ویدئو، ما، رسانه و دوران پساحقیقت، وقتی تشخیص حقیقت از خبر جعلی مشکل می گردد

به گزارش مجله خبری تیرول، به نظر بعضی پژوهشگران اجتماعی، ما اکنون در دوران پساحقیقت زندگی می کنیم؛ چراکه در این عصر تمایز بین اخبار حقیقی و جعلی بسیار سخت شده است.

ویدئو، ما، رسانه و دوران پساحقیقت، وقتی تشخیص حقیقت از خبر جعلی مشکل می گردد

گروه سوادرسانه خبرنگاران؛ به نظر بعضی پژوهشگران اجتماعی، ما اکنون در دوران پساحقیقت زندگی می کنیم؛ چراکه در این عصر تمایز بین اخبار حقیقی و جعلی بسیار سخت شده است. درست است که دنیا به سمت شفافیت حرکت می نماید اما در مقابل، اخبار و اطلاعات جعلی هم به همان مقدار و یا بیشتر رشد نموده و باورپذیر شده و توان قضاوت و تصمیم را تضعیف نموده است.

دوران پساحقیقت، دورانی است که احساسات و باورهای شخصی بیش از حقایق عینی بر شکل گیری افکار عمومی تأثیر می گذارد. در این دوران مرزهای بین حقیقت و دروغ، وهم و واقعیت و صداقت و ناراستی تار می گردد. پساحقیقت به این معنی نیست که حقیقت اهمیتی ندارد بلکه به این معناست که راه حل و شیوه عمومی برای دریافت و درک حقیقت تغییر نموده است و درکل دسترسی مفرط به اطلاعات از حساسیت افراد نسبت به حقایق کاسته است. در این دوران رابطه مخاطب و رسانه هم تغییر نموده و مخاطب می تواند مستقیماً به رسانه واکنش نشان دهد و آن را تأیید یا رد کند. مهم ترین مسئله این است که مرز بین رسانه و مخاطب کمرنگ شده است، چراکه مخاطب هرلحظه می تواند خودش به رسانه تبدیل گردد یا در انتشار اخبار سهیم باشد. یادمان باشد که برای رفتار صحیح در این دنیا تغییر شکل یافته باید نسبت به شناخت آن کوشش و توجه کنیم.

در ادامه ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2006

به "ویدئو، ما، رسانه و دوران پساحقیقت، وقتی تشخیص حقیقت از خبر جعلی مشکل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویدئو، ما، رسانه و دوران پساحقیقت، وقتی تشخیص حقیقت از خبر جعلی مشکل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید