ارتباط بانکی 2.5 میلیون کارتخوان بی هویت قطع شد

به گزارش مجله خبری تیرول، بانک مرکزی ارتباط بانکی حدود 2.5 میلیون کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی غیرفعال را قطع و اطلاعات 4.7 میلیون دستگاه دیگر را به سازمان امور مالیاتی ارائه کرد.

ارتباط بانکی 2.5 میلیون کارتخوان بی هویت قطع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، این نهاد بر اساس ماده 11 قانون پایانه های فروشگاهی نسبت به ساماندهی دستگاه های کارتخوان و درگاه های پرداخت الکترونیکی اقدامات مهمی انجام داده و فرایند این عملیات با همکاری سازمان امور مالیاتی ادامه دارد.

بنا بر اعلام معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی تا به امروز اطلاعات 4 میلیون و 700 هزار کارت خوان و درگاه پرداخت که پیش از این در سامانه مؤدیان مالیاتی ثبت نشده بود پس از تکمیل و صحت سنجی اطلاعات برای تشکیل پفراینده مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارائه شده است.

همچنین زیرساخت های فنی و مقرراتی لازم نیز به گونه ای فراهم شده که از بیستم دی ماه گذشته هر متقاضی جدید ترمینال پرداخت ابتدا ملزم به تشکیل پفراینده مالیاتی است و روال تخصیص ترمینال به متقاضی جدید تنها پس از ثبت نام در سامانه و دریافت کد رهگیری ادامه خواهد یافت.

علاوه بر این دو میلیون و 100 هزار کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی غیرفعال یا کم تراکنش نیز که فاقد پفراینده مالیاتی بودند، قطع شدند. این تعداد علاوه بر 360 هزار کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی است که در مرحله قبل به علت نامعتبر بودن کد ملی و شناسه ملی نامعتبر یا پفراینده مالیاتی غیرفعال قطع شده بودند.

از جمله در گزارشی که با عنوان 3میلیون و800 هزار کارتخوان؛ همچنان بی هویت / مهلت ساماندهی به سر رسید در 4 آذرماه منتشر شده بود، با بیان اینکه بانک مرکزی تا آخر آبان ماه موظف به احراز هویت 3.8 میلیون کارتخوان بوده است؛ این کارتخوان ها مسیری برای فرار مالیاتی، پولشویی و عامل مهمی در نوسانات بازارهای مختلف است، از کوتاهی بانک مرکزی در این زمینه انتقاد نموده بود. که این گزارش با واکنش معاون بانک مرکزی همراه شد؛ مهران محرمیان همان روز (4 اذر 1399) در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ماده 11 قانون پایانه های فروشگاهی پس از ماه ها برنامه ریزی با سازمان امور مالیاتی وارد فازاجرایی شد.

برای کلیه صاحبان کارتخوان که مودی مالیاتی نیستند با تکمیل و صحت سنجی اطلاعات، پفراینده مالیاتی تشکیل خواهد شد بانک مرکزی و سازمان مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی هماهنگی کامل دارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1621

به "ارتباط بانکی 2.5 میلیون کارتخوان بی هویت قطع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط بانکی 2.5 میلیون کارتخوان بی هویت قطع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید