نگاهی به خاصیت و ویژگی چشمه های آبگرم سرعین دراستان اردبیل

به گزارش مجله خبری تیرول، چشمه های آبگرم سرعین که با دما، خاصیت و ویژگی های درمانی خاصی ازدل زمین می جوشند، همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور و خارج از ایران به سوی خود جلب می کنند. شهر سیاحتی سرعین در ‪ 25‬کیلومتری شهراردبیل یکی از مهمترین مرکز استقرار چشمه های آبگرم در کشور بشمار می رود که ازچشمه های آبگرم این شهر می توان به گاومیش گلی، قهوه سویی، ساری سو، قره سو، پهنلی - سو، آب گرم چشم و مجتمع های آبدرمانی سبلان، بش

نگاهی به خاصیت و ویژگی چشمه های آبگرم سرعین دراستان اردبیل

نگاهی به خاصیت و ویژگی چشمه های آبگرم سرعین دراستان اردبیل

چشمه های آبگرم سرعین که با دما، خاصیت و ویژگی های درمانی خاصی ازدل زمین می جوشند، همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور و خارج از ایران به سوی خود جلب می کنند. شهر سیاحتی سرعین در ‪ 25‬کیلومتری شهراردبیل یکی از مهمترین مرکز استقرار چشمه های آبگرم در کشور بشمار می رود که ازچشمه های آبگرم این شهر می توان به گاومیش گلی، قهوه سویی، ساری سو، قره سو، پهنلی - سو، آب گرم چشم و مجتمع های آبدرمانی سبلان، بش باجیلار و حمام طبیعی شفا اشاره کرد. همچنین دواستخر آب سرد هم در فاصله پنج کیلومتری سرعین در دره ای با چشم انداز زیبا موسوم به ویلا دره وجود دارد که آب آنها مانند نوشابه گاز دار بوده و گردشگران ضمن نوشین آب آنها در استخر آبگرم نیز آب تنی می کنند. در این گزارش برخی از مهمترین چشمه های آبگرم شهر سیاحتی سرعین و خاصیت آبهای آن معرفی می شود.

مجتمع آبدرمانی سبلان سرعین

مجتمع آبدرمانی سبلان به عنوان بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه با امکانات و استخرهای متعدد سرپوشیده و حوضچه های آبگرم تحت فشار (جکوزی)، سونای خشک و بخار، دوشها و وان های انفرادی متعدد، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات مورد نیاز منطبق بر آخرین استانداردهای دنیای آبدرمانی های دنیا درداخل شهر سرعین واقع شده که آماده ارایه خدمات به مسافران است. زیربنای آن هفت هزار و ‪ 200‬مترمربع و در دو طبقه مجزا جهت پذیرایی و سرویس دهی برای مردان و زنان احداث شده است. این مجتمع دارای سه استخر سرپوشیده (دو استخر عمومی برای زنان و یک استخر عمومی برای مردان)، چهار واحد سونای خشک، دو واحد سونای بخار، حوضچه های آب سرد، دوشهای آب سرد و گرم، ‪ 112‬واحد وان انفرادی، ‪ 19‬واحد حوضچه تحت فشار (جکوزی)، بخش فیزیو- تراپی با امکانات مجهز، بوفه، رستوران و سالنهای انتظار است.

آبدرمانی بش باجیلار (پنج خواهران)

این مجتمع آبدرمانی با استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت فشار(جکوزی) دوشهای انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ در داخل شهر سرعین واقع شده و به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می شود. دبی پنج چشمه موجود در محدوده این مجتمع آبگرم روی هم رفته ‪ 13‬لیتر در ثانیه و به صورت دایمی، نشتی و جوشان در جریان است. دمای آب در داخل استخر در حدود ‪ 35‬درجه با ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است. از آنیونهای موجود در آن می توان به بی کربنات ، کلرور ، سولفات و از کاتیونهای آن به کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم اشاره کرد. ترکیب آب از نوع کلرو بیکربنات سدیم و گرم است. در حال حاضر در محل این چشمه ها، موسسه آب درمانی احداث شده که شامل استخر بزرگ عمومی با عمق کم، دوشهای گرم و سرد، رختکن مستقل و بوفه است.

خاصیت درمانی:

از این آبگرم ؛برای درمان بیماریهای عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می شود.

آبگرم قهوه خانه ممتاز

این آبگرم در داخل حیاط قهوه خانه ممتاز ‪ 2‬واقع شده است. آبدهی این چشمه ‪ 4‬لیتر در ثانیه و جریان آن به صورت دایمی و متغیر می باشد. دمای آب در مظهر ‪ 47‬درجه سانتی گراد است. ظاهر آب کمی تیره و مزه آن کمی ترش است.

‪ PH‬آن در حدود ‪ 6‬و آنیونهای مهم آن کلرور، بیکربنات، کربنات و کاتیونهای مهم آن منیزیم ، سدیم و پتاسیم است.

خاصیت درمانی:

برای درمان بیماریهای سیستم حرکتی (درد دست و پا) و اعصاب استفاده می شود.

آبگرم ژنرال (جنرال)

آبگرم ژنرال در شمال شهر سرعین واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا دو هزار متر است. مانند سایر چشمه های شهر سرعین این چشمه نیز در کف دره قرار گرفته است. دبی آب ‪ 6‬لیتر در ثانیه و دمای آن در حوض ‪ 43‬درجه سانتی گراد و مزه آب کمی ترش و بیرنگ است. آنیونهای آن بی کربنات ، کلرور ، سولفات و کاتیونهای آن سدیم ، کلسیم، پتاسیم، منیزیم می باشد. ‪ PH‬آن از نوع اسیدی و ‪ 2/6‬است. تیپ آب آن از نوع کلروبیکربنات سدیم است.

خاصیت درمانی:

به علت داشتن عناصر فوق بیشتر برای تسکین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده می شود.

چشمه گوز سویی (آب چشم)

این چشمه در کنار قهوه خانه ممتاز واقع شده و دمای آب ‪ 21‬درجه سانتیگراد و تقریبا اسیدی است. مزه آب گس و بی بو است. آنیون آن بی کربنات و کاتیون آن کلسیم است. آب آن در ردیف آبهای بیکربنات کلسیک قرار گرفته است. آبدهی آن خیلی کم و در حدود ‪ 1‬لیتر در ثانیه و از دو نقطه کف حوضچه با مقدار قابل توجهی گاز کربنیک و هوا با فشار خارج می شود.

خاصیت درمانی:

از آب آن برای درمان بیماریهای چشم استفاده می کنند.

آبگرم گاومیش گلی

آبگرم معدنی گاومیش گلی (پر آب ترین و بزرگترین چشمه آب معدنی ایران) در داخل شهر سرعین واقع شده است. این چشمه در مرکز شهر سرعین و در ارتفاع ‪ 1940‬متری از سطح دریا بر روی کف دره واقع شده است. آبدهی آن ‪ 140‬لیتر در ثانیه و پرآبترین چشمه این ناحیه است.آب آن به صورت دایمی و جوشان در جریان بوده و دهانه آن پراکنده و دمای آب در حوض ‪ 46‬درجه سانتی گراد است. آب این چشمه ترش مزه، بیرنگ و کمی بودار است و بوی هیدروژن سولفوره به مشام می رسد. در اطراف مظهر چشمه و حوضچه ها کمی رسوبات زرد رنگ اکسید آهن دیده می شود. آنیونهای آن کربنات ، بی کربنات، کلروره، سولفات و کاتیونهای آن کلسیم ، منیزیم ، سدیم و پتاسیم می باشد. آب آن در ردیف آبهای کلروره ، بی کربنات سدیک و کلسیک گرم می باشد.

خاصیت درمانی:

آب آن به علت داشتن ترکیب کلرو بی کربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماریهای عمومی ، سیستم حرکتی (دردهای مزمن روماتیسمی) ، بیماریهای زنان، خنازیر و بیماریهای قلبی و نیز تقویت عمومی بدن استفاده می شود.

آبگرم پهنلو

این آبگرم در شمالی ترین نقطه شهر سرعین واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا به ‪ 1950‬متر می رسد. آبدهی چشمه در حدود ‪ 1/8‬لیتر درثانیه و به صورت دایمی و جوشان در جریان است. دمای آن در حوض ‪ 37‬درجه سانتی گراد و حالت نیمه اسیدی دارد. رنگ آن مایل به سبز بوده و آنیونها و کاتیونهای مهم آن کلرور ، سولفات ، سدیم و پتاسیم می باشد. آب آن در ردیف آبهای کلرو بی کربنات سدیم است.

خاصیت درمانی:

از آب این چشمه برای درمان بیماریهای عمومی و تسکین اعصاب و دردهای مفصلی استفاده می شود.

آبگرم قره سو (اعصاب سویی)

این چشمه در شهر سرعین و در جنب آبگرم ساری سو واقع شده است. دبی آن در حدود ‪ 5‬لیتر در ثانیه و دارای جریانی دایمی و متغیر با فصول و به صورت جوشان در سطح زمین است.

دمای آب حوضچه در حدود ‪ 44‬درجه سانتیگراد و رنگ آن بیرنگ و مزه ای شبیه گس دارد. از آنیونهای مهم آن می توان به سولفات ، کلرور ، بیکربنات و از کاتیونهای قابل توجه آن به سدیم ، پتاسیم و منیزیم اشاره کرد.

خاصیت درمانی:

یکی از آبهای مورد استفاده برای تسکین دردهای روماتیسمی و نیز آرامش دهنده اعصاب و روان می باشد.

آبمعدنی ارجستان

این چشمه آبگرم در روستای ارجستان در ‪ 21‬کیلومتری غرب اردبیل واقع است.

در مرکز روستا و در حومه آن چند چشمه آب معدنی سرد و گازدار وجود دارد. از این آب معدنی به دو صورت آبمعدنی بسته بندی شده در قالب بطریهای یک و نیم لیتری از طریق کارخانه آب معدنی مس کو و همچنین به صورت چشمه ای دایمی که بر روی مظهر آب حوضچه ای سیمانی سرپوشیده ساخته شده مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می گیرد. آب معدنی ارجستان دارای آب سرد بی بو با مزه گس گازدار است که به صورت نوشیدنی طبیعی و مفید از آن استفاده می کنند. دمای آب در حدود ‪ 10‬الی ‪15‬ درجه سانتیگراد و آنیونهای آن کلرورو بی کربنات و کاتیونهای مهم آن کلسیم، منیزیم و پتاسیم می باشد. این چشمه آبگرم دارای گاز کربنیک بوده و منشا آب آن نیز نیمه عمیق می باشد.

آبگرم ساری سو

این آبگرم در مرکز شهر سرعین واقع شده است. دبی آن حدود ‪ 5‬لیتر در ثانیه و جریان آب به صورت دایمی و متغیر در فصول مختلف است. دمای آب در حوضچه اول ‪ 47‬درجه سانتیگراد، بودار و رنگ آن کمی مایل به سبز پسته ای است و مزه آب هم کمی ترش می باشد. آنیونهای آن سولفات ، کلرور ، بیکربنات و کاتیونهای آن سدیم ، پتاسیم و منیزیم می باشد.

خاصیت درمانی:

برای دردهای روماتیسمی ، مفصلی و به طور کلی برای تسکین دردهای عضلانی اثرات سودمندی دارد.

آبگرم حمام شفا

حمام شفا در شهر سرعین واقع شده است. آب این حمام از چشمه ای با آبدهی ‪5‬ لیتر در ثانیه تامین می شود. دمای آب در حدود ‪ 40‬درجه سانتیگراد و ظاهر آن کمی کدر، ترش مزه و بیرنگ و بی بوست. آنیونها و کاتیونهای مهم آن بی- کربنات، کلرور، سدیم و کلسیم است. آب این چشمه در ردیف آبهای معدنی کلرو بی کربنات سدیک قرار گرفته است.

خاصیت درمانی:

از آن برای درمان دردهای مفاصل ، تسکین بیماریهای عصبی و امراض جلدی استفاده می شود.

از دیگر آبگرم های معروف استان می توان به آبگرم سردابه در دامنه سبلان ، قینرجه و برجلو در شهرستان نیر، مشه سویی در منطقه جنگلی نمین، آبگرم کیوی در شهرستان کوثر و آبگرم شابیل ، ایلاندو و قینرجه در شهرستان مشگین شهر اشاره کرد.

منبع: راسخون
انتشار: 3 آذر 1400 بروزرسانی: 3 آذر 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1930

به "نگاهی به خاصیت و ویژگی چشمه های آبگرم سرعین دراستان اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به خاصیت و ویژگی چشمه های آبگرم سرعین دراستان اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید