پیشنهاد وزیر راه به مالکان خانه های خالی؛ معاوضه خانه با زمین

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، خبرنگاران : وزیر راه و شهرسازی در مراسم اجرایی شدن سامانه ملی املاک از شرایط اعطای زمین مرغوب به مالکان خانه های خالی اطلاع داد.

پیشنهاد وزیر راه به مالکان خانه های خالی؛ معاوضه خانه با زمین

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی به نقل از تسنیم، محمد اسلامی در مراسم اجرایی شدن سامانه ملی املاک و اسکان کشورگفت: کسانی که دارای واحد های مسکونی خالی یا طرح های نیمه تمام هستند اگر واحد خود را در اختیار طرح اقدام ملی مسکن قرار دهند، زمین مرغوب شهری می دهیم تا مجددا ساخت و ساز نمایند.

وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: طراحی سامانه ملی املاک و اسکان علاوه بر آنکه پایگاه اطلاعاتی و قدرت تجزیه و تحلیل ما را برای برنامه ریزی در بخش مسکن واقع بینانه می نماید، به ما در شناسایی افراد دارای توانایی و قدرت ساخت و عرضه مسکن دارند نیز یاری می نماید تا از این طریق این افراد را نیز در مدار ساخت و فراوری مسکن قرار دهیم.

وی با اشاره به مشارکت 16 دستگاه در تکمیل اطلاعات سامانه جامع املاک و اسکان گفت: اجرایی شدن این سامانه از تهاجم سرمایه های غیرمولد به بخش مسکن یاری می نماید.

وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: امروز به یکی از تکالیف قانونی و لوازم بسیار ضروری مدیریت در حوزه مسکن با کوشش بی وقفه همکاران این وزارتخانه و شرکت های دانش بنیان پشتیبان سامانه جامه عمل پوشانده شد.

وی توضیح داد: طراحی و اجرایی کردن این سامانه نه تنها یک تکلیف قانونی که یکی از ضروریات برای برنامه ریزی بود تا اطلاعاتی متقن در اختیار داشته باشیم و در سیاستگذاری های بخش مسکن بر اساس اطلاعات واقعی حرکت کنیم و همیشه بتوانیم از تهاجم سرمایه به بازار مسکن و حبس دارایی ها در بخش مسکن جلوگیری کنیم.

اسلامی اضافه نمود: وزارت راه و شهرسازی در جهت طراحی این سامانه، چالش های زیادی را پشت سر گذاشته است، که فقدان اطلاعات لازم در این وزارتخانه و مطالبه سنگین مردمی برای راه اندازی این سامانه از جمله چالش هایی بود که در طراحی سامانه با آن روبرو بوده ایم.

وی گفت: 16 دستگاه مختلف در شناسایی خانه های خالی نقش دارند که امیدوارم با آغاز به کار این سامانه، بتوانیم به اهداف خود دست یابیم.

اسلامی اضافه نمود: این سامانه، یک بانک اطلاعاتی قابل اعتماد است که با گسترش حوزه نفوذ آن به سراسر کشور، کل واحد های مسکونی شناسایی و در سامانه ثبت می گردد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: مطابق اطلاعاتی که تا امروز گردآوری شده است، دو میلیون و 700 هزار خانوار در کشور مالکیت بیش از یک واحد مسکونی را در اختیار دارند.

وی گفت: پیامک هایی که از امروز به این دست از مالکان فرستاده می گردد، شرایط این واحد ها را پس از یک فرآیند رفت و برگشت، معین خواهد نمود؛ این اطلاعات پس از بارگذاری در سامانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد تا اقدامات بعدی صورت گیرد.

نرخ جدید مالیات بر خانه های خالی بازدارنده است

وزیر راه و شهرسازی گفت: اصلاحیه قانون مالیات بر خانه های خالی که در مجلس تکمیل شده است، بازدارندگی لازم را دارد.

محمد اسلامی اضافه نمود: حواسمان باشد این مالیات بر خانه های خالی یک فرصت برای درآمد دولت نیست بلکه یک ابزار دقیق و قدرتمند بازدارنده است تا از تهاجم منابع سرگردان به بخش مسکن پیشگیری کند و مردم در آرامش به سر ببرند.

وی گفت: نرخ مالیاتی که در قانون قبلی معین شده بود بازدارندگی لازم را نداشت اما میزانی که در قانون جدید معین شده با تصویب, اجرایی می گردد و این قانون بازدارنده تر است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: نکته مهم در اجرایی شدن سامانه ملی املاک و اسکان کشور این است که سرمایه از حبس خارج و احتکاری وجود نداشته باشد تا مسکن عرضه گردد.

اسلامی ادامه داد: با اجرایی شدن این سامانه نباید اجازه دهیم منابع به بازار مسکن تهاجم کند و قیمت ها بالا برود چون مسکن محل سرمایه گذاری و فراوری ثروت نیست بلکه مسکن احتیاج خانواده است.

وی گفت: با حفظ حقوق مالکیتی که قانون معین نموده باید طبق ضوابط, اگر کسی می خواهد خانه خالی خود را نگه دارد عوایدی که از آن به دست می آورد را باید بر اساس قانون پرداخت کند.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه خانه خالی نداریم، نیز اضافه نمود: خواهش می کنم رابطه ما را با هیچ کس خدشه دار نکنید ما همه یک پیکر و یک واحد هستیم، برد و باختی وجود ندارد، پیروزی و بازندگی نداریم مهم این است که هیچ سرمایه راکدی در بخش مسکن وجود نداشته باشد و سرمایه بی حساب به مسکن هجوم نیاورد این دو را می خواهیم از سامانه ملی املاک و اسکان کشور به دست آوریم.

اسلامی درباره تعداد خانه های خالی در تهران گفت: در تهران 530 هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد که بر اساس اجرایی شدن سامانه ملی املاک و اسکان کشور و با ارسال پیامک و بازخورد آن, می توانیم بگوییم بیشترین خانه های خالی در کدام منطقه است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1189

به "پیشنهاد وزیر راه به مالکان خانه های خالی؛ معاوضه خانه با زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد وزیر راه به مالکان خانه های خالی؛ معاوضه خانه با زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید