می تواند منجر به جذب هدفمند مسلمانان گردد و رونق دنیاگردی را برای کشور به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه دنیاگردی حلال یا دنیاگردی دوستدار مسلمان جوابگوی نگرانی ها و احتیاجهای دنیاگردان مسلمانان در کل سفر است، می گوید: این احتیاجها در محصولات، ارائه محصولات و سرویس دهی و خدمات وجود دارد و غذای حلال صرفا یکی از این احتیاجها بحساب می آید.

این مسئول، دنیاگردی حلال را با برخورداری از خدمات و محصولات 100 درصد حلال ایرانی، یک فرصت مغفول مانده در کشورمان می داند و می گوید: ایران باید به عنوان مقصد دنیاگردی حلال در دنیا مطرح گردد، چرا که بیشتر مردم ایران را مسلمانان تشکیل می دهند و دنیاگردان مسلمان دنیا در صورت سفر به ایران در دریافت بسیاری از خدمات دنیاگردی حلال هیچ نگرانی نخواهند داشت.

وی اضافه می نماید: در کشورمان ایران، سواحل، مجموعه ها و تاسیساتی وجود دارد که به واسطه تفکیک جنسیتی برای دنیاگردان مسلمان مزیت بحساب می آید و بر این اساس در بخش مربوط به بانوان، آنها نیز از خدمات مختلف تفریحی استفاده می نمایند و نگران رعایت موازین اسلامی و نگاه نامحرم نخواهند بود.

دنیاگردی حلال، ظرفیتی فوق العاده برای پسا کرونا

حاجی سعید، دنیاگردی حلال را یکی از مهمترین انواع دنیاگردی با ظرفیت فوق العاده به ویژه در ایام پسا کرونا می داند و می گوید: با توجه به شرایط کرونا و اهمیت توجه به کشورهای منطقه به خصوص کشورهای عربی، این ظرفیت در کنار پتانسیل های اکوتوریسمی می تواند منجر به جذب قابل توجه دنیاگردان منطقه به ایران گردد، چرا که مسلمانان به این مقوله و خدمات مبتنی بر احکام شریعت، بسیار اهمیت می دهند و از آنجایی که جمعیت مسلمانان بیش از 25 درصد کل جمعیت دنیا است، کشور ایران می تواند از این ظرفیت به خوبی استفاده کند.

وی به موفقیت کشورهایی مانند امارات، ترکیه، مالزی، قطر، عمان، اردن، عربستان و حتی کشورهای غیراسلامی هنگ کنگ، استرالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا بر برندسازی دنیاگردی حلال اشاره می نماید و می گوید: مسافران در کشورهای اسلامی دغدغه چندانی برای حلال بودن محصولات و خدمات ندارند اما در کشوری مانند ژاپن و استرالیا، نگرانی های اولیه از قبیل نمازخانه در فرودگاه های بین المللی و استفاده از غذای حلال برطرف شده است.

این مسئول ادامه می دهد: این کشورها در این زمینه ورود نموده و اقدامات قابل توجهی انجام داده اند و این در حالی است که ایران هنوز برنامه مدونی برای این نوع دنیاگردی ندارد و در زمینه معرفی و برندسازی آن نیز اقدام قابل توجهی ننموده است.

وی از تفاوت دنیاگردی مذهبی و حلال یاد می نماید و می گوید: بعضی، دنیاگردی حلال را با دنیاگردی مذهبی یکی می دانند در حالیکه این دو مقوله از هم جداست.

وی شرح می دهد: دنیاگردی حلال به ارائه محصول و خدمات به مسلمانان مطابق با رعایت موازین شریعت می پردازد اما دنیاگردی مذهبی به افرادی که با هدف زیارت یا بازدید از اماکن مذهبی می پردازند، اشاره دارد و فردی که دنیاگرد مذهبی است لزوما نباید مسلمان باشد و یک مسیحی، یهودی یا بودایی نیز می تواند از اماکن مذهبی ما بازدید کند.

حاجی سعید اضافه می نماید: در دنیاگردی حلال لزوما نباید بازدید از اماکن متبرکه در برنامه باشد مثلا دنیاگردی مسلمان در بازدید از یزد، اصفهان، شیراز یا هر نقطه از کشور ممکن است بدنبال خدمات و محصول حلال باشد اما بازدید از اماکن مذهبی در برنامه وی نباشد.

وی با تاکید بر اینکه دنیاگردی حلال در ایران بر جذب بیشتریت مسلمانان دنیا تمرکز خواهد داشت، می گوید: این در حالی است که دنیاگردی مذهبی بیشتر به جذب اقلیت شیعه تاکید دارد.

عضو هیئت مدیره انجمن راهنمایان دنیاگردی یزد به اولویت این نوع دنیاگردی در برنامه ریزی های مجلس نیز اشاره می نماید و می گوید: دنیاگردی حلال می تواند به مسلمانان دنیا، واقعیت دنیای شیعه و نمودهای فرهنگی و اجتماعی یک جامعه با مذهب شیعه را بیش از پیش تبیین و معرفی کند و عامل موثری برای جلوگیری از شیعه هراسی در دنیای اسلام باشد.

یزد به عنوان یکی از مقاصد دنیاگردی مذهبی کشور و دنیا که دارالعباده نیز شهرت دارد، از ظرفیت های بسیار ویژه ای برای تبدیل شدن به مقصدی مهم جهت دنیاگردی حلال کشور برخوردار است لذا، با توجه به ضرورت برنامه ریزی به منظور ایجاد تنوع دنیاگردی و مدیریت مقصد، مسئولان استان باید این ظرفیت ارزشمند را دریابند.

منبع: همگردی
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1196

به "ترویج گردشگری حلال در دستور کار قانون گذاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترویج گردشگری حلال در دستور کار قانون گذاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید