تابلوی روزشمار روشن شد: فرصت 2 هفته ای فیفا برای حضور زنان در استادیوم

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، حمیرا اسدی، رییس کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال شرح کاملی می دهد درباره فرصت محدودی که در اختیار فدراسیون فوتبال است تا گزارش خود را درباره حضور زنان در استادیوم ها به فیفا ارسال کند.

تابلوی روزشمار روشن شد: فرصت 2 هفته ای فیفا برای حضور زنان در استادیوم

تابلوی روزشمار روشن شد: فرصت 2 هفته ای فیفا برای حضور زنان در ورزشگاه

بهناز میرمطهریان ، نامه رسمی فیفا به فدراسیون فوتبال مبنی بر الزام ورود زنان ایرانی به ورزشگاه ها، نشان داد که اینفانتینو برای باز کردن درهای ورزشگاه ها به روی زنان ایرانی، جدی تر از آن است که فکرش را می کنیم. به اندازه ای که فیفا تأکید نموده در صورت ادامه ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها، حضور ایران در دور بعدی رقابت های جام جهانی منتفی خواهد بود. چیزی تا رقابت های مقدماتی جام جهانی 2022 نمانده و فدراسیون فوتبال مدت زیادی ندارد تا اقدامات لازم برای ورود زنان به ورزشگاه ها را به خاتمه برساند. تصمیم گیری درباره این موضوع تنها به فدراسیون فوتبال مرتبط نمی گردد و ابعاد گسترده تری دارد. از وزارت ورزش و جوانان تا مراجع تقلید باید درباره این موضوع مهم به جمع بندی برسند. در سکوت فدراسیون فوتبال نسبت به این موضوع، حمیرا اسدی، رییس کمیته بین الملل فدراسیون شرح کاملی می دهد درباره فرصت محدودی که در اختیار فدراسیون فوتبال است تا گزارش اولیه خود را درباره اقدامات صورت گرفته برای حضور زنان در ورزشگاه ها به فیفا ارسال کند.

فیفا در نامه ای که برای فدراسیون فوتبال ارسال نموده، تأکید داشته که مشکل ورود زنان به ورزشگاه ها حل گردد و این موضوع علاوه بر بازی های لیگ، درباره رقابت های مقدماتی جام جهانی هم صدق می نماید.

اینفانتینو در گزارش سه سال و چهارماهه ای که در ابتدای سال ارائه داد، یکی از دستاوردهای مهم خود را ورود زنان به ورزشگاه های ایران بیان نموده است.

این موضوع برای فیفا اهمیت خیلی زیادی دارد.

صرفاً بحث فوتبال نیست. مدتی قبل کنگره ای درباره زنان برگزار گردید که از نخست وزیر کشورها تا مدیران اجرایی یونسکو در آن حضور داشتند. در این کنگره از اراده ای صحبت می شد که بتواند اهداف یونسکو و سازمان ملل متحد را در راستای سلامت زنان به وسیله فوتبال در جوامع عملی کند. همان جا هم تفاهم نامه ای امضا شد و به همین دلیل است که فیفا اراده جدی دارد تا بتواند شرایطی را فراهم کند که زنان هم به اندازه مردان در ورزشگاه ها حضور داشته باشند و تبعیض ها از بین برود.

این ممنوعیت تنها در ایران وجود دارد و به همین خاطر فیفا تا این اندازه روی ایران متمرکز شده است.

بله ما تنها کشوری هستیم که زنان مان نمی توانند در ورزشگاه ها حضور داشته باشند. به همین دلیل فیفا در نامه رسمی که برای ما ارسال نموده تا 15 جولای(24 تیر) به فدراسیون فوتبال ایران فرصت داده است تا گزارش مقدماتی درباره اقداماتی که برای حضور زنان و خانواده ها برای مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 انجام داده ایم را ارائه کنیم.

فرصت زیادی تا خاتمه این مهلت باقی نمانده. چه اقداماتی صورت گرفته؟

بله ما حدوداً 2 هفته زمان داریم. یک هفته پیش بلافاصله بعد از رسیدن نامه فیفا، آن را ترجمه کردیم و برای جناب وزیر فرستادیم که ایشان موضوع را پیگیری نمایند. به هرحال این موضوع تنها وابسته به نظر فدراسیون فوتبال نیست و ما مسائل داخل کشور را پیش رو داریم. فراهم شدن بستر لازم برای حضور زنان در ورزشگاه ها همکاری همه نهادهای مرتبط را می طلبد. به همین دلیل باید موافقت مراجع تقلید و افرادی که مخالف حضور زنان هستند جلب گردد.

ما تجربه خوبی در زمینه حضور خانواده ها در ورزشگاه ها داریم.

حضور خانواده ها در ورزشگاه ها اهمیت زیادی دارد و ما باید این اهمیت را درک کنیم. خیلی از کشورها برای تأمین سلامت خانواده ها روی ورزش هزینه می نمایند و هزینه کردن برای خانوادگی کردن ورزش ها قطعاً می تواند هزینه های تأمین سلامت جامعه را کاهش دهد. بدون شک این اتفاق به بهبود ناهنجاری ورزشگاه ها هم یاری زیادی خواهد نمود.

تا کنون اقدامی هم صورت گرفته که بتوانیم در گزارش ارسالی مان به فیفا بیاوریم؟

تازه یک هفته است که نامه به دست ما رسیده و برای وزیر فرستاده ایم. ایشان هم پیگیر هستند.

با توجه به زمان کوتاهی که برای ارائه گزارش پیش رو داریم، امیدوار هستید که قدم مثبتی در این زمینه برداشته گردد؟

امیدواریم. با توجه به اینکه بستر لازم برای حضور زنان در مسابقات والیبال فراهم شده است، ورود زنان در مسابقات فوتبال هم غیرممکن نیست. به خصوص که این اتفاق به سالم تر شدن محیط ورزشگاه ها یاری زیادی می نماید.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 21 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 260

به "تابلوی روزشمار روشن شد: فرصت 2 هفته ای فیفا برای حضور زنان در استادیوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابلوی روزشمار روشن شد: فرصت 2 هفته ای فیفا برای حضور زنان در استادیوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید