عکس های محمد رضا دشتی در خانه کتاب و ادبیات ایران حفظ می گردد

به گزارش مجله خبری تیرول، به گزارش خبرنگاران ، آئین نکوداشت رضا دشتی، عکاس پیشکسوت کتاب، کتاب هفته، و خبرنگاران با حضور ایوب دهقانکار، مدیر عامل و رئیس هیات مدیره، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، نیکنام حسینی پور، مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت، اسدالله امرایی، مترجم و خبرنگاران ایبنا و حوزه کتاب، شنبه(23 اسفند ماه) در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار گردید.

عکس های محمد رضا دشتی در خانه کتاب و ادبیات ایران حفظ می گردد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

دهقان کار ضمن تبریک اعیاد رجبیه درباره دشتی، عکاس پیشکسوت رسانه کتاب بیان نمود: امروز از زحمات یکی از بزرگان حوزه کتاب تکریم می کنیم که در استمرار، کوشش و مداومت الگوی جوانان و اصحاب رسانه است. خلق حسنه، جدیت، حرفه ای گری از نشانه های شخصیت این عکاس پیشکسوت است.

وی با اشاره به تاثیر حفظ، ثبت و ضبط عملکرد فعالان بخش های مختلف موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از جمله اضافه نمود: همه آثار فراوری شده از سوی عکاس خبرنگاران، در ایبنا و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران حفظ می گردد. از حقوق آیندگان است که بدانند گذشتگان چه نموده اند و چه عملکردی داشته اند.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با بیان این مطلب که بازنشستگی و توقف فعالیت در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران معنایی ندارد، ادامه داد: خانه کتاب و ادبیات ایران، به معنای واقعی خانه اهالی فرهنگ و کتاب است؛ در این خانه همواره باز است. جمعی که برای بزرگداشت آقای دشتی، عکاس ایبنا تشکیل شده به معنای علاقه همکاران است.

حسینی پور در ادامه این مراسم با اشاره به تاثیرات تحول آفرین عکس در فضای رسانه ای نوین، گفت: از آثار آقای دشتی، آرشیو خوبی به یادگار مانده است که می توان در فضای مجازی و یا در قالب کتاب منتشر کرد.

امرایی در ادامه این نشست گفت: شغل کتاب بازنشستگی ندارد؛ اهل رسانه حتی اگر ننویسند باز هم اهل رسانه اند. بازنشستگی برای افرادی که شغل دولتی دارند، مصداق شتری است که درِ خانه هرکسی می خوابد اما فعالیت در حوزه رسانه متفاوت است. رسانه مثل زندگی، تلخ و شیرین، فرازو و فرود، تعطیلی و غم و شادی دارد.

این مترجم، ضمن بیان چند خاطره، به مهارت محمدرضا دشتی بر عکاسان تازه کار حوزه کتاب گفت و خطاب به این عکاس پیشکسوت، بیان نمود: خانه کتاب و ادبیات ایران، خانه اهل کتاب و رسانه است؛ به خانه خود خوش آمدید و خوش آمدید.

در این مراسم همچنین پیغام سید فرید قاسمی، کتاب پژوهش را سید هادی حسینی نژاد، روزنامه نگار قرائت شد.

متن این پیغام به توضیح زیر است؛

به نام خدا

ـ آقای هادی حسینی نژاد تلفنی فرمودند؛ آقای محمدرضا دشتی بازنشسته شد.

ـ همه می دانیم رسانه گری بازنشستگی ندارد؛ به خصوص برای خادم تصویری عرصه کتاب.

کتابگزاری و به طور کلی شور رسانه ورزی اگر هم با شیر اندرون نشده باشد به یقین با جان برون رود.

محمدرضا دشتی را باید مصورپرداز مقاوم عرصه کتاب نامید.

که بیش از دو دهه با وجود فرازها و فرودهای مداوم و حرفه ای حوزه کتاب را از پیشاسوژه تا پسامخاطب به تصویر کشید. 52 ماه در کتاب هفته افتخار همکاری با او را در کارنامه دارم.

با تبسم همیشگی سر در کار خود داشت. نه رنجید و نه رنجاند. بی تکلف حتی در سختی ها با بداندیش، کینه توز، آزاررسان و ناسازگار، ملایمت پیشه می کرد چون به تطابق با محیط می اندیشید. به نوآمدگان و پیش کسوتان حرمت می نهاد.

هم آوا و همگام تصویریه را به خدمت تحریریه درآورد، معرفت و متانت او از یاد رفتنی نیست.

از شقه سازی های مرسوم زمانه پرهیز داشت و با همه می جوشید. جواب را با وفا پاسخ می داد و به سادگی هرچه تمام تر از مهمل گو و لاف گزین و گزافه نشین عبور می کرد و با سکوت مندی و بی هیاهو در پی شکار تصویری لحظه ها بود. امیدوارم بازنشتگی کاغذی او به خانه نشینی اش نینجامد و حیطه کتاب همچنان از خدمات این همراه بی حاشیه، بهره یاب گردد.

سید محمد طباطبائی، افشین امیر شاهی، امیر غلامی، محمد آسیابانی و عزیز الله امرایی در جریان این بزرگداشت به بیان خاطراتی از محمد رضا دشتی، عکاس پیشکسوت حوزه کتاب پرداختند.

در خاتمه این مراسم، لوح و هدیه سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقانکار، مدیر عامل و رئیس هیات مدیره موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و نیکنام حسینی پور، مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت به محمد رضا دشتی اهدا شد.

محمد رضا دشتی، متولد سال 1331 در اهواز است. وی عکاسی را از 20 سالگی، در زادگاه خود شروع کرد. دشتی به صورت آزاد، حرفه عکاسی را تجربه و در سال 1376 عکاسی خبری در حوزه کتاب را انتخاب کرد. نشریه تخصصی کتاب هفته نخستین فعالیت رسانه ای محمد رضا دشتی به حساب می آید. وی بعد از 9 سال با تاسیس خبرگزاری کتاب، به این رسانه تخصصی کتاب محور، پیوست.

محمد رضا دشتی، تجربه عکاسی در حوزه سینما را نیز دارد و همکاری با کارگردانانی از جمله کیانوش عیاری و مهدی صباغ زاده را نیز در کارنامه دارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1587

به "عکس های محمد رضا دشتی در خانه کتاب و ادبیات ایران حفظ می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس های محمد رضا دشتی در خانه کتاب و ادبیات ایران حفظ می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید