اولین دوره آموزشی راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه سواری در ایران

به گزارش مجله خبری تیرول، دوره آموزشی راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه سواری برای نخستین بار در ایران راه اندازی می گردد.

اولین دوره آموزشی راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه سواری در ایران

علی شادلو مجری طرح آموزشی راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه سواری گفت:

از زمان ابلاغ آیین نامه راهنمایان گردشگری مصوب سال 1394، ایده ایجاد دوره آموزشی برای راهنمایان تورهای گردشگری دوچرخه سواری شکل گرفت. هرچند پیش از آن، دوره های تخصصی برای آموزش راهنمایان تورهای پرنده نگری و کوهستان برگزار می شد، ولی به علت خلاء قانونی این دوره های تخصصی در مدارک هویتی راهنمایان تور ثبت نمی شد. یعنی در کارت راهنمایان گردشگری که چنین دوره هایی را پشت سر گذاشته اند هیچ مشخصه ای درباره تخصص ان ها وجود ندارد.

وی اضافه نمود که پس از اصلاح آیین نامه راهنمایان گردشگری، اکنون بندی به لزوم آموزش راهنمایان تخصصی با علایق ویژه نظیر طبیعت گردی، سلامت، ورزشی، زیارت و دریایی اختصاص داده شده که امکان طراحی دوره های تخصصی تر را یا تثبیت موقعیت حرفه ای آن ها فراهم نموده است.

شادلو ادامه داد که این دوره شیوه نامه اجرایی دارد که بر آن اساس ضروری است متقاضیان برای انتخاب شاخه تخصصی خود، قبلا کارت راهنمای تور را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دریافت نموده و آموزش های اولیه مربوط به راهنمای تور را گذارنده باشند تا بتوانند وارد این مرحله شوند.

به گفته او، این دوره تخصصی که تا پیش از این نمونه آن به طور رسمی در کشور اجرا نشده بود، مشترک به وسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و فدراسیون دوچرخه سواری پشتیبانی می گردد، یعنی متحوای آموزش های گردشگری را سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهیه می نماید و آموزش های مربوط به مربی دوچرخه سواری را فدراسیون مربوطه ارائه می دهد و مدرک نهایی نیز به وسیله این بخش ها صادر خواهد شد.

شادلو درباره لزوم راه اندازی این دوره تخصصی در کشور، به فعالیت های پراکنده و گاه موازی که صورت می گیرد اشاره نمود و اضافه نمود:

این دوره پس از بازارسنجی و با مطالعه راه اندازی شده است. ما بعد از آنالیز های اولیه به این نتیجه رسیدیم که تورهای زیادی در حوزه دوچرخه سواری و آفرود به وسیله افراد مبتدی و آموزش ندیده برگزار می گردد که لطمه های زیادی را به طبیعت و بعلاوه فعالیت های حرفه ای و تخصصی تر راهنمایان گردشگری وارد نموده است. مبتنی بر همین نیازسنجی و آسیب هایی که بازار گردشگری از فعالیت های ناآگاهانه دیده بود، مطابق با قانون بالادستی مصوبِ هیئت وزیران این دوره طراحی شد.

وی در خاتمه گفت که این دوره آموزشی که مختص آقایان است از سال آینده شروع می گردد که طول مدت آن، پنج ماه خواهد بود.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1401 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2081

به "اولین دوره آموزشی راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه سواری در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین دوره آموزشی راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه سواری در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید