افزایش تلفات در جاده های روستایی

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به افزایش تعداد تلفات تصادفات برون شهری و روستایی طی 9 ماهه اول سال 97 نسبت به سال 96 گفت: این افزایش یک زنگ خطر است و باید در یک تلاش دسته جمعی کاری کنیم که شاهد نزولی شدن آمارها باشیم.

افزایش تلفات در جاده های روستایی

به گزارش ایسنا، مهدی جاقتصادی نژاد که در دومین جشنواره کشوری ایمنی رانندگان حرفه ای سخن می گفت، اضافه کرد: بر اساس آمارها تعداد تلفات ناشی از تصادفات درون شهری در 9ماهه اول سال جاری 3257 نفر بود که نسبت به 9ماهه اول سال قبل - که 3290 نفر بود - کاهش یافته است ولی تعداد تلفات ناشی از تصادفات برون شهری در 9 ماه اول سال جاری 8685 نفر بود - که نسبت به 9 ماهه اول سال 96 که 8546 نفر بود- 1.6 درصد رشد کرده است.

وی اضافه کرد: تعداد تلفات ناشی از تصادفات جاده های روستایی در 9ماهه اول سال جاری 908 نفر بود که نسبت به مدت مشابه در سال 96 - که 837 نفر بود - 8.5 درصد رشد کرده است. افزایش این آمار نگران کننده، نیازمند توجه تمامی مسوولان و دستگاه های ذیربط است.

رییس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در ادامه گفت: مجموع تلفات ناشی از تصادفات ترافیکی درون شهری و برون شهری و روستایی طی 9 ماهه اول سال 97 در مجموع 12 هزار و 850 نفر بود که نسبت به 12 هزار و 773 نفر در مدت مشابه سال 96 از 0.6 درصد رشد کرده است.

جاقتصادی نژاد همچنین اظهار کرد: در حالی شاهد رشد تلفات ناشی از تصادفات ترافیکی داخل حریم شهرها هستیم که قرار بود مطابق قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، این تلفات هر سال 10 درصد کاهش یابد همچنین بر اساس احکام برنامه ششم توسعه یابد تا پایان برنامه ششم میزان تلفات به تعداد 10 هزار وسیله نقلیه 31 درصد کاهش یابد.

وی در ادامه، یکی از عوامل مهم در این زمینه را افزایش آگاهی، دانش و تجربه رانندگی، ترویج فرهنگ ایمنی و آموزش ایمنی ترافیک مطرح نمود و گفت: این موضوعات باید توسط شهرداری ها، وزارتخانه ها و سازمان های مختلف نظیر وزارت آموزش و پرورش و سازمان صدا و سیما برای همه اقشار جامعه بخصوص رانندگان و اپراتورهای سیستم حمل و نقل پیگیری شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور شرح داد: تبحر و تجربه در رانندگی نقش بسزایی در کاهش تصادفات داشته است و رانندگان با رعایت اصول ایمنی می توانند مرگ و میر و آسیب های ناشی از حوادث ترافیکی را کاهش دهند و موجب کاهش زیان های اقتصادی و اقتصادی جبران ناپذیر، کاهش اثرات اجتماعی به مراتب ناگوارتری از جمله از هم پاشیدگی کانون خانواده، بروز انواع ناراحتی های روحی- روانی شوند.

جاقتصادی نژاد همچنین با بیان اینکه علیرغم اقدامات مختلف طی سالهای متمادی مسائل ترافیکی شهرهای بزرگ و کلانشهرها هنوز برطرف نشده، شرح داد: کاهش مسائل این حوزه نیازمند توجه و همکاری و همفکری تمامی دست اندرکاران مدیریت شهری و حمل و نقل شهری است و لازم است در کنار اقدامات زیرساختی، اقداماتی هم در زمینه ترویج فرهنگ صحیح ترافیکی و ارتقای ابعاد گوناگون آن و در اولویت قرارگرفتن توسعه حمل و نقل پاک و حمل و نقل عمومی انجام شود.

وی خواستار مشارکت جدی تشکل های غیردولتی و سازمان های مردم نهاد در حوزه کاهش تصادفات و تلفات ناشی از آن در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی و گام دوم پیشرفت و توسعه کشور شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 تیر 1398 بروزرسانی: 2 تیر 1398 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 173

به "افزایش تلفات در جاده های روستایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تلفات در جاده های روستایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید