خطر یخ زدگی و ریزش بهمن در ارتفاعات، کوهنوردان از صعود بپرهیزند

به گزارش مجله خبری تیرول، صادق ضیاییان درباره شرایط جوی کوهستان ها و ارتفاعات کشور اظهار کرد: طی روزهای پنجشنبه و آدینه (22 و 23 دی) تداوم استقرار هوای سرد در بخش های وسیعی از کشور به ویژه نیمه شمالی و بخش های شمال شرقی با کاهش محسوس دما همراه است. کاهش دما در تلفیق با وزش باد در قله های مرتفع کشور موجب تشدید شرایط سوزباد می گردد.

خطر یخ زدگی و ریزش بهمن در ارتفاعات، کوهنوردان از صعود بپرهیزند

وی درباره شرایط وزش باد در ارتفاعات نیز گفت: طی روزهای آدینه و پنجشنبه وزش باد و گاهی وزش باد شدید در منطقه ها مرتفع کوهستانی کشور به ویژه قله ها و خط الرأس های بالاتر از 3500 به ویژه برای نیمه شرقی کشور پیش بینی می گردد.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: با توجه به حجم برف تازه در منطقه ها کوهستانی کشور، احتمال وقوع بهمن در مسیرهای مستعد بهمن به ویژه در ارتفاعات البرز و زاگرس وجود دارد بنابراین از قرارگرفتن روی نقاب های برفی پرهیز گردد. بعلاوه مه، آلودگی و کاهش دید که وجود دارد موجب کاهش دید افقی و عمودی می گردد و مخاطره انحراف از مسیر رو در پی دارد.

به گفته وی طی پنجشنبه و آدینه (22 و 23 دی) برای البرز غربی، بخش هایی از البرز مرکزی و ارتفاعات شرقی استان اردبیل بارش پراکنده برف و وزش باد مورد انتظار است.

ضیایان از ورود سامانه بارشی از غرب کشور اطلاع داد وگفت: از ظهر آدینه به تدریج موجی از شمال غرب و غرب وارد کشور می گردد که به ویژه برای ساعات بعدازظهر آدینه برای نیمه غربی کشور با افزایش ابر، افزایش سرعت باد و شروع بارش ها همراه است.

وی در ادامه توصیه کرد: باتوجه به کاهش دما و سرمای هوا، تمهیدات لازم برای پرهیز از سرمازدگی به عمل آید. در منطقه های که برف تازه وجود دارد نیز احتمال کولاک سطحی وجود دارد که در چنین شرایطی کوهنوردن باید از صعود به ارتفاعات بپرهیزند.

خطر ریزش بهمن در ارتفاعات تهران

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره شرایط جوی ارتفاعات تهران نیز اظهار کرد: طی ساعات اولیه روز پنجشنبه (22 دی) ابرناکی و بارش پراکنده برف و مه آلودگی مورد انتظار است.

وی ادامه داد: سرمای محسوس موجب افت شدید دمایی طی پنجشنبه و آدینه(22 و 23 دی) در منطقه می گردد و پدیده مه با کاهش دید افقی و عمودی همراه است بعلاوه وزش باد در قلل مرتفع و منطقه ها بالای 4000 متر گاهی شدید است به ویژه از ظهر آدینه بر سرعت باد افزوده می گردد.

ضیاییان در خاتمه توضیح داد: با توجه به اینکه طی روز گذشته بارش برف شدید در ارتفاعات رخ داد، احتمال ریزش بهمن وجود دارد بنابراین کوهنوردان با توجه به دو پدیده سرمایش هوا و ریزش بهمن از کوهنوردی و صعود به ارتفاعات اجتناب نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 دی 1401 بروزرسانی: 25 دی 1401 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2254

به "خطر یخ زدگی و ریزش بهمن در ارتفاعات، کوهنوردان از صعود بپرهیزند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر یخ زدگی و ریزش بهمن در ارتفاعات، کوهنوردان از صعود بپرهیزند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید