ابزار پوشیدنی برای ثبت حرکت بدن انسان فراوری شد

به گزارش مجله خبری تیرول، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، سروش باقری مدیرعامل یک شرکت بنیان با بیان این که دستگاه ضبط حرکت، ضمن شناسایی حرکت انسان، آن را مقدار گیری و تحلیل می نماید ادامه داد: این دستگاه، در توان بخشی و بازتوانی، ارتوپدی، تربیت بدنی، علوم ورزشی و ساخت انیمیشن نیز استفاده می گردد.

ابزار پوشیدنی برای ثبت حرکت بدن انسان فراوری شد

وی اضافه نمود: دریافت معیارهای مکانیک حرکت مانند سرعت و شتاب زاویه ای مفاصل یا سرعت و شتاب خطی اندام های بدن، در ساخت انیمیشن و سایر حوزه های مرتبط بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل با محاسبه پارامترهای کینماتیکی می توان معیارهای حرکت انسان را محاسبه کرد. بنابراین ابزارهای موشن کپچر از جمله تجهیزات ضروری آزمایشگاه ها نیز است.

به گفته باقری، در فرایند ساخت انیمشن یا فیلم ها شاهد هستیم که شخصیت های آن بر روی بدن خود توپ های سفید رنگی را چسبانده اند؛ این توپ ها، سنسورهای منعکس کننده نوری هستند که حرکات آن ها به وسیله دوربین های مخصوص که نسبت به حرکات آن ها حساس هستند، ضبط شده و به محیط سه بعدی انتقال پیدا می نماید.

مدیر شرکت اضافه نمود: معمولاً این توپ ها در مفاصل و دستان شخص، جایگزین می شوند تا حرکات به طور کامل و طبیعی به رایانه منتقل گردد اما پس از این که حرکات فرد به وسیله دوربین ها به رایانه منتقل شد، نوبت به آن می رسد این حرکات بر روی کاراکتر مورد نظر در دنیای مجازی تطبیق داده گردد. مفاصل فرد بازیگر بر روی کاراکتر ساخته شده برده شده و سرعت حرکات تنظیم گردد.

وی با بیان اینکه سامانه ثبت حرکت از دو بخش اصلی سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده است، گفت: بر حسب نوع احتیاج مشتری تعداد 5 الی 19 عدد حسگر خمشی در هر دستکش قرار گرفته است.

باقری اضافه نمود: وظیفه این حسگرها ثبت زاویه مفاصل انگشتان دست و یا هر عضو دیگر بدن است. هر حسگر بر روی یک مفصل قرار گرفته و تغییر زوایه مفصل سبب تغییر در خروجی حسگر می گردد و این تغییرات به وسیله یک مدار الکترونیکی ثبت می گردد.

وی اضافه نمود: اطلاعات جمع آوری شده از حسگرهای خمشی، پس از پردازش اولیه به وسیله کابل و یا بصورت بی سیم به رایانه منتقل می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اسفند 1400 بروزرسانی: 1 اسفند 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2025

به "ابزار پوشیدنی برای ثبت حرکت بدن انسان فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزار پوشیدنی برای ثبت حرکت بدن انسان فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید