برنامه تور آب و تمدن در موزه ملی ایران برگزار شد

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، موزه ملی ایران نیز در راستای پویش فرهنگی یاری به سیل زدگان ویترین های مربوط به آثار فرهنگی این مناطق را در موزه نشانه گذاری کرده است تا ضمن یاداوری نقش فرهنگی و تمدن ساز آن ها در تاریخ ایران بازدیدکنندگان را به یاری هموطنان آسیب زده از سیل فرا بخواند.

برنامه تور آب و تمدن در موزه ملی ایران برگزار شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، به همین منظور برنامه تور آب و تمدن در حمایت از پویش فرهنگی کمک به سیل زدگان به همت گروه مشق تاریخ و موزه ملی ایران در روز پنج شنبه مورخ 29 فروردین 1398 در این موزه برگزار گردید که عواید آن جهت کمک به هموطنان آسیب دیده از سیل به هلال احمر ایران اهدا خواهد شد.

این برنامه با حضور جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران، کامیار عبدی باستان شناس، عیلام پژوه و استاد دانشگاه شیراز، حمیدرضا حسینی تهران پژوه و دست اندرکار گروه مشق تاریخ ، کارشناسان موزه ملی ایران و دیگرعلاقه مندان اجرا شد.

در ابتدا استاد عبدی در سالن نشست موزه ایران باستان سخنرانی با عنوان آب: شمشیر دولبه را ارائه کرد.

وی در گزارش کوتاهی به حادثه سیل در شهرهای شیراز، گرگان و لرستان پرداخت و گفت: آب مایه حیات است، و نبودن این نعمت الهی موجب خسران و تباهی و در عین حال سیلابی شدنش نیز ضررهای سنگینی را در پی خواهد داشت و نکته مهم مدیریت در هنگام خشکسالی یا وقوع سیل است که می تواند از عواقب این حوادث تا حدود زیادی جلوگیری کند.

عبدی در ادامه با اشاره به چهار عنصر اصلی آب، باد، خاک وآتش در خصوص تمدن های آغازین مانند مصر، بین النهرین و خاطر نشان کرد: نقطه مشترک در بین این تمدن ها قرار گیری در کنار یک یا دو رودخانه بزرگ بوده است مانند تمدن بین النهرین که در مجاورت دو رودخانه دجله و فرات تشکیل شد.

وی اضافه نمود: ایران از نظر اقلیمی دارای زیست محیط های متفاوتی بوده و زمینه پیدایش تمدن ها زمین های حاصلخیز و آب فراوان است، که تمدن های باستان این سرزمین نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. به طور مثال سرزمین خوزستان و دشت شوشان به دلیل وجود سه رودخانه مهم کرخه، دز و کارون پیشتاز فرهنگ های پیش از تاریخ ایران بوده است.

در ادامه این مراسم بازدید ویژه ای از موزه ایران باستان انجام شد که اختصاص به ارائه توضیحات کارشناسی استاد عبدی از ویترین هایی بود که از قبل با دایره های آبی رنگی نشانه گذاری شده بودند و دربرگیرنده آثاری از تمدن های باستانی کهن شهرهای آسیب دیده از سیل بود.

بسکمک از اشیای منتخب در ارتباط با موضوع تور یعنی آب و تمدن بود. این اشیا شامل؛ سفال های چشمه علی با نقش پرندگان آبزی مانند لک لک ها، نقش ماهی بر روی آثار لرستان، داس های سفالی چغامیش، قمقمه سفالی شوش، قمقمه های سفالی اشکانی، پیکره ساسانی آناهیتا الهه آب در ایران باستان و … است.

جبرییل نوکنده مدیر موزه ملی ایران نیز در جمع شرکت کنندگان ضمن سپاس و قدردانی از این حرکت فرهنگی بیان نمود: موزه ها علاوه بر نگهداری و نمایش آثارتاریخی فرهنگی دارای کارکردهای اجتماعی قوی و تاثیرگذاری هستند که به وقت لازم می توان از آن بهره گرفت.

وی همچنین اظهار داشت: موزه ملی ایران آماده همکاری و مشارکت در برگزاری رویدادهای مشابه است.

در پایان برگزارکنندگان و میهمانان در ورودی موزه ایران باستان باشعار همیشه تاریخ کنار هم بوده ایم عکس یادگاری این برنامه را به ثبت رساندند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 191

به "برنامه تور آب و تمدن در موزه ملی ایران برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه تور آب و تمدن در موزه ملی ایران برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید